pá 25.1.2019
Rozhovory

Marek Jankulovski: Chceme se poprat o první šestku

Zimní přípravné období se sice zvolna blíží ke svému konci, ale určitý čas do jeho naplnění ještě zbývá a další dny mohou přinést nové události. Těch, které se udály, o nichž se hovoří, či spekuluje, je ale dostatek, a tak jsme o požádali Marka Jankulovského, sportovního ředitele Baníku Ostrava, o několik odpovědí a komentářů. Nyní vám je v sumárním rozhovoru nabízíme.

Start jarní čísti sezony se blíží. Jak se na ni těšíte?

Těšíme se na to. Probíhá přípravné období a když se nehrají soutěžní zápasy, chybí tomu ten adrenalin. Věřím, že se dobře připravíme na jaro. Všichni víme, v jakém postavení jsme a o co půjde. Všichni věříme, že jaro bude úspěšné.“

Je na to Baník patřičně vyzbrojen?

Myslím, že je připraven. Devatenáct utkání, které jsme odehráli s tímto týmem na podzim, hovoří za vše. Jsme na třetím místě tabulky, máme výbornou defenzivu, spolu s Plzní máme nejméně inkasovaných gólů. Jsme všichni zdraví, navíc přišel jeden kvalitní hráč, který zase zvýšil konkurenci, což je vždycky důležité. Přeju si, aby se nám vyhýbaly zdravotní problémy. Loni jsme jich měli možná až moc, někteří hráči v řadě utkání chyběli. Teď jsou zdraví a věřím, že to budou tím pádem i oni, kdo tu konkurenci oproti loňsku ještě zvednou. Já jsem zatím spokojen.

Může se stát, že se kádr Baníku ještě rozšíří?

Samozřejmě. My víme, kde bychom eventuálně mohli posílit. Dokud je to přestupové okno otevřené, stát se může všechno. Na druhou stranu platí, že tento tým je kvalitní, svou sílu na podzim demonstroval. My se samozřejmě pořád poohlížíme, hledáme, řešíme to na klubovém vedení, sondujeme. Takže uvidíme, co se ještě stane.

Trenér Bohumil Páník po skončení podzimu říkal, že si přeje, aby přišli dva tři noví hráči. Je tedy spokojen s tím, že přibyl dosud pouze jeden?

Je úplně normální, že trenér vždycky chce co nejvíc nových hráčů. To už ze své zkušenosti vím. Druhá věc je ta, jaké jsou možnosti. Je třeba brát v potaz všechny okolnosti. Když jsem nastupoval do funkce sportovního ředitele, řekl jsem, že naší prioritou je, aby se kádr stabilizoval. A když se bude posilovat, aby to mělo hlavu a patu. Tím, že jsme přivedli tři kvalitní hráče v létě, a oni do týmu zapadli tak, jak to možná nikdo nečekal, chceme tímto způsobem i pokračovat. A zároveň pracovat se svými odchovanci. U každého hráče, o kterém třeba uvažujeme, že bychom ho získali, musíme být všichni přesvědčeni, že by byl přínosem. Jestli ve finále přijde jen jeden nový hráč, nebo budou dva, to se uvidí. Trenér jich samozřejmě vždycky bude chtít víc, aby měl co největší výběr. Ne vždycky se to podaří. Pak je třeba to tak vzít a pracovat s kádrem, který je k dispozici. A my ten kádr máme kvalitní.

Fanoušci nejméně ve dvou případech vnímali velmi intenzivně, že se po příchodu Nemanji Kuzmanoviče blíží další možný přestup. Bylo to v případě Davida Puškáče a Libora Kozáka…

O některých hráčích jsme uvažovali. Ale ve finále se musejí sejít všechny věci. Víc bych se k tomu ani nevyjadřoval, protože ti hráči tady dneska zkrátka nejsou. A mě dnes zajímají hráči, kteří jsou eventuálními adepty na příchod do Baníku. Ti, na které jste se ptal, skončili nakonec v jiných týmech. Tak to ve fotbale bývá. Byli to oba ofenzivní hráči. A já budu ten první, kdo si bude stát za tím, že my těch ofenzivních hráčů máme dost. Ukázali na podzim svou kvalitu a není dnes prioritou Baníku Ostrava přivést hráče za každou cenu. Ano, jak Puškáč tak i Kozák byli možnými adepty na příchod do Baníku, ale nakonec se tak nestalo a dnes je úplně zbytečné řešit proč.

Spekulovalo se také o Rudolfu Reiterovi z Bohemians…

Ano. Nezastírám, že je to další hráč, o kterého Baník zájem má. Určitě by zvýšil konkurenci a my víme, že aby byl kádr maximálně kvalitní, měly by být všechny posty zdvojené. A třeba na pravé straně máme Martina Filla a k němu Jakuba Bolfa, což je ještě mladý hráč. Je to odchovanec, musí se ještě učit, pracovat, musí získávat zkušenosti. Reiter je jedním z hráčů, o kterém uvažujeme. Ale Bohemians jsou dnes v situaci, kdy musí dělat vše pro to, aby se zachránili. A Reiter je pro ně, dovolím si říct, klíčový hráč. Takže si nemyslím, že by nás pro jarní část sezony posílil.

Někteří konkurenti v boji o elitní šestku, v zimní pauze oslabili. Považujete za úspěch, že Baníku se oslabení vyhnulo a nikdo kádr neopustil?

Kladu si otázku, kam by odcházeli? Dnes jsme v Baníku v půli dlouhé cesty, která neskončí ani v létě. Máme nějakou vizi a cíle. A to nejsou cíle roční, ale dlouhodobé. Jsme třetí a myslím si, že kluci si toho váží a jsou tady spokojeni. Mě těší, že těm hráčům se v Baníku líbí nejenom na hřišti, ale celkově. Takže bych ani nečekal, že by nás někdo oslabil. Samozřejmě, že kdyby přišla nějaká super nabídka, samozřejmě bychom jednali. Ta ale nepřišla, Baník neoslabil, naopak posílil Kuzmanovičem, což je hráč zkušený, hraje pravidelně už spoustu let. Je pro nás důležité, že je univerzální a na ofenzivních postech může hrát prakticky kdekoliv. Na ostatní týmy se až tak podrobně nedívám. Po očku to samozřejmě sleduju, ale prioritně mě zajímá náš klub. A současná situace je pro mě důvodem ke spokojenosti.

Před začátkem sezony vyhlásil Baník cíl skončit do desátého místa. S jakým cílem vstoupí do jarní části?

V létě jsme vyhlásili cíl do desátého místa, protože víme, jaké byly předchozí roky a není možné během roku něco vynechat, přeskočit a hned hodnotit situaci jinak. Teď je ale realita taková, že podzim nám vyšel nad očekávání. Kdyby někdo před sezonou čekal, že Baník bude po podzimu takhle nahoře, možná by se tomu všichni zasmáli. My si toho vážíme, bereme to s pokorou, ale asi by nebylo ideální, kdybych teď jako sportovní ředitel prohlašoval, že chceme skončit do desátého místa. Jsme ambiciózní. Těch devatenáct kol nebyla náhoda. A když vidíme, že do konce základní části chybí jedenáct kol, věřím, že máme kvalitu na to, abychom se poprali minimálně o tu první šestku. Já tomu mužstvu věřím.

21
Daniel
Holzer
18
Tomáš
Zajíc
7
Martin
Fillo
16
Jan
Laštůvka
25
Jiří
Fleišman
11
Nemanja
Kuzmanovič
5
Adam
Jánoš
6
Daniel
Tetour
31
Ondřej
Šašinka
15
Patrizio
Stronati