čt 22.12.2016
A-tým

Petr Vašek: Kapr u nás utíká odpadní trubkou

S dvěma malými dcerkami prožívá gólman Petr Vašek vánoční svátky intenzivněji než mladší část kabiny. A dává mu stále větší práci, aby realitu Štědrého dne utajil před mladší, čtyřletou dcerou. „Je to pořád složitější vymýšlet hlavně to, kam se ztratil kapr z vany,“ usmívá se sedmatřicetiletý brankář Baníku.

Jak si užíváte Vánoce?

Ale jo, já mám rád pohádky a to, že člověk nemusí nic dělat (smích). Doufám taky, že bude dost sněhu, abychom mohli jet s holkama na chatu, i když dole to teď moc nevypadá. Když je sníh, tak je veselo, když jsou Vánoce na blátě, tak nuda.

Které pohádky se vám líbí nejvíce?

Tak taková ta klasika jako jsou třeba Tři oříšky pro popelku. Ale jinak se mi asi více líbí ty novější, animované pohádky. Například Zootropolis, to jsem s holkama viděl snad stokrát. Úžasná scénka s lenochodem za přepážkou. To miluju.

Dodržujete nějaké vánoční zvyky?

Nic zvláštního, asi taková klasika. Nejvíce práce teď máme před mladší holkou vymyslet, kam se ztratil vánoční kapr z vany. Už jsme říkali, že utekl po schodech, teď je aktuální verze s útěkem přes odpadní trubky (smích). Ježíšek k nám samozřejmě ještě chodí. Zatím tomu věří. Starší dceru už někdy musíme okřikovat, ať něco neprozradí.

Máte o Vánocích sklony k přibírání?

Nemívám s nadváhou problémy. Právě, že po Vánocích mívám i o kilo méně. Nepřejídám se. Sem tam si zobnu nějakého cukroví, které mi chutná. Ale nepřibírám. Řídím se při tom hodně pocitem.

Teď k fotbalu. Jak hodnotíte první polovinu sezony?

Pozitivně, protože jsme udrželi postupovou pozici. Ale samozřejmě tam bylo pár negativních výsledků. Jako vyvrcholení série zápasů venku byl Třinec. Ještě štěstí, že jsme potom měli zápas s Olomoucí jako možnost na reparát. Uvažoval jsem nad tím. Nehráli jsme některé zápasy špatně. V Pardubicích jsme hráli hodně špatně první poločas, přesto jsme mohli vést. V Sokolově jsme taky mohli vyhrát a mohli jsme mít o čtyři body více. O ty dvě výhry navíc to mělo být lepší.

Jako jeden z mála hráčů současného kádru máte s druhou ligou poměrně čerstvé zkušenosti z loňské sezony. Který ze soupeřů vás nejvíce překvapil?

Možná pro fanoušky je druhá liga neznámá, ale ta soutěž je nepříjemná. Je to jiný fotbal než v lize, jsou tam kluci, kteří tu ligu jednou budou hrát. Opava je pospolu tři roky, třeba Sokolov se taky moc nemění, znají se. Loni po podzimu byl na postupové pozici. Vlašim se chytla po našem vzájemném zápase, Varnsdorf nedávno postup vybojoval a jen kvůli licenčním věcem se do ligy nedostal. Exligové Olomouc a Budějovice. Jsou tam nepříjemné týmy.

Čekal jste, že doma budete tak úspěšní?

Když se mluví o psychice, doma je to kolikrát více náročnější. Když přijde hodně lidí, je to těžší než venku, kde nejste pod takovým tlakem. Mockrát, jestli vůbec někdy, jsem nezažil, abychom doma byli stoprocentní. Mi se letos poprvé v životě stalo, že jsem nedokázal odhadnout naši sílu před začátkem sezony. Měl jsem tušení, že to bude buď totální fiasko, anebo to bude dobré. Ale nic mezi. Hráči tu jsou kvalitní, ale nedokázal jsem po přípravě říct, jak si to sedne. Jsem hrozně rád, že to je tak, jak to zatím je. Rozehráli jsme to dobře, ale teď nás čeká klíčový půlrok.

Po osobní stránce jste čekal, že odchytáte všechny podzimní zápasy?

V mém věku a po mých dlouholetých zkušenostech jsem nad tím nepřemýšlel. Sami víte, že v létě jsem ze dne na den skončil v Opavě, a už jsem si hledal práci. Nabídka Baníku mě překvapila, ale nechával jsem tomu volný průběh. Jsem rád, že jsem mohl pomoct a doufám, že to společně dotáhneme k návratu do ligy.

4
Martin
Chlumecký
6
Daniel
Tetour
30
Jiří
Letáček
23
Jaroslav
Svozil
5
Jiří
Boula
16
Jan
Laštůvka
3
Muhammed
Sanneh
32
Lukáš
Budínský
33
Eldar
Šehić
14
Petr
Jaroň
25
Jiří
Fleišman
24
Jan
Juroška
7
Karel
Pojezný
26
Muhamed
Tijani
19
David
Lischka
99
Ladislav
Almási
9
David
Buchta
13
Daniel
Smékal
20
Jakub
Pokorný
22
Filip
Kaloč
17
Michal
Frydrych
29
Ladislav
Takács
11
Nemanja
Kuzmanović
77
Gigli
Ndefe
21
Jiří
Klíma
1
Martin
Hrubý