Bez mistrovského titulu, nicméně se dvěma republikovými stříbry na kontě uzavřela sezonu 2025/26 Akademie Baníku Ostrava. Ústup z loňských pozic? Naopak. Akademie Baníku došla v uplynulé sezoně ještě dál než kdykoliv předtím. A její předseda ROMAN HOLIŠ vysvětluje proč.
Zlatem to v akademii v uplynulé sezoně necinklo, jaká tedy byla?
Máte pravdu, zlatem to necinklo, i když stříbrných pozic devatenáctky či patnáctky, nebo vítězství sedmnáctky v Haraštově memoriálu na začátku sezony či triumf dvanáctky na Planeo Cupu si taky velmi ceníme, nicméně o tom hodnocení sezony není. A nebylo ani loni, kdy jsme počítali tituly. Za posledních dvacet let nebyla mládež Baníku na tak vysoké úrovni, jako je nyní.
Z čeho při takovém hodnocení vycházíte?
Z kritéria, které je pro hodnocení práce akademie stěžejní. A to je počet odchovanců, kteří se uplatní v profesionálním fotbale. Víte, že sezonu dokončili v A-týmu odchovanci Marek Havran, Jakub Pira a Vít Škrkoň. V B-týmu pravidelně nastupovali dorostenci Jiří Míček, Tadeáš Frýdl, Šimon Drozd, David Řeháček, Lukáš Dvořáček a už zmíněný Vít Škrkoň. Míček, Dvořáček a Frýdl teď nastoupili do přípravy s A-týmem. A šestice Jiří Míček, Šimon Drozd, Lukáš Dvořáček, David Řeháček, Adam Bitta a Jakub Cahlík podepsala nedávno v Baníku profesionální smlouvy. To je skutečně bilance, která mě opravňuje k uvedenému výroku.
Že mládež v Baníku je na nejvyšší úrovni za posledních dvacet let?
Ano. A to jsem ještě nezmínil, že v MSFL sbírali cenné zkušenosti Švrček, Keller, Hořínek, Rajčan a Nináč. A že v kategorii U19 jsme v sezoně úspěšně zapracovali pět hráčů z kategorie U17. Přesně to je smysl práce akademie a na tomto základě má být hodnocena.
Takže jste spokojen?
To nejsem nikdy, vždy musíme vidět prostor pro posun směrem dopředu, a já ho vidím. Nicméně mohu říct, že naše akademie je výkonnostně a způsobem fungování tam, kde má být. V České republice patříme ke špičce, ambice jsou ale vyšší. Naším cílem je prostřednictvím Baníku vychovávat hráče pro nejvyšší evropský fotbal a jednou i pro Ligu mistrů.
Existují pro takový cíl v akademii Baníku odpovídající podmínky?
Podmínky máme velmi dobré, to ale neznamená, že změny nemohou přijít. Chystáme je ostatně i uvnitř akademie. V průběhu srpna a září si sedneme s hráči a rodiči a v každé kategorii jim představíme naši vizi i další směřování akademie. Ve všech kategoriích budeme mít nyní metodiky, kteří budou kontrolovat a vyhodnocovat tréninkový proces. Chceme být náročnější sami na sebe, na trenéry, a teprve potom na hráče. Skautský tým a oblast partnerských klubů posílí trenéři Daniel Rygel a Jan Žemlík. O pozici šéftrenéra mládeže ještě jednáme.
Tím měl být Roman West…
Ano, Romana Westa jsme oslovili. Podali jsme si ruku, s nabídkou souhlasil a měl od nás čtrnáct dnů návrh smlouvy, v němž se ladily detaily. Pak mi však volal, že byl osloven Karvinou a že by chtěl jít trénovat tam.
Kdy bude nový šéftrenér mládeže znám?
Včas. O obsazení této funkce intenzivně jednáme. Ale ještě dovolte dovětek k předchozí odpovědi. Pokud v Baníku nebo jeho akademii někdo nechce pracovat, nemá smysl ho nutit k opaku. Jsme jednou z nejlepších akademií v republice a mělo by být ctí být součástí tohoto projektu. Jsme připraveni spolupracovat s lidmi, kteří sdílejí naši vizi a jsou připraveni pracovat pro Baník naplno. Ostatně výsledky, o kterých jsme hovořili v úvodu, jsou dílem správného nastavení a každodenní práce všech trenérů a lidí kolem akademie. A já jsem rád, že se můžeme podívat do očí vedení klubu v čele s panem Brabcem, protože jejich důvěra a podpora je významným prvkem práce celé akademie. A zároveň závazkem.