pá 9.4.2021
Aktuální zprávy

Preview: Baník - Opava (sobota, 16:00)

Po čtyřech týdnech čeká Baník opět zápas na ostravské půdě. Ve slezském derby se v sobotu od 16 hodin utká s Opavou. Přímý přenos vysílá O2 TV.

SOUPEŘ

Každé utkání teď už je pro Opavu existenční. I když týmy kolem patnáctého místa pravidelně nebodují, nedaří se to ani SFC, tudíž se jeho ztráta na pozice znamenající záchranu nesnižuje. Zato ubývají kola. Radoslav Kováč tedy se svým celkem přijede do Ostravy válčit o výhru, která by jeho celek přiblížila nesestupové příčce. Opava má podobný problém jako Baník – střílí málo branek. Opavští jich dali dokonce nejméně z ligy, jen 16. A v posledních čtrnácti kolech neskórovali v utkání víc než jednou. 

BANÍK

Začít dávat góly! Nízká produktivita prozatím sráží slušné výkony v poli tak, jako tomu bylo i v posledním kole v Liberci. Trenér Ondřej Smetana postrádá vyfaulovaného Martin Filla a řeší tedy i otazník na pravé straně. Zda bude na tomto postu případně znovu už připraven naskočit po zranění Dyjan Carlos de Azevedo, se ukáže až před utkáním. Baníkovci na vlastním hřišti Opavě naposledy podlehli v dubnu 2002, tato statistika je však pochopitelně zkreslena dlouhým pobytem SFC v nižších soutěžích, kdy se oba kluby neutkávaly. Na ligové půdě Baník s Opavou prohrál jedinkrát z posledních devíti případů.

NÁZOR TRENÉRA

Ondřej Smetana: „Čeká nás těžký zápas a soupeř, který přijede maximálně připravený a nažhavený. Má to navíc úskalí derby, takže na to musíme být připraveni i psychicky. Opava produkuje podle mě docela hezký fotbal, ale sráží ji produktivita i individuální chyby v její šestnáctce. Přijede tým, který je nebezpečný a který má pořád šanci se zachránit. Na to se musíme připravit, nic nepodceňujeme. Pracujeme celý týden na tom, abychom to utkání zvládli.“

DIVÁCI

Utkání se hraje za zavřenými dveřmi bez diváků, nadále jsou platná i vládní opatření omezující shromažďování většího počtu osob. Přímý přenos lze sledovat na televizi O2.


26. kolo FORTUNA:LIGY

Baník (8. místo, 34 bodů) - Opava (17. místo, 15 bodů)

Sobota 16:00, Městský stadion Ostrava

Rozhodčí: Hrubeš – Kotalík, Pečenka, VAR: Adámková


Absence: Fillo (4 ŽK), de Azevedo (nejistý start) – Pikul, Hellebrand, Čvančara (zranění), Didiba (nejistý start)

Komu hrozí stop: Laštůvka, Kuzmanovič (oba 3 ŽK) - Fendrich, Hrabina, Mondek, Nešický (všichni 3 ŽK)

Nejlepší střelci: de Azevedo (8) – Nešický (3)


BANÍK VS OPAVA V SAMOSTATNÉ PRVNÍ A DRUHÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 23 / 11-7-5 35:24

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Žůrek 3 – Onderka 3

Nejvyšší výhra: 4:0 (22. listopadu 2003)

Nejvyšší prohra: 0:3 (19. května 1996, 1. prosince 1996)


POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (5. prosince 2020)

SFC Opava – Baník 1:2 (0:0)

Branky: 86. Žídek – 78. De Azevedo z pen., 90.+1 Svozil. Rozhodčí: Franěk – Nádvorník, Dobrovolný – Marek (video). ŽK: Žídek, Dordič, Helešic, Juřena, Rataj, Ščudla, Zavadil (po utkání) – Pokorný, Laštůvka (po utkání). ČK: 45.+2 Pokorný. Bez diváků.

Opava: Fendrich – Hrabina, Didiba, Žídek – Mondek (75. Ščudla), Tiéhi, Zavadil (36. Řezníček), Holík (86. Wybraniec), Helešic (75. Harazim) – Dordič (75. Rataj), Juřena. Trenér: Skácel.

Ostrava: Laštůvka – Pokorný, Svozil, Stronati – Holzer, Jánoš, Tetour (90. Buchta), Fleišman – de Azevedo (89. Tijani), Kuzmanovič (46. Fillo) – Šašinka (56. Zajíc). Trenér: Kozel.

22
Filip
Kaloč
20
Jakub
Pokorný
33
Ondřej
Kukučka
8
Jaroslav
Harušťák
6
Daniel
Tetour
99
Ladislav
Almási
32
Lukáš
Budínský
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
30
Viktor
Budinský
24
Jan
Juroška
25
Jiří
Fleišman
21
Jiří
Klíma
12
Radovan
Murin
9
David
Buchta
23
Jaroslav
Svozil
11
Nemanja
Kuzmanović
77
Gigli
Ndefe
16
Jan
Laštůvka