FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Na gólmany v Turecku dohlíží i Ivo Schmucker

22.01.2019 | Redakce

Postavu gólmana nezapře. Když se jeho dva metry pohybují mezi fotbalisty a trenéry všech týmů, kteří jsou nyní v hotelu Kamelya ubytováni, každý má jasno: Pozor, tady kráčí gólman. Třebaže bývalý. Ivo Schmucker je v Antalyi nepřehlédnutelný. Bývalý brankář Baníku a nyní trenér mládežnických gólmanů odcestoval do Turecka s týmem a pomáhá trojici baníkovských brankářů při tréninku.

Nečekal to. Najednou se mu rozezvučel telefon, volal mu Vít Baránek, trenér brankářů baníkovského áčka. „Požádal mě, jestli bych neletěl do Turecka s ním,“ rozpráví Ivo Schmucker.

Vít Baránek se totiž před časem podrobil chirurgickému zákroku a jeho pohyb ještě není stoprocentní. Aby tento fakt nijak nenarušil tréninkový proces, požádal Vít Baránek Iva Schmuckera, zda by v Turecku nepomohl.

„S Víťou jsme dlouhá léta kamarádi. Samozřejmě, že jsem neváhal a jeho prosbu vyslyšel,“ říká čerstvý jedenapadesátník, který v Baníku coby trenér mládežnických brankářů působí od roku 2012.

Na tréninku moc nemluví, hlavní slovo má šéf Vít Baránek. Ale dobrý zákrok ocení pochvalou. Jindy naopak povzbudí. „Trénink si samozřejmě organizuje Víťa. Naslouchám i samotným brankářům. Nemůžu jen tak vstoupit do jejich tréninkového procesu s klapkami na očích. Musím vnímat i to, co jim vyhovuje a co ne. Zvlášť u tak zkušeného brankáře, jakým je Honza Laštůvka,“ říká Ivo Schmucker.

Všechny tři brankáře, kteří nyní v Turecku jsou, bedlivě pozoruje. „I mimo hřiště. V restauraci, v autobusu, všude. A mám z toho jeden postřeh. Všichni tři jsou to hrozně fajn kluci,“ poznamenává brankář, jenž odchytal 199 prvoligových zápasů. A co jeho profesní postřehy? „Frantu Chmiela znám dlouho. Bylo mu šestnáct, když jsem ho do Baníku přivedl. Zaujalo mě tehdy jeho technické provedení chytání. Je to brankář, který už měl šanci v Baníku se prosadit. Teď ji má zase a mám pocit, že už k tomu přistupuje jinak. Že už si svou možnost uvědomuje a že to teď chce chytit za správný konec. Cítím z něj, že na sobě chce pracovat, aby se každým tréninkem zlepšoval,“ říká Ivo Schmucker.

„Viktor Budinský je mladý gólman s vynikajícím pohybem. Je mimořádně rychlý a hbitý. Navíc naslouchá a chce se učit. Budoucnost má před sebou,“ míní Ivo Schmucker, jenž se sám také neustále zdokonaluje. Nyní studuje Fakultu tělesné výchovy a sportovní management na Univerzitě Palackého v Olomouci.

„No a Honza Laštůvka? Je skvělé, jaký má ve svém věku pohyb. A jak je neustále zaujatý v tréninku. Je doslova natěšený na každý míč. Každý chce chytit, za žádnou cenu nechce dostat gól. Navíc má velmi důležitou roli v týmu, dokáže mužstvo výborně nahecovat,“ charakterizuje Ivo Schmucker současnou baníkovskou jedničku.

Práce u ligového áčka Iva Schmuckera těší. Ale až se Baník vrátí do Ostravy, vrátí se on ke své práci trenéra mládežnických gólmanů. „Ta mě mimořádně naplňuje. Zvlášť v Baníku, v klubu s historií i ambicemi. Těší mě práce s každým brankářem, ať je to starší dorostenec, nebo kluk z přípravky. Jsem rád neustále na hřišti,“ říká Ivo Schmucker. Pamětnící, a především ti z řad gólmanů, vědí, že přesně takový býval jeho otec František. Hřiště, to býval jeho domov. Trávil na něm téměř veškerý čas. A díky tomu se v Baníku ve své době rodili takoví brankáři, jakými byli Luděk Mikloško či Pavel Srniček.

Otázka je nasnadě. Vidí Ivo Schmucker mezi mladými baníkovskými brankáři takového, z něhož by mohla vyrůst hvězda podobné velikosti? „Na to je moc těžké odpovědět. Vlastně to ani nejde. Když si vzpomenu na sebe v době, kdy mi bylo patnáct šestnáct… Nenapadlo by mě tehdy, že budu někdy chytat ligu. A Víťa Baránek mi to o sobě taky vyprávěl. Ten vývoj je velmi komplikovaný,“ odpovídá Ivo Schmucker. „Ale ano. Máme v Baníku řadu talentovaných gólmanů, kteří mají chuť do práce,“ říká muž známý svými náročnými tréninky. „To je velmi důležitý předpoklad k tomu, aby se nich časem stali výborní brankáři. Ale jestli se jim to podaří, ukáže čas. Mým snem a cílem mé práce je vychovat z nich brankáře pro první ligu. Pokud se to bude dařit, budu spokojen,“ uzavírá Ivo Schmucker.

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
ŠKODA VAGONKA a.s.
CETRIS
malang
KAIMAN, s.r.o.
Solaris Bus
FORTUNA