po 10.8.2020
A-tým

Ondřej Chvěja: Je to má největší šance v životě!

Loňskou sezonu strávil na hostování ve Vítkovicích. Nastřílel v jejich dresu sedm gólů, vítkovickému sestupu z druhé ligy však ani tento jeho zajímavý individuální příspěvek nezabránil. Teď je Ondřej Chvěja zpět v Baníku a na herním soustředění v Rakousku bojuje o své místo v týmu.

V každém přípravném zápase, do něhož od zahájení přípravy Baníku Ondřej Chvěja nastoupil, zanechal stopu. V Nitře dostal dvaadvacetiletý záložník půlhodinu. Během ní se dostal do tří, možná čtyř šancí. Druhý den ve Zlatých Moravcích nastoupil ve druhé půli, prezentoval se krásným volejem, který mohl skončit gólem, o chvíli později vymyslel gólovou šanci Tomáši Smolovi. V utkání s Třincem otevřel skóre. A v zápase s Honvédem Budapešť přihrál Filipu Kaločovi na rozhodující gól. Že by tedy Ondřej Chvěja nebyl na hřišti v dresu Baníku vidět, se rozhodně říct nedá.

Před několika týdny jste marně bojoval s Vítkovicemi o záchranu ve druhé lize, teď jste s Baníkem na herním soustředění v Rakousku. Jak si tuhle změnu užíváte?

"Jsem opravdu rád. Když jsme s Vítkovicemi spadli, nečekal jsem, že by tohle mohlo nastat. I když jsem tam nějaké góly dal a docela se mi dařilo. Ale přece jen... A teď jsem s Baníkem na soustředění, to si opravdu užívám, protože dostat se v Baníku, ve kterém hrávám odmalička, do prvoligového týmu, to byl vždycky můj sen. A teď o něj můžu bojovat."

jaký jste, pokud jde o vás samotného, očekával po špatném konci sezony ve Vítkovicích další vývoj?

"Moc jsem v první chvíli nevěděl, co bude. Volali jsme si s manažerem, nějaké nabídky byly, ale o áčku Baníku jsem se dozvěděl až dva dny po skončení druholigové sezony. Pan Kozel mi zavolal, že by mě chtěl zkusit vzít do přípravy."

Překvapilo vás to?

"Doufal jsem, že se ozve, protože se mi ve Vítkovicích dařilo. Ale že se dostanu i na herní soustředění do Rakouska, to mě opravdu nenapadlo. Myslím, že to se pak odvíjelo od těch přípravných zápasů, které jsme hráli, než jsme do Rakouska jeli. Teď tu jsem a je to skvělé. Teď se chci maximálně koncentrovat a udělat všechno pro to, abych mohl v mužstvu zůstat."

Zmínil jste přípravné zápasy, které Baník sehrál, než do Rakouska odjel. Hned v tom prvním v Nitře, do něhož jste nastoupil v 61. minutě, jste měl několik velkých šancí...

"Byly to tutovky, které jsem měl proměnit. Myslím, že byly tři. Létaly tam dobré centry, posbíral jsem i pár odražených míčů, snažil jsem se to zakončit, ale vždycky se našel někdo, kdo stál na brankové čáře a vykopl mi to z branky ven."

Převládal ve vás tehdy po utkání dobrý pocit z toho, že jste se do šancí dostal, nebo naštvání z jejich neproměnění?

"To naštvání, že jsem je nedal. Vím, že se do šancí celkem dostávám. Snad jsem to pak proti tomu Třinci protrhl. Měl jsem to tak i ve Vítkovicích. Zpočátku jsem šance nedával, trefoval jsem tyčky a podobně, pak jsem jednu dal a celkem to tam začalo padat."

Také den po utkání v Nitře, tedy ve Zlatých Moravcích, jste mohl gól vstřelit...

"Zase jsem se celkem rychle dostal do šance, trefil jsem to z voleje a zase mi tam na čáře stál obránce, který to vyrazil mimo..." 

A pak tedy konečně přišel zápas s Třincem, ve kterém to přišlo...

"Pomohl mi krásný a přesný centr od Lalkiho. Trefil jsem to dobře hlavou, a ten pocit, dát gól za Baník, byl strašně krásný."

V Rakousku jste odehráli těžký zápas s Honvédem. Jak jste se na hřišti cítil tentokrát?

"Myslím, že jako tým jsme v tom zápase obstáli. Byla to jejich generálka, navíc to byl dobrý a kombinačně silný tým, a my jsme vyhráli a měli jsme určitě víc šancí."

A vy jste přihrál na rozhodující gól Baníku...

"To mě hrozně potěšilo, že když jsme tam ve druhém poločase nastoupili čerství noví kluci, že jsme mužstvu mohli pomoct ten zápas nakonec vyhrát."  

Jak velkou cítíte šanci, že se v kádru udržíte?

"Cítim ji, a to mě hrozně motivuje. Tohle je zatím moje nevětší šance v životě. Takže obrovská motivace i do tréninku. Do Baníku jsem se chtěl vždycky vrátit, ale fakt by mě ještě nedávno nenapadlo, že se to takhle přiblíží. Zbývají ještě dva zápasy, doufám, že v nich přesvědčím trenéra, aby si mě v mužstvu nechal."

Na čem je potřeba především zapracovat, aby se to stalo?

"Na fyzičce.  Na té musím ještě hodně zapracovat. Na téhle úrovni je to opravdu jiné. I když mi vyhovuje, že v Baníku se hraje hodně kombinačně, snažíme se hrát hodně s míčem, podržíme ho, takže je čas trochu si i odpočinout. Ve Vítkovicích jsme to spíš honili a rychle dopředu."

Jak vás přijala kabina Baníku?

"Suprově. Opravdu suprově. Kluci jsou skvělí a v kabině je velká sranda. Nemám mezi nimi žádný problém, naopak, cítím se tady skvěle."

O čem si teď tajně sníte?

"O tom, že budu hrát za Baník a zahrajeme si evropské poháry."

Zápasy

23.
neděle
června
15:00
Líšeň VS Baník
Přátelská utkání
26.
středa
června
16:00
Baník VS Žilina
Přátelská utkání

Další články