st 6.1.2021
A-tým

Luboš Kozel: Sanneh ukázal klid a sílu na míči

Baník má za sebou první zimní test. Za normálních okolností by před startem ligy následovala ještě řada dalších, nicméně současná situace je jiná. A trenér Luboš Kozel už bude mít k dispozici jen jeden přípravný duel. O to zajímavější je jeho pohled na současnou situaci.

Zápas s Prostějovem skončil porážkou, nicméně šancí si Baník vypracoval víc než dost...

Bylo to první utkání po dvou dvoufázových trénincích. Chtěli jsme zátěž rozložit tak, aby všichni hráči, kromě testovaného Sanneha, hráli pětačtyřicet minut. Rozdělil bych to utkání na dvě části. V první půli to byl z naší strany herně velmi dobrý výkon. Bylo to asi to, co jsme chtěli. Bohužel bez gólů, ale těch šancí na to, abychom gól dali, jsme měli dost. Finální fáze byla dnes naší největší slabinou. Ve druhém poločasu už ten výkon takový nebyl, ale ještě to sneslo nějaké měřítko. Zhruba do poloviny druhého poločasu. I tam jsme měli dvě tři šance. Gól nedali a jak to tak bývá, výkon šel pak už trochu dolů. Už na té druhé sestavě byla vidět únava a na hřišti už v té fázi bylo více mladých hráčů. V závěru jsme si to vyžrali. Z ojedinělé tečované střely jsme dostali gól. Výsledek je zklamáním, ale to asi dnes nebyl ten nejdůležitější faktor. Samozřejmě bychom byli raději, kdybychom vyhráli a sebevědomí hráčů by šlo nahoru, ale bohužel jsme ty góly dnes nedokázali dát.

Jak se vám líbil testovaný Muhammed Sanneh?

Ukázal to, co jsme viděli už v tréninku. Že je silný a klidný na míči, že má dobrý centr. Ještě jsem ho neviděl v nějakém sprintovém náběhu v maximální rychlosti, což je pro českou ligu zapotřebí. Ukázal ale kvalitu, fotbalový určitě je. Není to pro něj jednoduché. Přijede sem a po dvou dnech má něco ukázat. Určitě nebyl slabinou, spíše naopak. Na pravé straně, kde hrál, to fungovalo. Má smysl pro kombinaci, měl tam dvě zajímavé situace. Směrem do defenzivy ho ale zápas samozřejmě příliš neprověřil.

Kdy padne rozhodnutí, zda jej Baník podepíše, či ne?

Bude tu minimálně do neděle. Uvidíme. Máme teď na pravém beku ne zcela plný stav. Honza Juroška je teď mimo, Martin Fillo taky, i když ten by snad měl být v pořádku. Ale do neděle tady Sanneh bude. Pobavíme se o tom, jestli mu ještě nějaký prostor dáme.

Vraťme se ještě k utkání. Pokud odhlédneme od výsledku, mužstvo předvedlo řadu zajímavých akcí, mnoho rychlých kombinací. Uspokojil vás alespoň tento fakt?

Já doufám, že nějaká tvář mužstva už začíná být vidět. Pomohlo tomu dnes i super hřiště. Když to porovnám s hřištěm, které bylo v Brně, je to nesrovnatelné. Samozřejmě, hráli jsme proti druholigovému soupeři, ale nebyl to špatný tým. V ofenzivní fázi neměl Prostějov pohybově špatné hráče. Je škoda, že jsme to nedokázali zhodnotil góly. Ale i tak si myslím, že i hráče taková hra baví. Myslím si, že do finální fáze jsme se dostali snad dvacetkrát za poločas, a pak už to bylo jen o tom, jestli to vyřešíme, nebo ne. Bohužel góly nedáváme, Tomáš Zajíc dokáže dát v Příbrami gól roku, a pak nedá pětkrát z malého vápna. Takhle to ti střelci někdy mají, tak budeme doufat, že si to teď vybere a pak ty góly bude dávat. Nemanja Kuzmanovič měl taky několik šance. Pepe Mena ve druhém poločase dvě stoprocentní.

V utkání jste kromě Jakuba Drozda dal šanci Ondřeji Kukučkovi a také Danielu Šmigovi. Co o jejich kvalitách soudíte?

Jsou to hráči, kteří mají potenciál. Víme to o nich. Situace je taková, že z ročníků 1999-2001 máme v týmu Davida Buchtu, o kterém si dříve možná nikdo nemyslel, že za áčko bude hrát. Máme Filipa Kaloče, kterému už se to, že za áčko hrát bude, nějaký čas předpovídalo. Pořád jsou to ale jediní dva. Z ročníku nula dva momentálně nikdo až tak nevyčnívá. A pak jsou tu tady tito hráči, na které se ptáte, kteří perspektivu mají a mohou to jednou být dobří fotbalisté. Ale pořád je to ještě daleko. Je jim šestnáct, sedmnáct let. Pokud tady bude trpělivost, jsem přesvědčený o tom, že za tři čtyři roky budou tihle kluci hrát v základní sestavě. Ale všechno má svůj čas.

Jaký je zdravotní stav Honzy Jurošky, který Baníku chybí už nějaký čas?

Měl problém s kolenem. Už měl začít trénovat, ale bohužel je momentálně nemocný.

V Baníku bude i na jaře pokračovat Patrizio Stronati. Jste rád, že se Baník rozhodl navzdory možnostem hráče zatím neprodat?

Jsem samozřejmě rád. Se Ziem jsme o tom mluvili. Každý hráč se chce dostat do zahraničí a něco si vydělat. Jemu ty peníze neutečou. Je mu 26 let a já myslím, že v tomhle věku by hráč měl mít ještě i nějakou sportovní motivaci. A já nevím o tom, že by někdo, kdo odešel do Maďarska, se pak dostal ještě někam dál. Ta liga nemá takovou úroveň, jako ta česká. Zio to ale vzal tak, že nebude naštvaný, pokud v zimě neodejde. On to tak má nastavené, a to je dobře. Kdyby odešel teď, bylo by to pro nás i vzhledem k tomu brzkému startu jara hektické. Asi bychom ho tak snadno a rychle nahradit nedokázali. I když varianty samozřejmě jsou. Chtěli bychom udělat nějaký prostor pro Ondru Kukučku, aby nemusel hrát beka a byl třeba čtvrtým stoperem. Aspoň na to řešení máme čas, nemusíme to řešit s nějakým týdenním tlakem. Ziovi přeju, aby nám i sobě ještě pomohl, a v létě aby se dostal třeba ještě do lepší soutěže.

1
Martin
Hrubý
14
Petr
Jaroň
13
Daniel
Smékal
16
Jan
Laštůvka
3
Muhammed
Sanneh
77
Gigli
Ndefe
18
Robert
Mišković
10
Matěj
Šín
29
Ladislav
Takács
23
Jaroslav
Svozil
30
Jiří
Letáček
11
Nemanja
Kuzmanović
20
Carlos Eduardo Lopes Cruz
Cadu
19
David
Lischka
24
Jan
Juroška
99
Ladislav
Almási
33
Eldar
Šehić
21
Jiří
Klíma
9
David
Buchta
7
Karel
Pojezný
5
Jiří
Boula
26
Muhamed
Tijani
22
Filip
Kaloč
17
Michal
Frydrych
8
Srdjan
Plavšić
6
Daniel
Tetour
25
Jiří
Fleišman