po 28.12.2015
Aktuální zprávy

Novým trenérem Baníku bude Vlastimil Petržela

Zkušený kouč Vlastimil Petržela bude počínaje 1. lednem roku 2016 novým trenérem našeho prvoligového mužstva. Dvaašedesátiletý Petržela se týmu ujme namísto Radomíra Korytáře, který Baník vedl během podzimní sezóny a v pondělí s ním zahájí také zimní přípravu. Po vyhodnocení všech sportovních aspektů souvisejících s budoucím směřováním nejen našeho áčka, ale celého klubu, jsme se rozhodli pro angažování zkušeného trenéra, kterému je vlastní práce s mladými hráči a jejich zabudovávání do vrcholového fotbalu.

Petržela během svojí bohaté trenérské kariéry působil v předních českých klubech a úspěšně si vedl mimo jiné také v ruském velkoklubu Zenit Petrohrad. Naposled byl trenérem v druholigové Vlašimi, kde pracoval s řadou perspektivních fotbalistů. Nyní přijal nabídku Baníku, jehož mladé mužstvo bude na jaře bojovat o naději na záchranu v lize, a to přesto, že výchozí pozice je po podzimním zisku pouhých čtyř bodů velmi náročná. „Už několikrát jsem jako trenér stavěl nové mužstvo z mladých hráčů. Taková vize mě láká i v případě Baníku, který tradičně sází na své odchovance,“ říká Petržela, který nové angažmá zahájí nejprve v roli pozorovatele.

Během úvodního třídenního bloku zimní přípravy, která začíná pondělním tréninkem na umělé trávě v Orlové, mužstvo ještě povede realizační tým trenéra Radomíra Korytáře. Nový trenér bude chtít v těchto dnech tým poznat a s každým jeho členem si osobně promluvit. Následně se rozhodne, jak by mělo vypadat složení hráčského kádru i realizačního týmu. Připomeňme ještě, že hned po Novém roce se zimní příprava rozběhne naplno. Baník již v sobotu 9. ledna čeká první přípravné utkání v rámci Tipsport ligy na hřišti Sigmy Olomouc (10:35).

Vlastimil Petržela trénoval pražská „S“ i petrohradský Zenit

Vlastimil Petržela se narodil 20. července 1953 v Prostějově. Jeho hráčská kariéra na ligové úrovni začínala v roce 1974 ve Zbrojovce Brno, následně působil také v Sigmě Olomouc a RH Cheb, ale nejvýrazněji se prosadil ve Slavii Praha, kde v letech 1982 až 1985 jakožto útočník odehrál 75 utkání a vstřelil 22 branek (v lize celkem 116 utkání/36 branek). Po velmi vydařené sezóně 1981/1982 se zúčastnil MS 1982 ve Španělsku, kde si zahrál v základní skupině proti Kuvajtu.

Na dráhu trenéra se dal již ve třiatřiceti letech, a to ve Slavii Praha (1986/1987 a 1990 až 1992). Poté byl tři sezóny v Liberci, ze kterého dokázal vytvořit jedno z předních mužstev české ligy. Proto po něm sáhla Sparta Praha, odkud však již po půlroce odešel do Bohemians Praha 1905. Především díky tomuto dlouhodobému angažmá a práci s mladými odchovanci si jej v roce 2002 vybral za hlavního kouče ruský Zenit Petrohrad, s nímž vyhrál ruský pohár (2003), vybojoval druhé místo v lize i čtvrtfinále Poháru UEFA. Byl tedy u zrodu velkoklubu, který je dodnes pravidelným účastníkem Ligy mistrů.

Po kratších angažmá v Sigmě Olomouc, ázerbajdžánském Baku a ve Viktorii Žižkov se v roce 2010 na dvě sezóny upsal slovenskému druholigovému Zemplínu Michalovce. V lednu 2014 nastoupil jako trenér druholigového klubu FC Graffin Vlašim, který s přehledem přivedl k záchraně a v následující sezóně se s týmem sestaveným z mladých hráčů umístil na 10. místě Fotbalové národní ligy. Jeho hlavní trenérskou zásadou je vyžadování maximální disciplíny a plnění povinností všech hráčů. „Vždy jsem vyžadoval disciplínu, a to se mě i hráčům vyplatilo. Vždyť pro český fotbal jsem vychoval na padesát reprezentantů,“ prohlásil před časem Petržela.

13
Samuel
Grygar
26
Filip
Blažek
24
Jan
Juroška
4
Robert
Mišković
12
Tomáš
Rigo
7
Karel
Pojezný
0
Paixao da Silva
Ewerton
28
Filip
Kubala
17
Michal
Frydrych
5
Jiří
Boula
15
Patrick
Kpozo
35
Jakub
Markovič
9
David
Buchta
19
David
Lischka
29
Ladislav
Takács
21
Jiří
Klíma
11
Eldar
Šehić
10
Matěj
Šín
20
Abdullahi
Tanko
77
Gigli
Ndefe
30
Jiří
Letáček