po 3.1.2022
A-tým

Ondřej Smetana: Přál bych si Sora i Lischku

Baník má za sebou první trénink a Ondřej Smetana ve svém mužstvu přivítal několik nových tváří. Někteří hráči mu ještě chyběli a s některými se Baník prozatím loučí. To vše je ostatně součástí zimního přípravného období, které právě odstartovalo a o němž je řeč v následujícím rozhovoru.

Kádr Baníku už se rozrostl o několik nových jmen…

Jsme rádi, že jsme dotáhli Arťoma Koncevého a Šimona Faltu. Už se k nám připojil i Martin Chlumecký, i když jeho příchod se stále dotahuje. Připojili se Jirka Boula a Lukáš Ciencala. Uvidíme, co ještě bude s Davidem Lischkou. O toho ještě usilujeme a sledujeme vývoj toho jeho případu. Už s námi není Adam Jánoš, který se hlásil v Karviné a měl by tam zůstat.

Někteří hráči ještě chybí…

Ano. Kluci jako Yira Sor, Mo Sanneh a Carlos de Azevedo požádali o to, aby nemuseli cestovat hned po Novém roce. Takže dostali o den volna navíc. Respektujeme, že jsou ze zemí, které jsou trochu vzdálenější a nedostanou se domů tak často. Takže se budou hlásit v úterý nebo ve středu. A pozdější nástup jsme umožnili i Honzovi Laštůvkovi.

O Yiru Sora má zájem pražská Sparta…

Já k tomu můžu říct jen tolik: Postupně se z něj stává hráč, který dává Baníku víc a víc. Takže já jako trenér bych si přál, aby v týmu zůstal co nejdéle, abychom na něm mohli dál pracovat, zlepšovat ho. Ale u těch jednání samozřejmě nejsem…

Sparta si stáhla stopera Davida Lischku…

S tím jsme nemohli nic dělat. Teď čekáme, jak se situace vyvine. Usilujeme o to, aby se vrátil. Myslím si, že jsme v té společné práci někde na půl cesty, ještě je nedokončená. A můj názor je, že by s námi pokračovat měl. Já o to určitě usiluju. David má na posun týmu obrovský vliv. A každý úspěšný tým musí mít dobrou defenzivu. A ze Sora se stává výjimečný hráč. Pomohl nám v tolika zápasech. Apeloval jsem, že tady je nutná trpělivost. A myslím, že se to ukazuje. Stává se z něj zajímavý hráč, který má něco jiného, co ostatní nemají. Neznám trenéra, který by takového hráče chtěl pustit. Takže já bych chtěl v týmu Sora i Davida Lischku.

Zřejmě budete mít stopera Martina Chlumeckého, jehož příchod ještě není formálně dotažen, ale na Bazalech už je a věc by měla být definitivně uzavřena v úterý.

Martin byl v řešení už předtím, než nastala situace s Davidem Lischkou. Potřebovali jsme ještě trochu zlepšit konkurenci a mít více variant. Martin je relativně mladý, ale ověřený hráč, když se nabídla šance ho získat, sáhli jsme po něm.

Mluví se také o Alexanderu Mojžišovi…

Alexander Mojžiš je zajímavý hráč, využitelný na levé straně jak na pozici halvbeka nebo stopera. Jdou o něm nadprůměrné reference, usilujeme o něj.

Co říci k odchodu Adama Jánoše do Karviné?

Na jeho pozici se u nás zlepšili jiní hráči a nepustili ho na hřiště. A Adam je hráč, který ligu hraje dlouho a měl by ji hrát. Takže logicky jde do klubu, v němž by to vytížení měl mít větší.

Do Karviné míří také Mo Sanneh a Ondřej Chvěja…

Třeba Mo už u nás nějakých sedm osm měsíců nehrál a hráč jeho kvalit potřebuje větší časové vytížení. I proto, aby nám ukázal, jestli s ním v létě budeme moci počítat. Hráč jeho kvalit Karviné obrovsky pomůže, za mě je to dobré řešení pro všechny.

Co očekáváte od Šimona Falty, který přichází z Plzně na hostování s opcí?

Sílu s míčem ve finální třetině v domácích zápasech na levém beku, na křídlech i ve středu hřiště. Jeho variabilita je obrovská. Viděli jsme, jak je fyzicky připravený, okamžitě se zařadil mezi tři fyzicky nejlépe připravené hráče. Můžeme si s ním v domácích zápasech pomoci na křídle, kde je kreativní a umí podržet míč, v zápasech venku třeba i níž.

A co může přinést Arťom Koncevoj?

To je mladý tahový hráč, reprezentant Běloruska, je mu 22 let. Má schopnosti, které hledáme. Silný s míčem, tahový, má individuální schopnosti, umí dát gól, má asistence. Myslím, že je to podobný profil hráče jako v době, kdy jsme hledali Laca Almásiho. Mladý kluk, už si něco zažil, má motivaci na sobě pracovat. Za mě ideální profil hráče, jakého Baník potřebuje.

Jaký je aktuální stav Jana Laštůvky? Začne okamžitě s plným tréninkem?

Uvidíme, jaká budou hřiště a jaké bude počasí. Možná to posuneme až na Turecko a možná začne až tam. Postupně se do toho ale začne zapojovat, což je taky dobrá zpráva, že budeme mít i zde více variant.

Čeká Baník souboj o pozici gólmanské jedničky?

Určitě. Kdybych řekl cokoliv jiného, nebylo by to vůči Viktorovi Budinskému fér. Buďa poté, jak tady pracoval, dostal po zranění Honzy Laštůvky šanci a chytil ji za pačesy.

V této chvíli se zdá, že Baník má přetlak na krajích. Budete to nějak řešit?

Ano, budeme to zužovat. Roman Potočný má povolení hledat si angažmá, totéž platí o Denisi Granečném.

Ve čtvrtek startuje Tipsport liga. S jakými úmysly do ní Baník vstoupí?

V těch prvních zápasech do toho nebudeme posílat všechny naše kluky. Podzim skončil teprve nedávno, těch zápasů jsme odehráli spoustu a další spousta nás čeká. Většina týmu bude hrát až v Turecku na soustředění. Tady využijeme i kluky z béčka, ale samozřejmě i kluky, kteří na podzim moc nehráli. A rozhodně budeme chtít vidět Petra Jaroně, Jirku Boulu, Lukáše Ciencialu

11
Eldar
Šehić
26
Filip
Blažek
12
Tomáš
Rigo
20
Abdullahi
Tanko
30
Jiří
Letáček
29
Ladislav
Takács
9
David
Buchta
21
Jiří
Klíma
15
Patrick
Kpozo
4
Robert
Mišković
77
Gigli
Ndefe
17
Michal
Frydrych
0
Paixao da Silva
Ewerton
35
Jakub
Markovič
13
Samuel
Grygar
5
Jiří
Boula
10
Matěj
Šín
24
Jan
Juroška
7
Karel
Pojezný
28
Filip
Kubala
19
David
Lischka