Oslavy běží už rok, v pátek a v sobotu vyvrcholí velkým BANÍK100FESTEM. Velké jubileum však připadá jen na jediný den. Na dnešek. Ano, právě dnes se Baník dožívá sta let!
Lze si vůbec stoletou existenci klubu představit v číslech? Zkusme to. Baník Ostrava má na kontě 79 prvoligových sezon. Odehrál v nich 2206 utkání s bilancí 857 - 566 – 783. Za sto let své historie vstřelil Baník 3251 prvoligových gólů. A do ochozů domácích stadionů Baníku přišlo na prvoligová utkání přes 7,5 milonu diváků!
Všechno to ale začalo 8. září 1922 v hostinci U dubu, kde se několik desítek nadšenců rozhodlo založit fotbalový klub. Prezenční listina zůstala zachována i s podpisy těch, kteří začali psát historii SK Slezská. Byli to Adolf Míček, Petr Křižák, František Mruzek, Karel Aniol, Karel Gřivač, Rudolf Gřivač, Rudolf Krupa, Arnošt Haberkiewicz, Bedřich Duda, Jaroslav Horák, Josef Kaliberka, Miroslav Křižák, Leo Struminský, Erich Kludka, František Podešva,Rudolf Pstružina, Vilém Jünger, Karel Palička, Osvald Auda a Bohdan Krečmer. Svítící faksimile zakladatelských podpisů dnes zdobí jednu z místností výstavy Baník EXPO.
U dubu se tehdy sešlo lidí víc, jenže řada z nich ještě nebyla plnoletá, a tak by jejich podpis ani nemohl být platný. Od začátku bylo jasné, že klub bude spíše chudobný, protože z dvaceti mužů, kteří se zvěčnili na prezenční listinu, bylo šestnáct horníků. I přesto tam ovšem všichni zakladatelé svým autogramem stvrdili stanovy klubu, v nichž bylo zaneseno, že za případné dluhy ručí svým nevelkým majetkem.
Zemský úřad v Opavě nejprve stanovy klubu neuznal. Pak ale posloužily za vzor zakládající listiny klubu SKMO, a proto až datum 14. října 1922 je považováno za právoplatný vznik SK Slezská Ostrava. V lednu nadcházejícího roku proběhla valná hromada a za člena Moravskoslezské župy byl klub přijat 4. února 1923. Na první dresy, kopačky a míče si během zimy vydělali hráči sami, kteří také uspořádali Mikulášskou zábavu a sportovní karneval.
SK Slezská se stal prvním klubem, který hrál na pravém břehu řeky Ostravice, a lákal celou řadu hráčů z jiných městských klubů, například z tehdy mocného Slovanu. Role organizátora, kronikáře, středního útočníka i v nouzových případech trenéra se ujal Jóža Dvořák. Z jeho záznamu je patrné, že první zápas odehrál SK Slezská na hřišti rezervy Slovanu Ostrava na Nové střelnici (zhruba na místě dnešní Nové radnice) 4. března 1923. Toho dne se tehdejší SK Slezská na hřišti vydala na dlouhou pouť, kterou dnes zdobí čtyři mistrovské tituly a množství zápasů, vítězství, gólů, o kterých byla řeč v úvodu…