pá 17.9.2021

Almási trefil bod: Sigma - Baník 1:1

Baník veze z Hané cenný bod. V dramatickém utkání prohrával, ale gól Ladislava Almásiho znamenal vyrovnání, takže po skončení utkání platilo: Sigma - Baník 1:1.

Ve skvělé atmosféře tvořené z velké části fanoušky Baníku se domácí Sigma od první minuty snažila Baník svou aktivitou zaskočit. K první střele se domácí dostali v sedmé minutě. Pablo González mířil mimo.

Nebezpečněji to zkoušel stejný hráč v 9. minutě po rohovém kopu hlavou. Mířil na branku, ale byl z toho jen další roh pro Sigmu. Z něj už však udeřilo. Martin Hála si v šestnáctce odběhl do volného prostoru, míč tam z rohu dostal a z nějakých dvanácti metrů vypálil nechytatelně k tyči.

Sigma pokračovala v tlaku a Baník se z něj složitě vymaňoval. Až ve 22. minutě se Slezané dostali k prvnímu rohovému kopu, ale zatím ne k ohrožení olomoucké branky.

To přišlo až ve 26. minutě. Baník založil rychlou protiakci. Gigli Ndefe posunul doprava rozběhnutému Nemanjovi Kuzmanovičovi, ten nacentroval a hlavičku Romana Potočného efektně lapil gólman Matúš Macík.

O chvíli později byl Baník blizoučko vyrovnání. Z pravé strany poslal přízemní centr Yira Sor a domácí Juraj Chvátal ve snaze odehrát míč na malém vápně před dobíhajícím Ladislavem Almásim napálil míč prudce na vlastní branku. Neuvěřitelným způsobem však trefil domácího gólmana, což jej zachránilo od jistého vlastence.

Sigma už v té fázi neměla tlak, který si vypracovala v první fázi zápasu, nicméně zvýšit mohla, Antonín Růsek mířil z velmi nadějné pozice mimo.

Ve 34. minutě poslal míč do olomoucké šestnáctky dlouhým pasem David Lischka, k hlavičce se prodral Ladislav Almási, neměl ale dost prostoru k tomu, aby stačil dát střele vedle směru i razanci, takže Macík neměl potíže.

Zajímavý fotbal pokračoval i po pauze. V 54. minutě udržel Ladislav Almási míč v souboji se stoperem Poulolem, uvolnil se, z čehož ve finále rezultoval Nemanja Kuzmanovič. Dostal se v šestnáctce k míči, vypálil bez přípravy, ale přestřelil…

V 70. minutě se po chybě Slezanů řítil do ostravské šestnáctky Hála. Měl hodně prostoru, nedokázal však v pokutovém území najít volného spoluhráče.

V 76. minutě vyloučil sudí Klíma domácího Pavla Zifčáka za faul na Jaroslava Svozila a Baník dostal šanci hrát v početní výhodě.

V 82. minutě ji mohl využít Dyjan Carlos de Azevedo, jeho střela ale prosvištěla těsně vedle tyče.

Vyrovnání však přece jen přišlo. Gigli Ndefe místo očekávaného centru posunul míč zpět k rohu šestnáctky Carlosu de Azevedovi, ten načechral do pokutového území a Ladislav Almási míč „trknul“ do sítě.

V dalších minutách vyvinul Baník tlak, zřetelně chtěl vstřelit i vítězný gól, to se však hostům už nepodařilo.

Václav Jílek: "Vyšel nám skvěle signál a prvních 20 minut jsme byli dominantní. Zápas nám vyšel, hráli jsme energicky, emočně. Utkání splňovalo z pohledu nasazení z obou stran velmi vysoké parametry. Nezapadl mi do toho výkon rozhodčího. Je samozřejmě naše chyba, že jsme to v závěru neuhráli a neodbránili to. Inkasovali jsme z prostoru, který jsme měli zabezpečený nejzkušenějšími hráči."

Ondřej Smetana: "Sigma začala dobře, hrála rychle, přesně a kvalitně. Bohužel jsme dostali gól ze standardky, na kterou jsme se připravovali. Tím jsme si zápas zkomplikovali. Jinak si ale nevybavuji, že by dnes Sigma měla nějakou vylouženou šanci, dařilo se nám ji eliminovat. Trochu jsme se báli to ještě víc otevřít, měli jsme respekt a strach z jejich rychlých protiútoků. Ve druhém poločase už jsme byli aktivnější. Pomohla nám obrovská chyba soupeře, který dostal červenou kartu. Zvládli jsme změnit rozestavení a postupem času jsme přidávali na tempu. Kdybychom nedostali gól ze standardky, mohlo to pro nás dopadnout ještě lépe. Sigma ale hrála velmi dobře, v této sezoně je to dobrý soupeř a bude se tu vyhrávat horkotěžko."