pá 4.12.2020
A-tým

Preview: Opava – Baník (sobota, 14:00)

Slezské derby za prazvláštních okolností. Místo vyprodaných tribun a bouřlivé kulisy jen prázdné sedačky opavského stadionu, na jehož trávník navíc baníkovci vyběhnou po vynucené dvoutýdenní přestávce způsobené koronavirem. Utkání Opavy s Baníkem se bude hrát v sobotu od 14:00 za zavřenými dveřmi, přímým přenosem ho vysílá O2 TV fotbal.

SOUPEŘ

Tým Radoslava Kováče je sice po restartu tři kola bez bodů, jenže… Není frází, že derby nemívají favorita. Baník se o tom přesvědčil v posledním vzájemném utkání vloni na podzim, když v Ostravě z pozice favorita se Slezským FC jen bez gólů remizoval. Domácí trápí vysoký počet inkasovaných gólů (21), hůře na tom je už jen poslední Příbram. Ale podobně na tom je SFC i směrem dopředu – jen 7 tref je znovu s Příbramí nejméně z celé soutěže. Před prázdnými tribunami - tedy za stejných podmínek jako v sobotu - se Opava a Baník utkaly už na jaře v rámci přípravy na znovuzahájení nejvyšší soutěže a utkání skončilo smírně (1:1).

BANÍK

Co s týmem udělá desetidenní karanténa, určité tréninkové manko a nerozehranost? Velká neznámá nejspíše i pro všechny zainteresované. Baník za poslední dva měsíce odehrál jediný ligový zápas, který tak pro aktuální formu mužstva nemá přílišnou vypovídací hodnotu. Týmem se prohnala koronavirová epidemie, hráči se do plné zátěže vraceli ve vlnách a trenérský tým čeká zřejmě i proto nesnadné sestavování základní jedenáctky. Mimo hru jsou potrestaný Roman Potočný a zraněný Jan Juroška, ostatní hráče by měl mít Luboš Kozel k dispozici.

NÁZOR TRENÉRA

Luboš Kozel: „Myslím, že ten týden jsme využili maximálně, jak se dalo, a věřím, že budeme dobře připraveni. Poznáme to ale až v zápase. Podle tabulky se to nedá moc brát, bylo by to záludné. Ukázala nám to předešlá kola, kdy paradoxně možná nejlepší utkání jsem hráli se Slavií, naopak v Teplicích jsem to nezvládli. O co menší herní praxi máme, o to větší odhodlání do hry by mohli hráči mít. Potřebujeme bodovat a budeme se o to snažit.“

DIVÁCI

Utkání se hraje bez účasti diváků. Živě je možno ho sledovat na O2 TV.


10. KOLO FORTUNA:LIGY

Opava (17. místo, 5 bodů) - Baník (13. místo, 8 bodů)

Sobota 14:00, Městský stadion Opava

Rozhodčí: Franěk - Nádvorník, Dobrovolný


Nejlepší střelci: Mondek (2) - Zajíc (3)

Absence: Schaffartzik, Hnaníček, Pikul (všichni zranění) - Potočný (4 ŽK), Juroška (zranění)

Komu hrozí stop: Mondek (3 ŽK) – nikdo


BANÍK VS OPAVA V SAMOSTATNÉ PRVNÍ A DRUHÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 22 / 10-7-5 33:23

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Žůrek 3 – Onderka 3

Nejvyšší výhra: 4:0 (22. listopadu 2003)

Nejvyšší prohra: 0:3 (19. května 1996, 1. prosince 1996)


POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (29. LISTOPADU 2019)

BANÍK – OPAVA 0:0

Rozhodčí: Berka – Flimmel, Váňa. ŽK: Jánoš, Páník (trenér), Stronati, Smola, Jirásek, Baránek (trenér brankářů) - Souček, Svozil, Mondek. ČK: 43. Jánoš. Diváci: 12.855

Baník: Laštůvka – Fillo, Pokorný, Stronati, Fleišman – Holzer (64. Granečný), Jánoš, Hrubý (90. Procházka), Kuzmanovič – Diop, Smola (76. Jirásek). Trenér: Páník.

Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Souček, Řezníček (87. Helebrand) - Sus (75. Šulc), Schaffartzik (65. Juřena), Mondek – Dedič. Trenér: Balcárek.

21
Daniel
Holzer
6
Daniel
Tetour
5
Adam
Jánoš
25
Jiří
Fleišman
11
Nemanja
Kuzmanovič
31
Ondřej
Šašinka
2
Muhamed
Tijani
15
Patrizio
Stronati
33
Roman
Potočný
16
Jan
Laštůvka