út 2.8.2016
A-tým

Tomáš Zápotočný: Chci vrátit Baník, kam patří

S 239 prvoligovými starty bude suverénně nejzkušenějším mužem sestavy Baníku. Stoper TOMÁŠ ZÁPOTOČNÝ by měl v ostravské jedenáctce plnit roli mentora mladých obránců. „Já se na tu roli těším. Už na prvním tréninku jsem viděl, že ti kluci jsou hrozně šikovní,“ řekl pětatřicetiletý střední obránce, který do Ostravy přestoupil z Příbrami.

Zkuste fanouškům přiblížit pozadí vašeho příchodu do Baníku.

Byli jsme v kontaktu asi 14 dnů. Nechával jsem si čas na rozmyšlenou, protože jsem současně jednal i se třemi kluby v druhé turecké lize. Přiznám se, že návrat do Turecka mě hodně lákal. Prožil jsem tam hezké roky, získal dva tituly a lákalo mě to zkusit znovu. Absolvoval už jsem tam i zdravotní testy, které dopadly dobře, ale nakonec to nedopadlo na jiných důvodech. S rodinou jsme si tedy řekli, že to zkusíme v Ostravě.

Váhal jste dlouho, zda jít z první do druhé ligy?

Pokud jde o Baník jako takový, tak jsem vůbec nepochyboval. Potěšilo mě, že mě chtějí trenér, sportovní ředitel i majitel. V klidu jsem si to nechal projít hlavou, osondoval jsem si situaci i s Martinem Susem, kterého znám z Příbrami. Zázemím a vším okolo, jak to tu funguje, jsem opravdu překvapen. A hlavně důvod číslo 1 byli fanoušci, i když jsou někdy takoví horkokrevní. Ale já to perfektně znám z Turecka. Když jste prohráli, lítaly tam na vás při odchodu ze hřiště mince, zapalovače nebo mobily, přesto tam na to angažmá vzpomínám velice dobře. Fotbal se hraje pro diváky a na fanoušky Baníku se strašně těším. V Příbrami teď na nás chodilo tisíc lidí a ještě nám nadávali. Kdyby se podařilo postoupit, byla by to pecka. Teď je moje touha vrátit Baník tam, kam patří. 

Co čekáte od druhé ligy?

Beru to jako výzvu. Chodím na semináře Mariana Jelínka, který říká, že někdy je lepší pocit postoupit z druhé do první ligy než se udržet v první. Chci vrátit Baník, kde by měl být. Velké město, velká historie, fanouškovská základna. Ale nebude to jednoduché. Druhá liga bude tvrdá soutěž. Ale budou tam fantastické zápasy na úrovni první ligy, třeba s Olomoucí nebo Opavou. Těším se na to.

S týmem jste poprvé trénoval, jaký na vás udělal dojem?

Mužstvo je skvělé. Mladí kluci, kteří chtějí hrát. Z tréninku jsme velice mile překvapen, jací tady jsou hráči. Doufám, že se kluci neleknou, když na ně občas zařvu.

Jak se budete cítit v roli "vychovatele" mladých beků?

Přijímám ji. Když to řeknu v nadsázce, ti kluci by mohli být moji synové. Já jsem takovou roli měl i v Příbrami. Nemám z toho vůbec strach. Vidím odhodlané kluky, kteří pořád presujou. Super, já se na to hrozně těším.

Vezmete do Ostravy i svoji rodinu?

Máme tři děti a dvě starší už chodí do školy, takže manželka zůstane v Příbrami. Ale už jsme studovali jízdní řády, čím za mnou budou jezdit na víkendy. Všude jsem rodinu měl, teď to bude něco nového.

Jak dlouho vám potrvá, až si zvyknete na nové spoluhráče a mužstvo?

Měl bych to v mých letech zvládnout rychle. Doma jsem vůbec nelenil. Měl jsem hrubou přípravu s Příbramí a ta byla pod panem Pulpitem velice tvrdá. Tolik běhání jsem nezažil. Pak jsem řekl, že do Kaprunu už s nimi nepoletím a že chci zkusit jiné angažmá. Jsem hrozně rád, že to respektovali. Dneska jsem byl v Ostravě na zátěžových testech a dopadly výborně. Fyzičku mám. Naskočím rychle, s tím nebudu mít problém. Za dva, tři zápasy si na sebe s klukama zvykneme.

91
Dyjan Carlos
De Azevedo
16
Jan
Laštůvka
20
Jakub
Pokorný
11
Nemanja
Kuzmanović
21
Jiří
Klíma
22
Filip
Kaloč
12
Radovan
Murin
8
Jaroslav
Harušťák
32
Lukáš
Budínský
99
Ladislav
Almási
77
Gigli
Ndefe
25
Jiří
Fleišman
9
David
Buchta
33
Ondřej
Kukučka
24
Jan
Juroška
30
Viktor
Budinský
6
Daniel
Tetour
23
Jaroslav
Svozil