po 29.5.2017
A-tým

Martin Sus: Fantazie! Kvůli tomu jsem přišel

Vloni v létě přišel skoro nenápadně, ale během sezony se z něj vylíhl jeden z lídrů Baníku. Martin Sus má jednou obrovskou výhodu navrch – dokáže alternovat takřka na každém postu v sestavě. Momentálně je ale jeho teritoriem pravá strana zálohy, z níž se v uplynulém druholigovém ročníku dopracoval k šesti trefám. "Radost teď prožívám hlavně z týmového úspěchu, góly neřeším."

Jaké jsou vaše první dojmy?

Pocity jsou fantastické. Ani ne z mých dvou gólů, ale z celkové atmosféry, která tady panovala. Která nás hnala od první minuty. Fanouškům jsme vděční. Některé zápasy nám ve druhé lize nevyšly, ale dneska jsme postoupili zaslouženě. A lidi nám k tomu hrozně pomohli.

Kde se zápas podle vás rozhodl?

Od první minuty jsem věděl, že to máme pod kontrolou. Znojmo mělo jednu šanci, kterou Váša v první půli chytil fantasticky. Nevybavuju si žádnou další. Možná by nás to dostalo na chvíli dolů, ale já si stejně myslím, že by nás lidi k výhře dohnali. My jsme měli mraky náznaků, určitě na víc gólů než jen první tři. Když jsme vedli 2:0, věděl jsem, že to nepustíme.

Jak těžké bylo po psychické stránce náročnou druhou polovinu sezony zvládnout?

V hlavě to bylo strašně těžké. Celá Ostrava byla napjatá a nečekala od nás nic jiného než postup. K tradici a historii Baníku liga zkrátka patří. I když jsme si to nechtěli připouštět, lehčí nervozita na nás byla. Ale od první minuty to z nás spadlo. Bylo to vidět na hřišti a postoupili jsme naprosto zaslouženě.

Opava vás v hlavách nestrašila?

Říkali jsme to pořád, že to máme ve vlastních rukou. Zní to jako fráze, ale dokud se nemusíte dívat, jak hrají ostatní, je to výhoda a velké plus. Opavu jsme proto vůbec nemuseli řešit. Věděli jsme, že to musíme odmakat na sto deset procent a postoupíme. Věděl jsem, že vyhrajeme. Když se podíváte na minitabulku prvních tří mužstev, ve čtyřech zápasech s Opavou a Olomoucí jsme tři vyhráli a jednou remizovali se skóre 5:0. Ani jednou nás neporazili, nedostali jsme gól. Některé ztráty jsme si v sezoně zavinili sami, ale postupujeme zaslouženě.

Splnila první sezona v Baníku vaše očekávání, se kterými jste přicházel?

Stoprocentně! Přišel jsem s cílem postoupit a to se povedlo. Ještě před takovou kulisou. Kvůli tomu hraje člověk fotbal. Jsem nesmírně šťastný, že se to podařilo před vyprodaným stadionem. Myslím, že v první lize by se nám mohlo hrát trošku líp. Hraje se tam trošku jiný fotbal, ne tolik založený na fyzičce a soubojích. Věřím, že tohle mužstvo bude v lize konkurenceschopné.

Už víte, jaký scénář budou mít oslavy?

Raději jsme nic neplánovali, ať to ještě nezakřikneme. Něco málo se začalo vymýšlet až po zápase, ale jediné co vím, že to bude náročné a dlouhé. Budeme mít co dělat. Ale myslím, že za tu těžkou sezonu si to zasloužíme.

5
Adam
Jánoš
15
Patrizio
Stronati
11
Nemanja
Kuzmanovič
31
Ondřej
Šašinka
7
Martin
Fillo
6
Daniel
Tetour
21
Daniel
Holzer
18
Tomáš
Zajíc
25
Jiří
Fleišman
16
Jan
Laštůvka