pá 30.10.2020
Rozhovory

Radek Slončík: Akademie pracuje i v nucené pauze

Koronavirová přestávka trvá, fotbal stojí. A zatímco profesionální A-tým může za současných opatření alespoň pravidelně trénovat, baníkovská mládež tuto možnost nemá. Jaké následky ve vývoji mladých hráčů může taková přestávka mít, o tom jsme mluvili s Radkem Slončíkem, šéfem Akademie FC Baník Ostrava.

Mládežnické týmy Baníku nemohou za současné situace kolektivně trénovat. Jaké následky to pro vývoj mladých hráčů může mít?

Je to velmi nepříjemná záležitost. Teď už dokážeme na všech věkových úrovních tu újmu odhadnout, máme zkušenost z jara, důležité je, abychom dokázali případný pokles výkonnosti co nejvíce eliminovat.

Zmínil jste zkušenost z jara, kdy řádila tzv. první vlna nemoci a tréninky musely být rovněž pozastaveny. Jaká ta zkušenost tedy byla?

Samozřejmě se lišila podle věkové úrovně hráčů. Ale globálně lze říct, že jsme po přestávce jasně viděli, jak hráčům ta nucená pauza z hlediska jejich výkonnosti ublížila. A projevilo se i to, kdo během přestávky důsledně dbal na individuální přípravu, a kdo méně. V řadě případů se stalo, že hráči, jejichž výkonnost byla, řekněme, blíže průměru, na tom byli po návratu na hřiště lépe než někteří hráči, kteří před pauzou nad ostatními vynikali. 

Tahle zkušenost teď může mladým hráčům pomoci, souhlasíte?

Souhlasím naprosto. Kluci na jaře na vlastní kůži pocítili, že pokud v těchto podmínkách poleví a nebudou důsledně dodržovat plány, které od trenérů mají, mohou na to doplatit. Věřím, že ti, kteří situaci na jaře podcenili, už se stejné chyby podruhé nedopustí. A taky věřím, že příklad těchto hráčů bude dostatečným varováním pro ostatní. Všichni hráči vědí, co mají v současných podmínkách dělat. Mají kondiční plány, mají plány na zdokonalování nebo alespoň udržení technické vyspělosti. Nic z toho samozřejmě nemůže nahradit pravidelný trénink s týmem na hřišti, ale i v současných podmínkách musíme dělat maximum.

Jsou trenéři Akademie FCB se svými hráči v pravidelném kontaktu?

Samozřejmě, to je za stávající situace nezbytné. Pravidelně se konají i online videotréninky. Fotbal má sice přestávku, ale to neznamená, že pracovní přestávku má baníkovská akademie. Na to by mohl doplatit celý baníkovský fotbal. 

91
Dyjan Carlos
De Azevedo
33
Ondřej
Kukučka
24
Jan
Juroška
23
Jaroslav
Svozil
13
Roman
Potočný
18
Tomáš
Zajíc
99
Ladislav
Almási
17
Muhammed
Sanneh
21
Jiří
Klíma
32
Lukáš
Budínský
7
Ondřej
Chvěja
12
Radovan
Murin
9
David
Buchta
22
Filip
Kaloč
66
Denis
Granečný
19
David
Lischka
20
Jakub
Pokorný
8
Jaroslav
Harušťák
5
Adam
Jánoš
6
Daniel
Tetour
11
Nemanja
Kuzmanović
25
Jiří
Fleišman
30
Viktor
Budinský
16
Jan
Laštůvka
77
Gigli
Ndefe
4
Yira
Sor