pá 27.1.2023
Preview k zápasu

Preview: Zlín – Baník (neděle, 18:00)

FORTUNA:LIGA se probouzí ze zimního spánku. Po 78 dnech jde Baník opět do hry a v neděli od 18 hodin se představí ve Zlíně.


SOUPEŘ

Pavel Vrba. Dvě slova, která nejvýstižněji ilustrují to klíčové ze zimního dění v moravském klubu. Bývalý kouč Baníku má tým Trinity vytáhnout z pásma sestupu a baráže a vzájemnému nedělnímu utkání navíc dodává ostrou příchuť. Početnou enklávu exbaníkovců v táboře Zlína navíc vedle Pavla Vrby doplňují Robert Hrubý, Martin Fillo, Václav Procházka, Marek Hlinka, Antonín Fantiš a Rudolf Reiter. Zlín sice v zimní přípravě nezvítězil, ale to pro nedělní duel není nijak směrodatné - příprava a boj o body jsou diametrálně odlišné záležitosti. Vedle Vrby do klubu v lednu přišel i zkušený hrotový forvard Libor Kozák, který má za úkol zefektivnit útočnou fázi a nahradit tříbrankového podzimního střelce Lamina Jawa.


BANÍK

Baník se během zimy snažil maximálně zkonsolidovat stávající kádr, teprve v tomto týdnu dorazila jediná zimní posila Eneo Bitri, ale jinak pracoval Pavel Hapal s nezměněným kádrem. Přes minimální pohyb v kádru však mužstvo vstupuje do jarní části oslabeno o zraněné hráče. Scházejí nejlepší podzimní střelec Ladislav Almási a taky ofenzivní záložník Daniel Tetour, k tomu dlouhodobě zraněný Ladislav Takács. I bez těchto marodů to ale Baníku v přípravě docela šlo a úspěšná generálka proti Cracovii je příslibem. Baníku se ve Zlíně historicky docela daří: nepochybně i díky početné podpoře fanoušků tady často neprohrává a aktuálně na Letné neprohrál od srpna 2015.


NÁZOR TRENÉRA

Pavel Hapal: „V šatně je cítit velká natěšenost, z mužstva cítím dobrou energii a věřím, že to přeneseme na trávník a že jsme dobře nachystaní. Na přípravu se nemá moc cenu ohlížet, teď nás čeká první ligové utkání, úplně jiný tlak, ukáže se až v neděli na hřišti, jak jsme připraveni. Bude to velice těžké utkání, Zlín udělá maximum, aby nás porazil. Hlavně věřím, že my odvedeme maximální výkon, jakého jsme schopni. To, že začínáme dvakrát venku, nevnímám jako nějakou nevýhodu. Budeme chtít oba zápasy zvládnout za co nejvyšší počet bodů. A jsem rád, že do Zlína přijede hodně fanoušků, věřím, že kluci se budou chtít předvést. O sestavě asi máme jasno, řešíme možná jednu drobnost, ale věřím, že to vybereme správně. Chceme uspět a úspěch znamená vítězství.“


DIVÁCI

Předprodej probíhá už od minulého týdne a lístky do hostujícího sektoru lze stále nakupovat přes internet. Další várka pak bude v pokladnách zlínského stadionu v neděli od 16:30.


17. kolo FORTUNA:LIGY

Zlín (15. místo, 12 bodů) - Baník (10. místo, 20 bodů)

Neděle 18:00, Stadion Letná

Rozhodčí: Szikszay – Caletka, Volf, VAR: Klíma


Absence: Tkáč, Hloušek, Procházka (všichni rekonvalescence), Reiter (dohoda klubů) - Almási, Tetour, Takács (zranění), Svozil (nejistý start)

Nejlepší střelci: Jawo (3) - Almási (5)

Komu hrozí stop: Cedidla, Jawo, Kozák (3 ŽK) - Laštůvka, Frydrych, Almási, Cadu (3 ŽK)


BANÍK VS ZLÍN V SAMOSTATNÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 33 | 15-14-4 | 63:33

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Svěrkoš 4 – Poznar 5

Nejvyšší výhra: 5:1 (1. srpna 2021)

Nejvyšší prohra: 1:3 (26. dubna 2009)


POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (13. srpna 2022)

Baník - Zlín 3:1 (3:0)

Branky: 14. Frydrych, 34. P. Jaroň, 38. Buchta - 76. Kolář. Rozhodčí: Hocek - Šimáček, Černoevič - Zelinka (video). ŽK: Oulehla (asistent trenéra) - Fillo, Didiba. ČK: 87. Ndefe - 28. Silný. Diváci: 6219.

Baník: Laštůvka - Sanneh (46. Ndefe), Frydrych, Pojezný, Fleišman - P. Jaroň (75. Miškovič), Kaloč, Kuzmanovič (89. Šehič), Pokorný, Buchta - Klíma (66. Tijani). Trenér: Vrba.

Zlín: Dostál - Cedidla, Kolář, Simerský, Čanturišvili - Fillo (71. Hrdlička), Janetzký, Didiba (81. Kovinič), Hrubý (46. Vukadinovič), Jawo (81. Hellebrand) - Silný. Trenér: Jelínek


16
Jan
Laštůvka
7
Karel
Pojezný
3
Muhammed
Sanneh
21
Jiří
Klíma
17
Michal
Frydrych
96
Eneo
Bitri
24
Jan
Juroška
6
Daniel
Tetour
23
Jaroslav
Svozil
30
Jiří
Letáček
26
Muhamed
Tijani
20
Carlos Eduardo Lopes Cruz
Cadu
18
Robert
Mišković
10
Matěj
Šín
5
Jiří
Boula
25
Jiří
Fleišman
99
Ladislav
Almási
1
Martin
Hrubý
22
Filip
Kaloč
19
David
Lischka
8
Srdjan
Plavšić
13
Daniel
Smékal
9
David
Buchta
29
Ladislav
Takács
11
Nemanja
Kuzmanović
33
Eldar
Šehić
14
Petr
Jaroň