FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Velké finále: Baník vyzve mistra

21.05.2019 | Redakce

Po třinácti letech si Baník znovu zahraje přímý zápas o druhou nejcennější domácí trofej. Svěřenci Bohumila Páníka se ve finále MOL Cupu postaví ve středu v Olomouci čerstvému českému mistrovi Slavii. Výkop utkání je v 19:15 a živě ho bude vysílat ČT sport.

Andrův stadion má pro fanoušky Baníku veskrze pozitivní konotace: v roce 2004 tu Ostravané definitivně získali ligový titul, rok nato tady baníkovci ve finále národního poháru porazili Slovácko. Teď může být olomoucký stánek dějištěm dalšího z velkých zápasů baníkovské historie.

„MOL Cup v poslední době získal na popularitě. Ve Zlíně jsme z něj před dvěma lety postoupili rovnou do skupiny. Pro hráče je to motivace zahrát si evropský pohár, pro klub je tu finanční bonus, ze kterého může profitovat,“ řekl kouč Bohumil Páník, který také na Andrově stadionu Zlín k prvenství v roce 2017 dovedl.

Baník od neúspěšného utkání proti Spartě v roce 2006 ve finále Českého poháru scházel. Letos do něj po třináctiletém čekání prošel přes Uničov, Sokolov, Plzeň, Liberec a Bohemians 1905.

„Finále je specifické. Je to buď, a nebo, druhé místo nic neznamená. Ovace jsou jen pro vítěze. Slavia má dneska obrovsky silné mužstvo, ale ten jeden zápas je vždy tlak na obě mužstva stejný a kdo to líp zvládne v hlavách, vyhraje,“ přemítal Bohumil Páník.

Slavia má od neděle v kapse ligový titul, ale ve skvělé sezoně pomýšlí na double. „Slavia má více utkání výborných než špatných, široký kádr, obrovsky silný tým. Po většinu zápasů je jejich centrální postavou Souček, a obranná dvojice, která se stabilizovala a je těžko průchozí. Já ale opakuji hráčům, že pokud budou pracovat, nemusí se bát hrát i s finančně silnějšími kluby,“ konstatoval Bohumil Páník.

I vzhledem k letošním výsledkům je Slavia papírovým favoritem finálového klání. Z pohárového finále navíc vždy odkráčela jako vítěz. „Já ale říkám, že nic netrvá věčně,“ usmál se Bohumil Páník. „Je to jeden zápas. Rozhodne daný moment, daná forma, jaké rozpoložení bude v momentě zápasu. Naši fanoušci navíc přijedou v obrovském počtu a to nám taky pomůže. V lize jsme doma na podzim dokázali porazit. Ukázalo to, že nikdo není předem poražený ani vítěz. Tak to bude i v poháru,“ dodal Bohumil Páník.

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
FORTUNA