čt 9.12.2021
Aktuální zprávy

Luděk Mikloško má 60 let!

Šedesáti let se dnes, 9. prosince, dožívá jeden z nejslavnějších baníkovců. Brankář Luděk Mikloško. V Baníku působil od roku 1976 a s výjimkou dvou let strávených na vojně v Ostravě zůstal až do konce roku 1989. Pak se někdejší reprezentační gólman vydal do Anglie. Ve West Hamu zažil úchvatnou kariéru, zachytal si i za Queens Park Rangers. Baník vydal u příležitosti šedesátin Luďka Mikloška videoportrét a názvem Luděk Mikloško – baníkovský příběh.

„Když to dnes beru zpětně, bylo to neuvěřitelných dvanáct třináct let. Rád na to vzpomínám. To, s jakými lidmi jsem mohl pracovat… I když byla doba, jaká byla, tak i tenkrát někteří lidé, kteří ve vedení klubu pracovali, byli úžasní. Já vděčím Baníku za strašně moc,“ říká Luděk Mikloško v dokumentu, v němž například vypráví o tom, že se nikdy brankářem stát nechtěl. Až ve čtrnácti letech se nechal přesvědčit, aby využil své fyzické předpoklady a v brance to zkusil. Prokázal výjimečný talent. Za další rok už totiž seděl v kabině Baníku Ostrava. Psal se rok 1976 a Luďkovi Mikloškovi byla patnáct let…

V roce 1982 se vrátil z vojny v Chebu do Baníku a brzy si zde vydobyl pozici jedničky. Nebylo mu ještě 21 let, když si poprvé zachytal v reprezentaci, která za sebou měla nevydařený světový šampionát ve Španělsku. A také v národním týmu se z něj stala jednička.

Ne vše šlo ale vždy úplně hladce. V roce 1988 se cítil vyhořelý. Neustálé vytížení v klubu i v reprezentaci jej zmohlo a Luděk Mikloško chtěl s fotbalem skončit.

Jak se to stalo? Čím se chtěl živit? Kdo jej nakonec přesvědčil, aby tak neučinil, a čím vším si ještě prošel, než se znovu vrátil do pohody a pokračoval v kariéře, která nakonec vyvrcholila skvělým působením v Anglii, to vše se dozvíte při sledování dokumentu, který Baník dnešního dne vydal. Pustit si jej můžete zde.

12
Radovan
Murin
99
Ladislav
Almási
9
David
Buchta
20
Jakub
Pokorný
5
Jiří
Boula
77
Gigli
Ndefe
10
Matěj
Šín
24
Jan
Juroška
39
Dominik
Janošek
23
Jaroslav
Svozil
7
Šimon
Falta
22
Filip
Kaloč
25
Jiří
Fleišman
21
Jiří
Klíma
14
Petr
Jaroň
32
Lukáš
Budínský
11
Nemanja
Kuzmanović
6
Daniel
Tetour
30
Viktor
Budinský
50
Ubong
Ekpai
4
Martin
Chlumecký
29
Ladislav
Takács
19
David
Lischka
16
Jan
Laštůvka