pá 30.7.2021
Preview k zápasu

Preview: Baník – Zlín (neděle, 16:00)

S trochou nadsázky by se dalo mluvit o derby. Baník v prvním utkání sezony v ostravském prostředí přivítá Zlín s početnou kolonii exbaníkovců v kádru. Zápas se hraje v neděli od 16:00.

SOUPEŘ

Také Zlín do soutěže vstoupil nejtěsnější porážkou, když doma po vcelku vyrovnaném boji 0:1 podlehl mistrovské Slavii. Ševci v létě znovu v přestupových aktivitách hojně sázeli na hráče s vazbou na Baník: mimo jiné angažovali Martina Filla, Roberta Hrubého a na hostování i Rudolfa Reitera. Díky transferům mezi Ostravou a Zlínem jsou aktuální vzájemné duely skutečně pikantní a v týmu soupeře momentálně nastupuje osm hráčů s baníkovskou minulostí (Fillo, Hrubý, Procházka, Poznar, Fantiš, Hlinka, Vraštil, Reiter). Zlín i v součtu s minulou sezonou dvanáctkrát v řadě nevyhrál a nevyhrál ani v posledních šesti utkáních venku. Letní pauza a nová sezona však dopad takových neúspěšných sérií negují, žádný psychický útlum v neděli určitě roli hrát nebude.


BANÍK

Navázat na utkání v Jablonci, ale zpřesnit koncovku. Baník potřebuje slušný výkon z pole na severu Čech podložit střelecky. Proti Zlínu se mu obvykle daří a z posledních devíti utkání pouze jedinkrát nebodoval, na ostravské půdě ale musí jít po tříbodovém zisku. Z šesti hráčů, kteří chyběli v Jablonci, se už někteří určitě vrátí do týmu. Až na Ondřeje Kukučku, který má před sebou dlouhou rekonvalescenci, ostatní hráči už s mužstvem chodí na hřiště.


NÁZOR TRENÉRA

Tomáš Galásek: „Máme co napravovat z utkání v Jablonci a chceme to odčinit. Hlavně musíme proměňovat šance, měli jsme jich několik, ale neproměnili jsme žádnou a za dojem se body nedávají. Zlín bude těžký soupeř, prohrál také jako my 0:1, také bude chtít zabodovat. Jsme připraveni na to, jakým stylem Zlín bude hrát, nacvičovali jsem na to určité herní situace a věřím, že to přeneseme i na hřiště. Je pozitivní, že můžou přijít fanoušci ve větším počtu a jsem přesvědčen, že nám pomůžou.“


DIVÁCI

Kapacita stadionu je po dalším částečném rozvolnění už 7500 diváků. U vstupu je však nutné prokázat svou bezinfekčnost viz informace k utkání. Přímý přenos lze sledovat na placeném kanálu O2 TV sport.


2. kolo FORTUNA:LIGY

Baník (13. místo, 0 bodů) - Zlín (14. místo, 0 bodů)

Neděle 16:00, Městský stadion

Rozhodčí: Julínek – Caletka, Dobrovolný, VAR: Klíma


Absence: Juroška, Kukučka, Budinský (všichni rekonvalescence) - Jawo (zranění), Fillo (nejistý start), Reiter (dohoda klubů)


BANÍK VS ZLÍN V SAMOSTATNÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 30 | 13-13-4 | 53:29

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Svěrkoš 4 – Poznar 4

Nejvyšší výhra: 5:2 (26. října 2008)

Nejvyšší prohra: 1:3 (26. dubna 2009)


POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (15. KVĚTNA 2021)

Baník – Zlín 4:2 (2:0)

Branky: 33. a 82. Zajíc, 2. Tetour, 72. Buchta – 52. Martínez, 54. Hlinka. Rozhodčí: Dubravský – Vodrážka, Poživil – Orel (video). ŽK: Pokorný, Kaloč, Tetour, de Azevedo – Poznar, P. Buchta, Hlinka. Diváci: 1044 (omezený počet).

Baník: Laštůvka – Ndefe, Pokorný, Stronati, Fleišman – Sor (65. De Azevedo), Kaloč, Kuzmanovič (88. Šmiga), Tetour (88. Holzer), D. Buchta (83. Fillo) – Zajíc (88. Šašinka). Trenér: Smetana.

Zlín: Rakovan (66. Dostál) – Cedidla, P. Buchta, Procházka, Matejov – Fantiš, Hlinka, Martínez (77. Toutou), Janošek (88. Tkáč), Dramé (46. Jawo) – Poznar. Trenér: Jelínek.

9
David
Buchta
7
Ondřej
Chvěja
5
Adam
Jánoš
6
Daniel
Tetour
17
Muhammed
Sanneh
13
Roman
Potočný
99
Ladislav
Almási
4
Yira
Sor
11
Nemanja
Kuzmanović
24
Jan
Juroška
23
Jaroslav
Svozil
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
8
Jaroslav
Harušťák
32
Lukáš
Budínský
20
Jakub
Pokorný
33
Ondřej
Kukučka
12
Radovan
Murin
30
Viktor
Budinský
25
Jiří
Fleišman
66
Denis
Granečný
22
Filip
Kaloč
21
Jiří
Klíma
77
Gigli
Ndefe
16
Jan
Laštůvka
19
David
Lischka