st 7.10.2020
A-tým

První zápas pamatuju dodnes

ROZHOVOR Z MAGAZÍNU | Na svém kontě má už 200 startů v české lize. Vlastně dvě stě jedna, ten svůj jubilejní dvoustý odchytal před časem v Teplicích. Vzhledem k tomu, jak dlouho chytal Jan Laštůvka v zahraničí, je to pozoruhodné číslo. Na ligové začátky jsme s gólmanem Baníku zavzpomínali v rozhovoru pro poslední číslo magazínu BANÍK. Pokud jste jej nečetli, nabízíme vám rozhovor nyní.

Pamatujete si ještě na váš první ligový start?

Velice dobře. Přesné datum už ne (29. 7. 2001 – pozn. red.), ale bylo to proti Žižkovu za pana Jarabinského a vyhráli jsme 2:1. To mi bylo čerstvě devatenáct. V mužstvu tehdy byli například Bary, Bolfik, Luki nebo Zdena Pospěch. Byl jsem mlaďoch, ale mužstvo jsme tehdy měli dobré. Už tam hrála spousta kluků, se kterými jsme pak získali titul. Krom Pospy a Bolfika tam byl třeba už i Maty, Bestik, Bizy, Žůra nebo Pepa Dvorník.

Čím vám to utkání utkvělo v paměti?

Tím, že za mnou šel gól (smích). Vyběhnul jsem asi ve 30. minutě za vápno na dlouhý balon za obranu a zahrál rukou mimo pokutové území. Byl z toho trestňák, centr, hlava a gól, který mi tehdy, tuším, dal Hunal. Nakonec jsme to utkání ale vyhráli 2:1 a trenér Jarabinský mě i přes tu moji chybu podržel a stavěl v dalších zápasech. Za to mu jsem dodnes vděčný. Že mě hned po tom prvním zápasu nevyndal a neposadil.

Vedete si nějaké statistiky?

Ne, vůbec ne. Nesleduju to. I když podle toho popisu mého první ligového utkání by to mohlo vypadat naopak. Ale samozřejmě máte zápasy, které vám něčím utkví v paměti a ten proti Žižkovu k nim patří. Ale žádné statistiky si nevedu a pokud se stane něco zajímavého, eviduju to až ve chvíli, kdy mi o tom někde o řekne. Tak to bylo i teď s těmi Teplicemi.

Tím pádem vás už v předstihu můžeme upozornit, že za nějakých deset měsíců můžete slavit 20 let od prvního ligového startu.

Neuvěřitelně to uteklo, nepřijde mi, že by to bylo už tak dávno. U nás v lize jsem zase tolik toho neodchytal. Vlastně po třech sezonách jsem šel na nějakých dvanáct roků ven a hlavní část mé kariéry jsem strávil v zahraničí.

Když jsme u těch statistik, vysoko jste už v pořadí gólmanů s čistým odchytaným kontem, kam se započítávají i starty v zahraničních klubech. Se 138 čistými konty jste už těsně za pátým Luďkem Mikloškem.

Ano, taky mi to občas někdo připomene, ale je to stejné jako se vším ostatním. Nesleduji to. Vím, že nějaké takové pořadí existuje. Kolik má Luďa nul?

142…

Tak to bych ho mohl ještě přeskočit (smích). S Luďkem se známe dlouhé roky. Pomáhal mi v mých začátcích v Anglii ve Fulhamu. Byl to skvělý gólman, který se prosadil a udělal skvělou kariéru na Ostrovech, což opravdu není jednoduché. Je to navíc výborný chlap a jsem rád, že jsem ho poznal. Vždy měl a má zajímavé postřehy.

6
Daniel
Tetour
30
Viktor
Budinský
4
Yira
Sor
20
Jakub
Pokorný
17
Muhammed
Sanneh
11
Nemanja
Kuzmanović
16
Jan
Laštůvka
77
Gigli
Ndefe
99
Ladislav
Almási
66
Denis
Granečný
22
Filip
Kaloč
25
Jiří
Fleišman
33
Ondřej
Kukučka
8
Jaroslav
Harušťák
13
Roman
Potočný
32
Lukáš
Budínský
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
12
Radovan
Murin
21
Jiří
Klíma
7
Ondřej
Chvěja
19
David
Lischka
9
David
Buchta
5
Adam
Jánoš
23
Jaroslav
Svozil
24
Jan
Juroška