čt 10.12.2015
Juniorka aktuality

Na hřišti se perfektně doplňujeme, říká kapitán juniorů Kamil Půda

Kvalitní výkony i výsledky předváděl v podzimní sezóně tým baníkovských juniorů, který přezimuje na druhém místě tabulky Juniorské ligy. Podle nejzkušenějšího hráče, dvacetiletého kapitána Kamila Půdy, jsou naši mladíci rádi, že potvrdili očekávání, která do nich byla vkládána. „Udrželi jsme si dobrou kvalitu. Myslím si, že jsme zaslouženě tam, kde bychom měli být,“ říká baníkovec, který se v juniorském mužstvu Baníku poprvé objevil už v sezóně 2013/2014.

Díky tomu již během letní přípravy tušil, že by tým, který trenérsky vede hlavní kouč Lubomír Adler s asistentem Petrem Samcem, mohl být v soutěži úspěšný. „Vyšel nám hned první přípravný zápas, ve kterém jsme vyhráli na Wisle Krakow. I to naznačovalo, že bychom mohli hrát nahoře. Když začala samotná sezóna, ukazovalo se, že by to tak opravdu mohlo být,“ říká ofenzivní hráč. Junioři do sezóny sice vstoupili výhrou v Třinci, ale v prvních pěti kolech zakusili třikrát porážku v soubojích s Jabloncem, Slavií a Brnem. Až poté začala jejich série osmi zápasů bez prohry.

V čem vidí kapitán hlavní přednosti kolektivu? „Myslím si, že jsme správně poskládaní. Každý hráč má určité přednosti, díky kterým se na hřišti perfektně doplňujeme. Parta je velmi dobrá, všichni si rozumíme. Trenéři nás dokáží vždy připravit a vyhecovat. Všechno zkrátka funguje,“ vysvětluje Půda, v čem spočívají základy úspěšného působení v podzimní části Juniorské ligy. Baníkovci ji zakončili v minulém týdnu velmi povedeně. Porazili v přímém souboji o druhé místo pražskou Slavii 4:0, a tak mohou během zimní přípravy přemýšlet mimo jiné o tom, jak snížit desetibodový náskok první Sparty.

„Určitě je příjemné, že přezimujeme na druhém místě. Sparta má sice větší náskok, ale i ten bychom na jaře mohli stáhnout. Řekl bych, že poslední zápas jen podtrhl celou podzimní sezónu,“ pokračuje Půda, který na podzim nastoupil ve dvanácti z osmnácti duelů. Když se za nimi ohlédne, vidí, že kromě řady vydařených vystoupení přišla i taková, která měl mančaft zvládnout lépe. „Zbytečně jsme ztratili doma s Budějovicemi, Hradcem Králové a Teplicemi. Jinak to bylo super. Hodně se mi líbil zápas na Bohemce, kam jsme přijeli docela oslabení, ale zvládli to se vším všudy. Vyhráli jsme 4:0,“ jmenuje zástupce našich juniorů jedno z cenných vítězství. Ta další přišla v těžkých zápasech se Spartou, Slavií či na hřištích Plzně a Mladé Boleslavi.

Výkony mladé generace Baníku a jejich srovnání s předními kluby českého fotbalu jsou jistě potěšující a zavazují k další poctivé každodenní práci, která stojí za všemi triumfy. To si uvědomují i mladíci z juniorského celku. „Víme, že nám pomohla velká konkurence, od které se na začátku sezóny vše odvíjelo. Všichni na sobě makali, nikdo nedostal nic zadarmo,“ dodává Půda. Tím se dostáváme k dřívějším slovům kouče Adlera o tom, že baníkovští mladíci chtějí být prostě úspěšní a dělají pro to maximum. Motivuje je i blízkost postupu do našeho áčka, se kterým mohou někteří trénovat nebo si s ligovými fotbalisty zahrát, když nastoupí v Juniorské lize. „Každý chce ukázat, že může být stejně dobrý jako hráč, který už ligu hraje,“ potvrzuje kapitán juniorů Baníku.

Na závěr ještě připomeňme, že svoji první šanci v Synot lize během celého letošního roku dostalo hned šest odchovanců, kteří převážně nastupují v juniorské kategorii. Naposled proti Spartě to byli Dan Ožvolda a teprve sedmnáctiletý dorostenec Ondřej Šašinka, předtím během podzimu Martin Honiš, Josef Celba, Marek Szotkowski a již na jaře Matěj Helešic. Držíme palce všem mladým hráčům, aby se jim dál dařilo pracovat na rozvoji svého potenciálu, který může být v dalších letech hlavní devizou silnějšího a úspěšnějšího Baníku.

16
Jan
Laštůvka
21
Daniel
Holzer
7
Martin
Fillo
6
Daniel
Tetour
5
Adam
Jánoš
31
Ondřej
Šašinka
15
Patrizio
Stronati
11
Nemanja
Kuzmanovič
25
Jiří
Fleišman
18
Tomáš
Zajíc