so 12.9.2015
Aktuální zprávy

Posun do áčka? Zasloužená odměna pro pracovitého střelce

Poctivost, pracovitost, pokora a zdravá míra sebevědomí, to jsou hlavní atributy na cestě k úspěchu nejen na sportovním poli, ale i v životě. Postupnými kroky po ní vykračuje také devatenáctiletý baníkovský odchovanec Marek Szotkowski. Kmenový útočník juniorky, kterého trenér našeho áčka Radomír Korytář v minulém týdnu povolal do přípravy s ligovými fotbalisty.

Když tak učinil, řekl, že posun do prvoligového kádru je pro Szotkowského i jeho spoluhráče Dana Ožvoldu zaslouženou odměnou za výkony v juniorskému týmu. Pokud loni dostali hráči ročníku 1996 dostatečný čas a prostor na to, aby se v Juniorské lize patřičně „rozkoukali“, letos už patří mezi tahouny a základní pilíře sestavy kouče Lubomíra Adlera.

Můžeme to ilustrovat i statistikou. Právě Szotkowski odehrál v minulé sezóně 33 utkání a vstřelil 9 branek. Letos nastoupil zatím pětkrát a skóroval osmkrát, což z něj činí průběžně nejlepšího střelce soutěže. „Dá se říct, že na Juniorskou ligu jsem si už trochu zvykl. Oproti loňsku o něco lépe vím, jak se prosadit, ať už v soubojích nebo rychlostně,“ říká se sympatickou skromností náš odchovanec.

Naposled se mu povedlo dvěma brankami pomoci našim juniorům k výhře 2:1 nad pražskou Spartou, a to je, jak podotýká sám střelec, vždycky „super pocit“. Nyní se snaží s maximální odpovědností a nasazením přistupovat k přípravě s áčkem. „Jsem rád, že můžu s áčkem trénovat. Je to pro mě něco víc. Řekl bych velký skok, takže se s tím zatím sžívám a doufám, že si co nejdříve zvyknu,“ pokračuje Szotkowski, jehož příklad svědčí o neustálé snaze našeho klubu dávat šanci odchovancům a zároveň je tou nejlepší inspirací pro další mladé baníkovce.

Uvědomuje si, že podobná šance přišla především díky poctivé každodenní práci v tréninku a jinak tomu nebude ani v budoucnu. „Pořád na sobě pracovat,“ to je krédo, které i při jeho mladém věku zůstává neměnnou konstantou. I proto můžeme na závěr sáhnout k malé historické paralele. Před téměř dvěma lety jsme o Markovi psali článek s titulkem „V Baníku roste střelec, který ví, za čím jde“, jehož poselství zůstává nadále stoprocentně platné, a to je dobře…

13
Daniel
Smékal
24
Jan
Juroška
26
Muhamed
Tijani
6
Daniel
Tetour
16
Jan
Laštůvka
7
Karel
Pojezný
77
Gigli
Ndefe
19
David
Lischka
30
Jiří
Letáček
14
Petr
Jaroň
20
Jakub
Pokorný
3
Muhammed
Sanneh
29
Ladislav
Takács
5
Jiří
Boula
21
Jiří
Klíma
4
Martin
Chlumecký
33
Eldar
Šehić
1
Martin
Hrubý
22
Filip
Kaloč
23
Jaroslav
Svozil
32
Lukáš
Budínský
9
David
Buchta
25
Jiří
Fleišman
17
Michal
Frydrych
11
Nemanja
Kuzmanović
99
Ladislav
Almási