pá 8.1.2021
A-tým

Václav Brabec: Nemusíme prodávat za každou cenu

Bylo to téma, které rezonovalo médii i v debatách fanoušků. Odejde Patrizio Stronati z Baníku? Prodá klub za zajímavou přestupní částku svého stopera do zahraničí? Nestalo se. Baník se alespoň pro tuto chvíli rozhodl hráče neprodat a majitel klubu Václav Brabec vysvětluje proč.

Bylo těžké rozhodnout se, zda Patrizia Stronatiho do maďarského Puskáse prodat, či nikoliv?

Jednoduché rozhodnutí to samozřejmě nebylo. Maďarský klub nabízel odstupné, které by pro Baník rozhodně nebylo zanedbatelné, nicméně po zvážení a diskuzích s trenérem Kozlem, Michalem Bělákem a Aloisem Grussmannem jsem došel k závěru, že v této chvíli je pro Baník prospěšnější, když Patrizio zůstane, než peníze, které klub v rámci odstupného nabízel. Tak vysoká nabídka Puskáse zase nebyla.

Situaci jste probíral i s Patriziem Stronatim…

Samozřejmě. On vzhledem k tomu, jaké mu Puskás nabídl podmínky, cítil šanci sebe a svou rodinu zabezpečit. I tohle pro mě byla důležitá okolnost, protože Zio je hráč, který toho pro Baník odvedl hodně, je klubu velice oddaný, takže mi nebylo jedno, jak se na věc dívá on. Proto jsem rád, že mé rozhodnutí přijal a že po dobu, po kterou v Baníku zůstane, bude pro klub nadále odvádět sto procent, tak jak to dělal dosud. Věřím, že se svého vysněného zahraničního angažmá brzy dočká a třeba to bude v lepší soutěži, než je maďarská liga. Uvidíme.

Co vás tedy nakonec přimělo Patrizia neprodat? Zvláště v době, kdy Baník vzhledem k okolnostem současné doby přišel o řadu finančních zdrojů a miliony korun odstupného by se logicky hodily?

Baník ani v současné těžké době není klubem, který by musel kývnout na každou nabídku, která přijde. Baník je klubem, který má prostor na to, aby zvážil, zda je pro něj nabídka výhodná, či nikoliv. Patrizio Stronati je hráč, který vyrostl v jednoho z lídrů toho současného týmu. Když nám v létě odešel Milan Baroš, existovala ve veřejném prostoru obava, jak nahradíme jeho vůdcovské schopnosti. A dnes nám vedle osobností typu Honzy Laštůvky nebo třeba Jirky Fleišmana dorostl další lídr právě v Patriziovi, a to nemluvím o jeho nesporných hráčských kvalitách. A my stojíme pár dnů před velmi ostrým startem jarní části ligy a kdybychom teď Patrizia prodali, těžko bychom za něj tak rychle našli náhradu.

Zimní přestupní období však potrvá ještě několik týdnů…

Samozřejmě. Bavíme se o situaci tady a teď. Čekají nás v lednu kromě jarních ligových zápasů i dvě podzimní dohrávky. Pokud tento těžký leden zvládneme, posune nás to v tabulce hodně nahoru a budeme ve hře o poháry. Proto teď nechceme mužstvo oslabovat. Alespoň ne za cenu, kterou Puskás nabízel. Může se ale samozřejmě stát, že nám leden výsledkově nevyjde. Nepřeju si to, ale je to sport. Může se stát, že za pár týdnů naše naděje umístit se na pohárových pozicích nebudou tak zajímavé, a pak se na případnou nabídku na prodej Patrizia Stronatiho budeme dívat asi zase jinak. No a stejně tak se může stát, že se v nejbližších dnech ozve zájemce, který nabídne odstupné ve výši, která by vzhledem ke všem okolnostem, které jsem teď popsal, byla opravdu adekvátní, a situace se může zase změnit. Nikdy neříkej nikdy, to platí i ve fotbale.

32
Lukáš
Budínský
4
Yira
Sor
33
Ondřej
Kukučka
77
Gigli
Ndefe
23
Jaroslav
Svozil
9
David
Buchta
24
Jan
Juroška
17
Muhammed
Sanneh
19
David
Lischka
7
Ondřej
Chvěja
30
Viktor
Budinský
20
Jakub
Pokorný
25
Jiří
Fleišman
21
Jiří
Klíma
66
Denis
Granečný
16
Jan
Laštůvka
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
11
Nemanja
Kuzmanović
13
Roman
Potočný
12
Radovan
Murin
99
Ladislav
Almási
8
Jaroslav
Harušťák
22
Filip
Kaloč
6
Daniel
Tetour
5
Adam
Jánoš