po 10.5.2021
A-tým

Trenérský tým doplní Tomáš Galásek

O složení trenérského týmu Baníku pro nadcházející ligový ročník je jasno. Mužstvo nadále povede Ondřej Smetana s Janem Baránkem mladším a nově také s Tomášem Galáskem, bývalým baníkovským a reprezentačním záložníkem a současným asistentem u národního celku, který v realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Tomáš Galásek, který se od konce vrcholové kariéry v roce 2009 trenérsky vzdělával v Německu, je s Baníkem v dlouholetém kontaktu a už dříve opakovaně nevyloučil svůj návrat do Ostravy. Ten se nyní stává realitou.

„Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska. Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci,“ vysvětlil sportovní ředitel FC Baník Ostrava Alois Grussmann.

Osmačtyřicetiletý Tomáš Galásek patří k nejznámějším odchovancům FCB, který prožil nejslavnější léta v Ajaxu Amsterdam, jemuž jeden čas šéfoval dokonce coby kapitán. Defenzivní záložník byl stabilní oporou národního týmu za slavné éry Karla Brücknera, má ve sbírce tedy i bronz z EURA 2004. Dlouhodobě působí jako trenér mládeže v německém Norimberku a vykonává pozici asistenta Jaroslava Šilhavého u národního týmu.

„Rád se vracím do známého prostředí. Baník je dnes dobře fungující organizací se silným majitelem, který hodně investoval do tréninkové infrastruktury, a neustále zlepšuje klubové zázemí po všech stránkách. Když se objevila nabídka na spolupráci, dávalo mi to smysl. Asi pro každého kouče je angažmá v mužském fotbale hlavní metou v kariéře a já mám radost, že tenhle krok můžu udělat zrovna v Baníku, ve kterém jsem vyrostl. Těším se na spolupráci s novým realizačním týmem i vedením a věřím, že společně uděláme další krok na cestě nahoru,“ prohlásil Tomáš Galásek.

S jeho příchodem končí u mužstva Václav Daněk. „Už když koncem února nastupoval, řekl, že zaskočí jen do léta. Poděkovali jsme mu za jeho výpomoc v uplynulých měsících, Venca navíc z Baníku neodchází a bude dále spolupracovat s trenéry v naší akademii,“ řekl Alois Grussmann.

17
Michal
Frydrych
30
Jiří
Letáček
9
David
Buchta
5
Jiří
Boula
22
Filip
Kaloč
99
Ladislav
Almási
23
Jaroslav
Svozil
77
Gigli
Ndefe
14
Petr
Jaroň
33
Eldar
Šehić
18
Robert
Mišković
11
Nemanja
Kuzmanović
21
Jiří
Klíma
7
Karel
Pojezný
29
Ladislav
Takács
13
Daniel
Smékal
19
David
Lischka
1
Martin
Hrubý
25
Jiří
Fleišman
26
Muhamed
Tijani
3
Muhammed
Sanneh
6
Daniel
Tetour
16
Jan
Laštůvka