FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Preview 19. kola: Slavia Praha vs. Baník Ostrava

26.02.2016 | Tomáš Svoboda

Souboj tradičních fotbalových rivalů i věrných fanouškovských táborů vždy přináší měření sil mezi Baníkem a pražskou Slavií, na jejímž hřišti se naše mladé mužstvo představí v neděli od 17:30. Nevšední náboj zápasu dodávají i některé zajímavé souvislosti, které si nyní blíže představíme. Jednou z nich je například úspěšná slávistická minulost našeho trenéra Vlastimila Petržely, který v Edenu působil jako hráč i jako trenér v letech 1982 až 1992. Výraznou část kariéry tam však strávil také jeho současný kolega, trenér brankářů Juraj Šimurka, a v loňské sezóně i asistent Aleš Křeček.

Petržela si jakožto útočník Slavie zahrál na světovém šampionátu v roce 1982, což byl vrchol jeho hráčské kariéry (na snímku z jara 1982 střílí gól Brnu, zdroj: slavia.cz). Ve svých trenérských začátcích spolupracoval mimo jiné s legendárním Tomášem Pospíchalem, bývalým hráčem a trenérem Baníku. Dodnes patří k výrazným postavám novodobé éry našeho nedělního soupeře, byť z pražských klubů následně vedl také Spartu, Bohemku a Žižkov. „Na Slavii se mi vzpomíná krásně. Bylo to nádherné období. To se ani nedá popsat,“ říká Petržela, který ve Slavii do velkého fotbalu uváděl pozdější vynikající hráče, jako byli třeba Patrik Berger či Radek Bejbl.

Nyní však provází při prvních krůčcích na ligové scéně mladé baníkovce, kteří na jaře nejprve prohráli 0:3 v Mladé Boleslavi a minulý týden po dobrém týmovém výkonu porazili doma Zlín 3:0. Tváří v tvář posílené Slavii celé mužstvo, které je příslibem pro budoucnost Baníku, dobře tuší, že je před ním opět zcela jiná a mimořádně těžká zkouška. „Hráče jsem upozornil, že nás čeká zcela jiný zápas, než byl ten minulý proti Zlínu. Zároveň vědí, že hrát se dá s každým. Znovu jim budu opakovat, ať se hlavně snaží o svůj fotbal, výsledek vůbec nemusím řešit,“ dodává Petržela. Z hráčů hostujících u nás ze Slavie bude mít k dispozici útočníka Marka Červenku. Obránce Martin Dostál ani záložník Robert Hrubý kvůli podmínkám smluv v neděli hrát nemohou.

Přestupy na ose Baník – Slavia

Prostřednictvím příkladů hostujících hráčů se dostáváme k přestupům mezi oběma kluby, které historicky nikdy nebyly tak intenzivní jako třeba v případě konkurenční Sparty. Přesto se najdou jedinečné příklady, jakým byl transfer záložníka Baníku Radima Nečase, kterého Slavia v roce 1992 za éry mecenáše Borise Korbela koupila za tehdy astronomickou částku 25 milionů. Velkou pozornost vyvolal i přestup legendárního Martina Lukeše v roce 2003, který ve Slavii strávil svoji celkově jedinou sezónu mimo Ostravu, ve které se k jeho smůle na Bazalech slavil mistrovský titul.

V posledních letech hráčský pohyb mezi oběma kluby docela utichl a oživila ho až tato sezóna, v jejímž průběhu do Edenu přestoupily mladé opory Baníku Michal Frydrych a Jiří Pavlenka. Opačným směrem se pak vydalo již zmiňované trio kmenových hráčů Slavie a také záložník Tomáš Mičola, který na podzim ve Slavii ukončil smlouvu a po pěti letech vyplněných také dvouletou zastávkou ve francouzském Brestu se vrátil do Ostravy.

Vzájemné zápasy

Z našeho současného kádru to byl pouze záložník Hrubý, který za Slavii nastoupil v posledním vzájemném zápase. Pražané loni na podzim zvítězili na ostravském Městském stadionu 3:1, čímž skončilo jejich sedmileté čekání na tři body ze hřiště Baníku. Naopak naše zatím poslední vítězství z Edenu se datuje do listopadu 2012, kdy baníkovci vyhráli 2:0 po gólech Kaprálika a Zehera. Pamětníky tohoto duelu jsou Dostál s Mičolou, kteří v něm oblekli dres soupeře. Celková bilance je jinak ve prospěch Slavie, kterou Baník ze 45 zápasů sedmkrát porazil, třináctkrát remizoval a pětadvacetkrát prohrál při skóre 42:73.

Poslední zápas:

Synot liga 2015/2016, 5. kolo, so 22. 8. 2015, diváci: 4 548

FC BANÍK OSTRAVA - SK SLAVIA PRAHA 1:3 (0:2)

Branky: 74. Mišák - 8. Voltr, 45. Škoda, 90. Škoda. Žluté karty: 90. Kouřil - 26. Černý, 51. Hrubý, 76. Švec, 85. Souček. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Hájek.

FC Baník Ostrava: Pavlenka – Mondek, Honiš, Kouřil, Holzer – Ježdík, Mišák (82. Alispahić) – De Azevedo, Kukec, Engelmann (57. Šichor) - Narh.

SK Slavia Praha: Berkovec – Mikula, Latka, Deli, Švec – Štohanzl (79. Zmrhal), Souček, Hrubý (74. Piták), Černý – Škoda, Voltr (88. Bílek).

Překonají fanoušci rekord v novém Edenu?

Už několikrát od doby otevření nového stadionu Slavie v Edenu vytvořili fanoušci Baníku týmu vynikající kulisu a téměř domácí atmosféru. V posledních letech se jim navíc daří na oblíbený výjezd cestovat v rekordních počtech, které se blíží hranici tisícové podpory hlasivek ze sektoru hostí. V sezóně 2012/2013 to bylo podle údajů z facebookové stránky Chachaři.cz 720 fanoušků, o sezónu později 849 a naposled 902. Ať už bude letošní počet fanoušků jakýkoli, věříme, že zápas našeho mladého mužstva na Slavii bude pro všechny skvělým zážitkem, podobně jako tomu bylo před týdnem v Ostravě proti Zlínu.

Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA