so 22.1.2022
A-tým

Ondřej Smetana: Soustředění splnilo svůj účel

Desetidenní herní soustředění v Turecku je minulostí, Baník se v sobotu po poledni vrátil domů. Jak je trenér Ondřej Smetana spokojen s jeho pestrým průběhem? Dočtete se v následujícím rozhovoru.

Jak jste s průběhem a výsledkem herního soustředění spokojen?

Musíme být spokojeni. I počasí nám navzdory předpovědi přálo, nepršelo nám, všichni jsme vydrželi zdravotně. Takže to musíme hodnotit pozitivně. Narazili jsme na spoustu kvalitních soupeřů. I když už jsem říkal, že výsledek v tomto období není důležitý, v tom utkání se pak ta situace změní a chcete uspět. I v Turecku jsme ty zápasy chtěli uhrát, chtěli jsme uspět a jsem rád, že se nám to proti kvalitním soupeřům podařilo. A že jsme i zahráli slušné pasáže. Je na čem stavět, ale viděli jsme i spoustu chyb, na jejichž odstranění budeme pracovat. Teď máme čtrnáct dní do prvního mistráku a relativně čas a klid na to, abychom najeli na ten předzápasový režim.

Potěšilo vás, že i když Baník v Turecku do žádného utkání nenastoupil v takzvané ideální sestavě a naopak síly vždy rozložil do dvou výběrů, dokázal váš tým de facto ve všech zápasech herně obstát?

Takhle bych to nehodnotil. V každém tom zápase jsme měli lepší i horší pasáž. I vzhledem k tomu, že jsme v jedné sestavě odehráli většinou celých těch devadesát minut a soupeř často ty síly rozložil a v poločase sestavu obměnil, v tom to pro nás bylo někdy těžší. Ale kluci to zvládli. Věřím, že i díky tomu způsobu hry. Dokázali soupeře ubránit, pomohli si a od toho jsme se mohli odpíchnout do ofenzivy a být nebezpeční. Z tohoto pohledu jsem rád. A je dobře, že jsme si v těch zápasech mohli vyzkoušet i věci, na kterých jsme třeba už i předtím pracovali. Soustředění určitě splnilo svůj účel.

Jak moc vás mrzí, že v průběhu soustředění opustil kádr Baníku Yira Sor?

Sor během svého působení u nás dosáhl nějaké kvality a v tomto stavu už by chyběl každému týmu. Dnes je to kvalitní hráč. Myslím si, že to, na jakou úroveň se v Baníku dostal, je vizitkou klubu. I kabiny, jak ho vzala a jak s ním pracovala. Jsem rád, že umíme vychovat nebo posunout hráče dál. A asi musíme chápat, že ho tady už, alespoň z mého pohledu, nešlo déle udržet. Ta nabídka byla pro něj i pro Baník natolik zajímavá, že by bylo těžké ho tu udržet. My jsme s tím od začátku tak trochu počítali. Věřím, že hráči, kteří přišli na křídelní posty a s nimi i Peťa Jaroň, který nám roste a se kterým budeme taky pracovat, že jej nějak nahradí. I když... Existují rychlí hráči, a pak je Sor. To je rychlost, která by chyběla každému týmu. Musíme si zvyknout hrát bez něj.

Potěšily vás výkony mladých hráčů, které jste vzal na soustředění s sebou a dal jim v utkáních hodně prostoru?

Nechci je úplně chválit, s nimi je to někdy nahoru dolů. Ale dají si říct, mají dobrý přístup a v těch zápasech ukázali ochotu pracovat a zlepšovat se na sobě. Věřím, že v tom progresu budou pokračovat. My si musíme tyhle hráče umět vychovávat. Musíme nejen přivádět hráče z venku, ale taky zabudovávat tyhle naše kluky a mít i v béčku připravené hráče, kteří vědí, co od nich čekáme a jejich aklimatizace může být někdy jednodušší než u hráče, který přijde z venku. To je v Baníku jedním z našich úkolů, proto tihle kluci dostali prostor. Budeme s nimi pracovat tak, aby byli schopni nám pomoct. 

20
Carlos Eduardo Lopes Cruz
Cadu
6
Daniel
Tetour
18
Robert
Mišković
13
Daniel
Smékal
30
Jiří
Letáček
9
David
Buchta
24
Jan
Juroška
99
Ladislav
Almási
26
Muhamed
Tijani
10
Matěj
Šín
96
Eneo
Bitri
14
Petr
Jaroň
5
Jiří
Boula
17
Michal
Frydrych
21
Jiří
Klíma
8
Srdjan
Plavšić
29
Ladislav
Takács
3
Muhammed
Sanneh
33
Eldar
Šehić
16
Jan
Laštůvka
19
David
Lischka
22
Filip
Kaloč
1
Martin
Hrubý
25
Jiří
Fleišman
11
Nemanja
Kuzmanović
23
Jaroslav
Svozil
7
Karel
Pojezný