FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Václav Daněk: Baník má v útoku velkou sílu!

12.08.2019 | Redakce

Býval obávaným kanonýrem. Střílel góly v Baníku, později v Tirolu Innsbruck, Le Havru, SC Retz i v reprezentaci. Útočná síla je tím, co Václava Daňka vždy zajímá nejvíc. Jak tedy hodnotí ofenzivní kvality současného Baníku? A jak se mu Baník líbil v utkání s Bohemians? To vše naleznete v následujícím rozhovoru.

Jak hodnotíte výkon, který Baník proti Bohemians 1905 podal?

Ze všeho nejdůležitější je samozřejmě to, že jsme se doma konečně dočkali vítězství. K tomu jsme viděli i čtyři góly. I když o jednom z nich se hodně diskutovalo a zaznamenal jsem hodně názorů...

Jaký je ten váš?

Nikdo, kdo nestál přímo u toho nebo ještě lépe na brankové čáře, nemůže říct, že ví, zda gól byl, nebo ne. Viděl jsem i nějakou fotku, polohu brankáře vzhledem k brankové čáře a tak dále, ale platí totéž. Mohl to být gól. A taky nemusel. Z Bohemky šly hlasy, že to byl moment, který zásadně ovlivnil zápas. Já si to až tak nemyslím. Baník v tom zápase prokazoval po většinu průběhu velkou útočnou sílu. A kdyby nedal gól z této situace , dal by ho později. Vždyť si vezměte, že Bohemka pak dokázala vyrovnat na 2:2. A ani to Baník nezastavilo. Dal třetí gól a pak ještě čtvrtý. Myslím si, že by to Baník zvládl, i kdyby rozhodčí ten Šindelářův gól neuznal.

Čím to?

Mě moc potěšilo, jakým způsobem se Baník prosazoval. Že do šestnáctky soupeře konečně přicházela spousta míčů. V minulosti jsem se trochu kriticky vyjadřoval k výkonům Martina Filla. Teď musím říct, že se našel. Už na konci minulé sezony šel hodně nahoru. A teď v tom pokračuje a hraje opravdu výborně. To, jakým způsobem našel Kuzmanoviče před prvním gólem, to byla paráda. Mohl míč poslat slepě před branku. On si ale všiml, že na šestnáctce stojí Kuzmanovič a poslal mu to tam. To byl famózní okamžik. No a Kuzmanovičův druhý gól? Krásná akce s výborným zakončením. Kuzmanovič prokázal, že je pro Baník moc užitečný. 

Co jako někdejší kanonýr říkáte na výkon Tomáše Smoly?

On byl v tom utkání dlouho, abych tak řekl, méně viditelný. A teď to musím ale hned dovysvětlit. Myslel jsem méně viditelný, pokud jde o vyložené šance. Moc jich neměl. Jenže odvedl obrovskou práci pro ostatní a na gólech, které Baník dal, se podílel. O to víc jsem mu ten gól, který dal, přál. No a ten jeho gól, to byl zase důkaz jeho mimořádné intuice. Vzpomeňte si na góly, které dal v Opavě a v Karviné. Řekli byste, že to měl jednoduché, že dostal balon jako na podnose a dával to do prázdné. Podívejte se na ty góly ještě jednou. V obou případech si pro tu dorážku šel. A vždy vyrazil proti míči dřív než obránci. Brankář vyrážel balon a on už měl za sebou první krok. Protože cítil, kam ten míč půjde. To je skvělý dar. A to, že byl teď v utkání s Bohemians volný? Zase jeho zásluha. Obrana o něm věděla. Mysleli si, že ho hlídají. A on udělal pohyb jinam a najednou byl sám. Celkově musím říct, že Baník teď má opravdu silný útok. K hráčům, o kterých jsem mluvil, má Milana Baroše. To je stále velká síla, hráč, který umí rozhodnout zápas, poprat se o balon, udržet ho. Pořád má Baníku co dát. A ještě je tam Dame Diop. I ten má svou kvalitu.

Asi se nelze nezeptat na výkon Dyjana Carlose de Azeveda...

Byl to jeden z nejlepších výkonů, jaké kdy v Baníku podal.  Měl tam opravdu krásné okamžiky. On je samozřejmě trochu těžko zkrotitelný. A hráč, který hraje za ním, to má těžké, protože Carlos si po tom hřišti někdy běhá, jak se mu chce, a ti kluci za ním z toho musí mít horké chvilky. Ale pokud to bude vyváženo tím, co teď předvedl směrem dopředu, tak je to asi v pořádku. Já navíc věřím, že nahoru půjde i Rudolf Reiter, Má to těžké v tom, že je v Baníku chvíli a ty návyky a souhra s týmem, to se všechno teprve rodí. Je na něm vidět, jak moc chce a jak bojuje. Proto věřím, že půjde ještě výrazně nahoru.

Věříte, že Baník podobný výkon zopakuje i v dalších zápasech?

Řeknu to tak. To, co jsme viděli v zápase s Bohemkou, je pro mě velkou nadějí a příslibem do příštích utkání.

Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA