FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Odblokování přestupů trvalo 14 dní a stálo 4 milióny korun

16.09.2015 | Tisková zpráva

„Maximální nasazení našeho manažerského a právního týmu přineslo odblokování přestupů ještě před pondělním utkáním na hřišti Dukly Praha. Trenér Radomír Korytář tak mohl do sestavy zapracovat jak Václava Ježdíka, tak nově příchozí hráče Jaroslava Machovce a Richarda Lásika. Chceme zdůraznit, že jsme i tentokrát, stejně jako kdykoli dříve, v „kauze Žižkov“, postupovali korektně, ale zároveň zcela nekompromisně tak, abychom potvrdili, že právo a spravedlnost je na naší straně,“ uvedl Petr Šafarčík, předseda představenstva Baníku.

V pondělí 31. srpna 2015 nám byly po zrušení původního předběžného opatření soudu zablokovány přestupy. Ihned jsme začali konat vše pro to, abychom ještě v rámci letního přestupového období dosáhli nového předběžného opatření, které by respektovalo námitky FAČR. Soud nás vyzval ke složení jistiny ve výši 4 milióny korun, a to jsme ihned 2. září provedli. Poté jsme v rámci nevměšování se do rozhodování soudu byli mediálně zdrženliví, nicméně jsme byli přesvědčení, že v rámci zákonných lhůt bude samotné rozhodnutí vydáno v nejbližších dnech.

To se také stalo v pondělí ráno 14. září a my jsme tak mohli okamžitě požádat FAČR o odblokování přestupů, které jsme obdrželi zhruba v 16 hodin odpoledne. Během následující hodiny jsme dokončili registrace všech do té doby nasmlouvaných hráčů. Ihned v prvním utkání to bohužel zatím efekt v podobě bodů nepřineslo, ale společně s dalšími dvěma příchozími hráči, Martinem Dostálem a Markem Červenkou, jsme podle našeho názoru vhodně doplnili kádr tak, aby se s prozatím neúspěšným vstupem do sezóny popral a následující zápasy zvládl lépe. O posilách a konsolidaci současného kádru se na klubovém webu dozvíte více od našeho trenéra Radomíra Korytáře v zítřejším rozhovoru.

Nároky Žižkova považujeme za neoprávněné

Znovu připomínáme, že celá „kauza Žižkov“ má kořeny v roce 2010, kdy do Baníku z tohoto pražského klubu přestoupili hráči Hušbauer a Koukal. Jak jsme již mnohokrát zdůraznili, v obecné rovině nikomu nechceme bránit, aby se domáhal svých oprávněných závazků. V případě této kauzy však považujeme nároky druhé strany ve výši 8,5 milionů Kč za neoprávněné, a to primárně proto, že všechny okolnosti této kauzy jsou diplomaticky řečeno „nestandardní“. Jde o částku vypočítanou z 0,5 % (!!!) denních smluvních pokut, jejichž původ a výši neuznáváme a platit určitě nehodláme.

„Když jsme oddlužili Baník a celému českému fotbalu jsme zachránili více než sto miliónů korun, od nikoho z fotbalového prostředí jsme žádnou finanční pomoc neobdrželi. Museli jsme si společně se Statutárním městem Ostrava poradit sami. Nikomu, ani Viktorii Žižkov, nepřejeme nic špatného, ale kategoricky odmítáme platit její záchranu na základě vykonstruovaných pohledávek. Přes napjatou situaci z hlediska současného postavení v tabulce se nenecháme tlačit do kouta. Jsme přesvědčeni, že v soudní při uspějeme, jistina nám bude vrácena a účet za záchranu Baníku tak již nebude dále narůstat,“ doplnil svůj komentář Petr Šafarčík.

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
B of B cars s.r.o.
FORTUNA