FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Výsledek tripu do Nizozemska: Partnerství s ADO Den Haag

04.12.2018 | Redakce

Zkušenosti, poznatky a perspektiva užší a velmi užitečné spolupráce s klubem ADO Den Haag. To jsou cenné devízy, s nimiž se z týdenního pobytu v Nizozemsku vrátila baníkovská šestnáctka a sedmnáctka. Oba týmy na nizozemské půdě navíc sehrály po třech přátelských duelech. S velmi dobrou bilancí. Baník z šesti utkání prohrál jen jediné.

„Oba naše týmy zanechaly v Nizozemsku velmi dobrý dojem,“ pravil Tomáš Hejdušek, trenér baníkovské sedmnáctky. Jeho výběr i šestnáctka vedená Radkem Slončíkem se v Nizozemí postupně střetly s Den Haagem, Excelsiorem Rotterdam a Tilburgem. Baník U16 všechny zápasy vyhrál, sedmnáctka odjela s bilancí 1-1-1.

„Výsledky, které jsme v Nizozemsku uhráli, jsou velmi cenné, ale přivezli jsme si z celého turné mnohem víc,“ řekl Tomáš Hejdušek. „Každá konfrontace, tím spíše s týmy z fotbalově vyspělých zemí, je nesmírně cenná. Jedním ze zásadních výsledků celé naší cesty je navázání užšího kontaktu s Den Haagem, jehož důsledkem by měly být kromě jiného i výměnné pobyty pro hráče obou stran. Takže pro naše kluky šance dostat se na určitý čas do Nizozemska, žít v tamní rodině, mluvit anglicky, trénovat v kvalitním prostředí a poznat, jak to chodí jinde. To je skvělá šance,“ uvedl Tomáš Hejdušek.

Trenér baníkovské sedmnáctky má za to, že také Baník má svému nizozemskému partnerovi co nabídnout. „Den Haag je v lecčems dál, než jsme my. Ale platí to i naopak. Způsob, jakým se nám díky akademii daří propojit fotbal a školní výuku, je vcelku ojedinělý nejen v rámci naší republiky. Ukázalo se, že může být vzorem i pro takový klub, jakým je Den Haag, kde mají určité potíže s tím, že se jim fotbalisté v žákovských kategoriích scházejí na tréninky ze všech možných škol, což tréninkový proces narušuje. Náš systém, který se snažíme stále zdokonalovat a vybudováním tréninkového centra na Vistě ho ještě výrazně posuneme, trenéry z Den Haagu zajímá,“ řekl Tomáš Hejdušek s tím, že nizozemský partner přislíbil svou účast na některém z mládežnických turnajů (Baník Cup, Zlatý kahan či Memoriál Evžena Hadamczika) v příštím roce.

Mladí baníkovci prožili v Nizozemsku velmi zajímavý týden. Kromě zápasů a tréninků měli možnost navštívit dva zápasy tamní nejvyšší soutěže. „Viděli jsme utkání Excelsior Rotterdam – Utrecht a Ajax – Tilburg. Kluci měli na těchto zápasech svá zadání. Měli za úkol zmapovat chování konkrétního hráče během utkání a připravit si na základě veškerých poznatků, i statistických, pro školní vyučování prezentaci,“ poznamenal Tomáš Hejdušek. A dodal, že kromě nabytých poznatků si všichni členové výpravy odvezli z obou ligových zápasů mimořádné zážitky. „Viděli jsme krásný fotbal. Nemohli jsme si nevšimnout, jak to hráči v nizozemské lize umí s míčem, jak chtějí neustále útočit. A taky to, jaký chovají respekt k rozhodčím,“ vyjmenoval Tomáš Hejdušek.

A přidal ještě jeden zážitek. „Po celou dobu našeho pobytu nás doprovázel Tomáš Galásek, který tamní prostředí perfektně zná. Byl s námi i na Ajaxu a v jednu chvíli jej zabrala kamera, takže se ocitl na velkoplošné obrazovce. A v tu chvíli stadion propukl v obrovský potlesk. Je skvělé vidět, jak respektovanou osobností Tomáš Galásek v Nizozemsku je,“ uzavřel kouč baníkovské sedmnáctky.

Twitter
MW Dias
RE/MAX
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
ŠKODA VAGONKA a.s.
CETRIS
malang
KAIMAN, s.r.o.
Solaris Bus
FORTUNA