čt 23.1.2020
Aktuální zprávy

Baníkovci byli na Maltě už v roce 1958

Ta historie je už velmi zaprášená. A právě v těchto dnech, kdy se Baník chystá vyrazit na soustředění na Maltu, se hodí z ní vrstvu prachu sfouknout. A zavzpomínat na to, že před více než šedesáti lety strávil Baník na maltském turné zhruba měsíc. A psaly o tom i maltské noviny.

"Už ani nevím, jak se ta cesta zrodila. Jestli v tom hrály roli nějaké obchodní styky s tehdejším OKD, nebo to bylo jinak, nicméně najednou přišla zpráva, že poletíme na Maltu. A že tam budeme přibližně měsíc," vzpomíná Zdeněk Kosňovský, tehdejší křídelník Baníku, později veleúspěšný mládežnický trenér. "Pro nás to tehdy byla obrovská událost. Dostat se na Maltu! To tehdy bylo pro normálního člověka téměř nedosažitelné. A my jsme tam měli letět na měsíc!" usmívá se dodnes při vzpomínce, která je více než šedesátiletá.

Psal se prosinec roku 1958. Ani ne dvacetičlenná výprava Baníku Ostrava nasedla do vlaku, později do letadla a vydala se vstříc dobrodružství. Tým vedený trenérem Jaroslavem Vejvodou se měl na Maltě postupně utkat především s tamními týmy, ale zahrál si například proti německému Fürthu. "Byli jsme všichni nadšení z prostředí, ve kterém jsme se ocitli. Moře, palmy, krásný vzduch. A ten pocit, že jsme na takovém pro nás tehdy exotickém místě mimo republiku," vzpomíná dnes sedmaosmdesátiletý Zdeněk Kosňovský, jeden ze dvou dosud žijících pamětníků tehdejší cesty, která v tehdejších nesvobodných podmínkách byla opravdu čímsi velmi výjimečným. Tím druhým dosud žijícím členem výpravy je Zdeněk Stanco.

"Ani nevím, jestli se ty výsledky dají ještě dohledat, ale pamatuju si, že jsme byli docela překvapení, že ty maltské týmy hrály dobrý fotbal. Ono tam tehdy hrálo dost Italů a Angličanů, tak nebylo divu. Co si ale pamatuju pořád velmi přesně, to byla kvalita hřišť, na kterých se hrálo. Byl to vlastně jen pouštní písek. Hrozně to tam klouzalo, s kopačkami, které jsme si tam tehdy přivezli, jsme tam byli jako na kluzišti. Toho se naši kluci, kteří se chystají na to soustředění na Maltě, bát už nemusí," ujišťuje Zdeněk Kosňovský.

O přítomnosti Baníku na Maltě tehdy vcelku obšírně psaly i tamní noviny. Zejména Times of Malta. A anglicky, protože Malta tehdy ještě patřila do britského područí. "Mezinárodních zápasů se tehdy nehrálo tak moc, jako dnes. Takže to byla pro Maltu událost. Místní lidé se na ty zápasy chodili dívat v počtu tisíců. A neustále zpívali. Pořád. Celý stadion! To jsme do té doby nezažili. Oni byli u vytržení z nás, my zase z té jejich země. Z toho přístavu a množství anglických ponorek, které tam tehdy kotvily, prostě ze všeho. Akorát skopové maso jsem pak nějakou dobu nemohl vidět. Jedli jsme ho tam skoro denně, už jsem z toho šilhal," vzpomíná ještě Zdeněk Kosňovský.

Nastal leden 1959 a Baník se vrátil do Ostravy. Malta se pět let poté stala nezávislou zemí. A Baník se několik měsíců po návratu stěhoval na právě dobudované Bazaly...

33
Eldar
Šehić
26
Muhamed
Tijani
18
Robert
Mišković
22
Filip
Kaloč
29
Ladislav
Takács
30
Jiří
Letáček
19
David
Lischka
3
Muhammed
Sanneh
8
Srdjan
Plavšić
1
Martin
Hrubý
7
Karel
Pojezný
6
Daniel
Tetour
17
Michal
Frydrych
13
Daniel
Smékal
96
Eneo
Bitri
20
Carlos Eduardo Lopes Cruz
Cadu
99
Ladislav
Almási
23
Jaroslav
Svozil
11
Nemanja
Kuzmanović
5
Jiří
Boula
25
Jiří
Fleišman
10
Matěj
Šín
21
Jiří
Klíma
24
Jan
Juroška
14
Petr
Jaroň
16
Jan
Laštůvka
9
David
Buchta