FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Legenda slaví! Rostislavu Vojáčkovi je 70 let!

23.02.2019 | Redakce

V dresu Baníku odehrál plných šestnáct sezon. Za tu dobu si připsal na konto neuvěřitelných 381 ligových startů. Nikdo jich v dresu Baníku Ostrava nenasbíral víc. Jako kapitán dovedl Baník ke třem ligovým titulům. Taková a ještě mnohem bohatší je vizitka ROSTISLAVA VOJÁČKA, který se dnes, 23. února, dožívá 70 let! Rosťo, děkujeme a blahopřejeme!

Byl to vynikající stoper. Jeden z nejlepších, který kdy na československých trávnících běhal. Kdyby měl to štěstí a hrál by v dnešní, svobodné době, bez pochyby by se brzy dočkal skvělého zahraničního angažmá. Lze se dnes jen dohadovat: zlákala by jej Bundesliga? Premier League? V době, kdy hrával, bylo zahraniční angažmá pro československé hráče zapovězenou záležitostí, pokud se nerozhodli opustit republiku ilegálně bez možnosti se do ní zase vrátit. Rostislav Vojáček nezahořkl. "Beru to tak, jak to bylo. Strávil jsem šestnáct let v Baníku a bylo to krásných šestnáct let. Měl jsem to štěstí, že jsem byl součástí týmu, který získal během pěti let dva tituly a k tomu tři druhá místa. Tohle bylo nejúspěšnějších pět let v historii klubu. Kdo ví, kdy se takových pěti let zase někdy dočkáme," říká muž, jenž z pozice stopera nastřílel za Baník 26 ligových gólů. Drtivou většinu z nich hlavou. Když vyskočil, málokdo se s ním mohl ve vzdušném souboji měřit.

Zažil také slavnou pohárovou éru Baníku na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. V Poháru vítězů pohárů dokázal s Baníkem dokráčet až do semifinále, v Poháru mistrů evropských zemí (předchůdce dnešní Ligy mistrů) zažil účast ve čtvrtfinále, totéž v Poháru UEFA (dnešní Evropská liga). "Skoro vždycky nám pohárovou stopku vystavil německý tým. Dvakrát i Bayern Mnichov, přestože jsme ho jednou dokázali doma porazit. Ale nejvíc mě mrzí vyřazení s Fortunou Düsseldorf v roce 1979. Bylo to v semifinále Poháru vítězů pohárů. Doma nám chyběl jeden gól, abychom si vybojovali prodloužení. Měli jsme na to, tlačili jsme. Ale už jsme ten gól nedali. Do finále nám chyběl jen krůček," vzpomíná legenda Baníku, kterou navzdory složitým okolnostem spojeným s tehdejším politickým režimem neminula nabídka z Bundesligy. Lákali jej z Schalke 04. "Přemýšlel jsem o tom. Ale nakonec jsem riziko emigrace nepodstoupil. Rozhodl jsem se zůstat doma. Věřil jsem, že i po skončení hráčské kariéry zůstanu pracovat v Baníku, což se nakonec vyplnilo," vrací se dnes Rostislav Vojáček do doby, kdy zvažoval, zda se vydat za dobrodružstvím s nemožností vrátit se domů, nebo zda zůstat v Československu.

Významných úspěchů se dočkal i v reprezentaci. Byl nedílnou součástí týmu, který na mistrovství Evropy v roce 1980 získal bronz. Zahrál si na mistrovství světa. Nastoupil za výběr světa v utkání proti FC Barcelona. A vstřelil i jeden reprezentační gól. "Bylo to jedno velké štěstí, ta moje fotbalová kariéra," říká s odstupem řady let.

Baník Ostrava brzy uvede krátký dokument, který s Rostislavem Vojáčkem u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin natočil. Před utkáním se Zlínem zástupci klubu legendě Baníku před fanoušky k životnímu jubileu poblahopřejí.

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
B of B cars s.r.o.
FORTUNA