FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Učinili jsme další krok ve spolupráci mezi fotbalovým a futsalovým Baníkem

25.11.2015 | Tisková zpráva

Také v období, kdy se úsilí všech baníkovců soustředí na veledůležité boje o záchranu v lize, je třeba nahlížet na klubový život v širších perspektivách. Jednou z nich jsou vztahy mezi fotbalovým a futsalovým Baníkem Ostrava, v nichž byl díky oficiálnímu zahájení spolupráce učiněn další dílčí krok. Symbolicky k tomu došlo při návštěvě fotbalového a futsalového funkcionáře UEFA a FIFA Petra Fouska, který se stal speciálním hostem při setkání předsedů obou klubů, Petra Šafarčíka a Pavla Czeneho.

Vzhledem k tomu, že soutěže fotbalistů i futsalistů jsou v plném proudu, hledaly obě strany vhodný termín ke společnému setkání a formálnímu zahájení spolupráce. Když už pravá chvíle nastala, můžeme fanoušky seznámit se základními vizemi, které se týkají vzájemného fungování fotbalového a futsalového Baníku. „Více než formální gesta je pro nás důležitá chuť a energie ke vzájemné spolupráci, kterou usnadňuje skutečnost, že fotbal a futsal jsou sporty úzce propojené. Prozatím jsme se dohodli na pětiletém projektu, jehož základem je, že futsalový klub může a bude využívat logo a značku Baníku,“ řekl předseda představenstva FC Baník Ostrava Petr Šafarčík.

Jeho futsalový kolega Pavel Czene má s klubem, který vznikl během letošního roku, za sebou více než měsíční působení ve 2. lize „Východ“, v níž baníkovci zatím odehráli osm utkání s bilancí čtyř výher, jedné remízy a tří porážek. „Do premiérového ročníku na futsalové scéně jsme vstoupili bez přehnaných ambicí na umístění, ale naopak s velkým nadšením, které ostatně stálo i za samotným založením klubu. Spolupráci s fotbalovým Baníkem jenom vítáme a těšíme se, že ji budeme dále rozvíjet,“ doplnil předseda futsalového FC Baník Ostrava.

Význam spolupráce fotbalových a futsalových klubů spojených pod jednou slavnou značkou následně zdůraznil zkušený funkcionář Petr Fousek, který je místopředsedou komise futsalu UEFA a zároveň členem komise futsalu FIFA. Může tedy argumentovat i na základě osvědčených poznatků ze zahraničí, kde propojení fotbalu a futsalu funguje u řady špičkových klubů.

„Příklady v mezinárodním měřítku jsou FC Barcelona, Benfica Lisabon, Sporting Lisabon nebo Dynamo Moskva. Vzájemnost fotbalu a futsalu je ve světě běžná a při dobré kooperaci z ní profitují oba sporty, které jsou v podstatě součástí jednoho celku, ať už z hlediska přípravy mládeže, zájmu fanoušků, sponzorů a médií. Je to zkrátka model, který funguje,“ vysvětlil Fousek, který disponuje opravdu komplexním pohledem, neboť řadu let působil ve vrcholovém fotbale jako generální sekretář tehdejšího ČMFS či šéf organizačního výboru tuzemského Mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které letos hostila Praha, Olomouc a Uherské Hradiště.

Když bychom se zaměřili na současný význam futsalu, stává se z něj u nás díky rostoucí hráčské základně velmi zajímavá alternativní a doplňující forma pro výchovu talentů a pro uplatnění hráčů, kteří prošli systémem fotbalové přípravy ve velkých i menších fotbalových klubech a z různých důvodů nemohou pokračovat ve velkém fotbale nebo pak dají přednost futsalu, kde mají větší prostor k osobnímu uplatnění, aniž by zanevřeli na velký fotbal. Podobně jde i o platformu k symbióze pro fotbalové a futsalové fanoušky, reklamní a mediální partnery.

„Pro fotbal a futsal se nabízí fantastická varianta navazující výchovy mládeže a práce s hráči v dnešní době, kdy fakticky neexistuje pouliční fotbal, který byl fenoménem a líhní řady talentů v minulých epochách. Tuto roli na sebe v současnosti přebírá futsal,“ přidal další postřeh fotbalový i futsalový odborník, který připomenul, že i v Česku je velký potenciál pro opravdu intenzivní propojování pod hlavičkami velkých sportovních značek.

Vždyť už nyní se v první lize futsalu hraje derby Sparty a Slavie, což je trhák i co se týče televizní sledovanosti. „To jen dokresluje význam spojení s fotbalovými kluby. Podobně to může platit i v případě Baníku, který je značkou, ikonou a tradicí v jednom. Z toho může futsal těžit a mohou z toho dlouhodobě profitovat oba sporty. Důležité je, že Baník v obou sportech, které mezi sebou spolupracují, funguje,“ dodal na závěr Fousek.

Twitter
MW Dias
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA