FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Michal Bělák: Sezona byla úspěšná!

16.06.2019 | Redakce

Uplynulá sezona skončila teprve nedávno a už v pondělí se Baník Ostrava začne připravovat na tu následující. Meziobdobí, které startem přípravy skončí, jsme využili k rozhovoru s Michalem Bělákem, výkonným ředitelem FC Baník Ostrava. Vrátili jsme se k uplynulé sezoně, pohlédli i do té nadcházející.

V pondělí zahajuje A-tým přípravu na novou sezonu. Jak dlouho se už na novou sezonu připravuje vedení Baníku Ostrava?

Pokud se ptáte na posilování kádru, tak když řeknu, že nejméně od začátku letošního kalendářního roku, nepřeháním. Možná bych mohl jít ještě více proti časové ose. Chcete-li být v letním přestupovém období úspěšní, musíte na tom pracovat řadu měsíců dopředu. Ani hráče Tomáše Smolu, Milana Lalkoviče, nebo třeba i Lukáše Raaba, bychom před krátkou dobou nepřivedli, kdybychom s jejich manažery nejednali už dlouho dopředu.

Vraťme se tedy ještě o několik dnů či týdnů zpět. Ostatně uplynulá sezona skončila opravdu nedávno. Byla pro Baník Ostrava úspěšnou?

Bez sebemenšího váhání odpovídám, že byla. Pakliže jsme do ní vstupovali s cílem umístit se do desátého místa a pokud jsme tento cíl v zimě přehodnotili na umístění ve skupině o titul, což jsme také splnili, nelze sezonu hodnotit jinak. Dostali jsme se do finále domácího poháru. A to mluvím jen o A-týmu. Patnáctka Baníku vybojovala titul, velmi dobrých výsledků dosáhly i další mládežnické kategorie, čerstvý úspěch zaznamenaly ženy Baníku, které postoupily do druhé ligy. Takže není nejmenších pochyb o tom, že za sebou máme velmi dobrou sezonu.

Baník byl kousek od postupu do pohárové Evropy... Cítíte ještě zklamání z toho, že se to nepovedlo?

Ano. A ještě budu. Když se vám podaří dostat se tak blízko úspěchu, jako se to povedlo nám třeba v MOL Cupu, a pak to nevyjde, takové porážky bolí dlouho. Jakkoliv je faktem, že proti nám stála velmi silná Slavia. Byli jsme blízko a trofej jsme chtěli mít my.

Pak měl Baník ještě jednu šanci do pohárové Evropy se dostat. V kvalifikačním utkání měl doma za soupeře Mladou Boleslav…

Ani tento výsledek jsem ještě úplně nevstřebal. Ten zápas jsme měli zvládnout. I když i tady hrály roli okolnosti, na které se dnes poněkud pozapomíná…

Které to jsou?

Netýká se to jen toho utkání s Mladou Boleslaví, ale většiny zápasů zejména té závěrečné části, v níž jsme hráli už jen proti velmi silným soupeřům. Většina z nich, neplatí to o všech, má kádr, jehož kostra je už několik sezon ustálená. A změny, kterými tato mužstva procházela, byly doplněním či posílením té utvořené kostry. Srovnejte si to s našim mužstvem. Před posledními dvěma sezonami hrál Baník druhou ligu. Podívejte se, v jaké základní sestavě obvykle nastupoval. Z hráčů, kteří ji obvykle tvořili, dnes v Baníku nenajdete téměř nikoho. Ti hráči buď z Baníku úplně odešli, nebo jsou na hostováních. Pokud dobře vybavuju, občas se tehdy v základní sestavě objevil Mešaninov, až na konci sezony Granečný, od jara Hrubý. Ještě někdo? Pak přišli Pazdera se Šindelářem. K větším změnám začalo docházet až později a kostra týmu se nějakým způsobem ustálila až v této sezoně. V tom jsme zkrátka měli proti většině soupeřů nevýhodu. Nedalo se samozřejmě nic dělat, obměna kádru byla nutná, proto jsme k ní přikročili.

Dá se už nyní říct, s jakými ambicemi bude Baník vstupovat do sezony následující?

Dá se to říct obecně, protože ještě nezačalo ani přípravné období. Obecně lze říct, že nemůžeme mít nižší cíle, než jakého výsledku jsme dosáhli v minulé sezoně. Tím spíš, že jsme už nyní kádr posílili, protože jsme přivedli dva hráče, od kterých očekáváme, že se poperou o základní sestavu. Ale mluvit na toto téma víc by bylo v této chvíli předčasné. Nevíme, jak se nám příprava podaří, nevíme vlastně ani, jak bude ve finále vypadat hráčský kádr.

Jinými slovy, nevíme, zda jej někdo neopustí? Například Patrizio Stronati…

U Patrizia je situace taková, že o hráče evidujeme zájem, ale v této chvíli se v žádném případě nedá říct, že by kdokoliv nabízel takovou sumu, která by nás přiměla sednout si k jednacímu stolu.

Může se to změnit?

Na přestupovém trhu, tím spíše mezinárodním, se věci mohou měnit rychle.

Dá se očekávat, že Baník ještě přivede nějakou další posilu?

Sportovní ředitel Marek Jankulovski i já na tom samozřejmě neustále pracujeme. Důležité bude také slovo trenéra Bohumila Páníka. Samozřejmě, že jsme s příchodem nových hráčů, kteří po skončení sezony přišli, nepřestali dnes a denně pracovat. Ale situace na tuzemském trhu je dnes poměrně složitá. V české lize jsou dnes tři kluby, jejichž ekonomická síla je nesrovnatelná s těmi ostatními. To bohužel podmínky na tuzemském trhu ostatním klubům komplikuje. Ceny hráčů se samozřejmě zvedají a Baník není v situaci, kdy by si mohl dovolit těmto klubům konkurovat. Má to za následek, že kluby dnes i na tuzemském trhu ceny za hráče až neúnosně šroubují. Protože věří, že je do některého z těchto tří silných klubů prodají. My se ale do takových závodů pouštět nemůžeme. Tím neříkám, že už rozhodně nikoho nepřivedeme. Jen jsem chtěl nastínit, jaká je v současné době situace na českém přestupovém trhu.

Zmínil jste Marka Jankulovského. Má za sebou rok ve funkci sportovního ředitele. Jak tento rok hodnotíte?

Velmi pozitivně. Marek je člověk, který o fotbale přemýšlí a má svůj názor. Často se spolu pouštíme do diskuzí, třeba na téma případných posil, nebo když se bavíme o našich odchovancích, i o hráčích stávajícího kádru. Musím s respektem uznat, že Marek dokáže své názory perfektně vyargumentovat. Dneska vím, že je moc dobře, že Baník Marka Jankulovského má. A myslím si, že jeho vliv a přínos ještě poroste.

Zmínil jste také trenéra Bohumila Páníka. Bude tedy v příští sezoně u týmu pokračovat?

Trenér Páník se vrátí z dovolené a věřím, že bez problémů doladíme všechny detaily, tak abychom se domluvili na pokračování jeho smlouvy v Baníku.

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA