FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Michal Bělák: Rok 2018 byl úspěšný. Překonejme ho!

02.01.2019 | Redakce

Nový rok 2019 se velice brzy rozběhne na plné obrátky, vždyť už ve čtvrtek 3. ledna se A-tým Baníku pustí zostra do zimní přípravy. S výkonným ředitelem klubu Michalem Bělákem jsme se ještě před startem zimní přípravy ohlédli za uplynulým rokem 2018.

Jak tedy rok 2018 z pohledu Baníku Ostrava hodnotíte?

Jako úspěšný. Přesněji řečeno, byl to rok, který nás opravdovým úspěchům zase o něco více přiblížil. Z tohoto pohledu můžeme mít určitý důvod ke spokojenosti. Na druhou stranu platí, že laťka byla v důsledku toho, v jakém stavu majitel klubu Václav Brabec Baník kupoval, ve většině oblastí nastavena tak nízko, že kdybychom ji výrazně nepřekonali, měli bychom velký důvod se nad sebou zamyslet.

Jaká kritéria jsou pro vás při posuzování úspěšnosti či neúspěšnosti sezony či kalendářního roku důležitá?

Je jich celá řada. Vedle dosažených výsledků, které jsou vyjádřeny postavením v tabulce, hodnotím samozřejmě další aspekty. Vzrostla nám návštěvnost. Zatímco v sezoně 2016/17, kdy hrál Baník druhou ligu, činila průměrná domácí návštěvnost 5914 diváků na zápas, a v následující sezoně 7889 diváků na zápas, letošní podzim byl výrazně úspěšnější. Domácí průměr dosáhl čísla 10 319.

Což je úctyhodné číslo…

Řekl bych dobré číslo, kterého si vážím, ale zároveň si přeju, aby toto číslo bylo na konci roku 2019 ještě vyšší. Jinými slovy číslo 10 319 nás v žádném případě nemůže definitivně uspokojit. Chystáme začátkem roku pro naše fanoušky několik novinek, které by měly Baník o značný kus posunout. Jednou z nich bude nový e-shop, kterému jsme věnovali velkou pozornost, a věřím, že na jeho podobu budou fanoušci stejně jako my hrdí.

Co říkáte tomu, že v tabulce vytvořené ze všech ligových zápasů odehraných v kalendářním roce 2018, by Baník skončil na pátém místě?

To je další posun oproti minulosti, nicméně i tady platí to, co jsem řekl už na začátku. Laťka byla tak nízko, že kdybychom ji nepřekonali, bylo by něco špatně. Teď je na nás, abychom na konci příštího roku mohli hodnotit ještě lepší výsledek.

Co přinesl rok 2018 v oblasti baníkovské mládeže?

Výsledky, jichž si velmi cením. Díky výbornému projektu takzvaných satelitů se nám povedlo zásadním způsobem rozšířit členskou základnu přípravek. Malých baníkovců skutečně výrazně přibylo. To je pro úspěšný rozvoj mládeže Baníku Ostrava mimořádně důležitá věc. Proto budeme počet našich satelitů ještě rozšiřovat. Osobně se velmi těším na příští ročníky turnajů Baník Cup, Zlatý kahan a Memoriál Evžena Hadamczika. Ty letošní se skutečně vydařily.

Ohlédli jsme se tedy za rokem 2018, podívejme se směrem k roku 2019…

Rok 2019 by měl být pro Baník velmi důležitým letopočtem. Například proto, že v něm plánujeme návrat na Bazaly, alespoň tedy do určité míry. Věřím totiž, že rekonstrukce tréninkového centra na Bazalech bude v průběhu příštího roku dokončena a že se na ní úspěšně zabydlí fotbalová akademie. Stejně tak věřím, se podaří v první polovině roku 2019 dokončit rekonstrukci sportovní plochy v areálu „Vista“ a v dalším období bude zdárně pokračovat budování vzdělávacích a ubytovacích kapacit pro mladé hráče Baníku tamtéž.

A pokud jde o A-tým?

Chceme pokračovat v nastoupené cestě. Jsem přesvědčen o tom, že ta, po které jsme se vydali, je správná. Žádné překotné změny, žádné bezhlavé nákupy, ale cílevědomá cesta směrem výše s hráči, které máme, které si vychováme anebo po zralé úvaze přivedeme. Nedávno o tom mluvil sportovní ředitel Marek Jankulovski, já jeho slova jen potvrdím. Při hledání případných posil upřednostňujeme kvalitu před kvantitou.

Fanoušky budou zajímat jména...

Tomu rozumím. Oznámíme je v okamžiku, kdy bude konkrétní jednání dotaženo do konce.

Baník se v roce 2018 vydal také na cestu pomoci druhým. Bude v tomto trendu v roce 2019 pokračovat?

Bezesporu ano. Letos jsme zprostředkovali finanční pomoc od několika našich partnerů zdravotnickým zařízením, nemocným dětem a podobně. Připravili jsme radostné chvilky několika našim fanouškům, jejichž život je komplikován zdravotními či sociálními problémy. Činíme tak proto, že cítíme povinnost pomáhat a cítíme také povinnost sdělovat svými činy druhým, že pomáhat je zapotřebí. Ujišťuji vás, že z této cesty v roce 2019 neustoupíme. Chceme, aby Baník i v této oblasti naplnil svůj potenciál směrem ke společnosti, a tak jako v minulosti dokázal lidi spojovat a být fenoménem, na který mohou být hrdí nejen díky sportovním výsledkům.

Závěrem bych chtěl popřát všem fanouškům, hráčům, trenérům, zaměstnancům a dalším, kteří s Baníkem žijí, hodně zdraví a štěstí do roku 2019. Věřím, že nám zachováte přízeň a společně budeme moct být na náš klub hrdí ještě více než v roce 2018.

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
B of B cars s.r.o.
FORTUNA