čt 28.3.2019
Rozhovory

Látal: Baník se Karviné musí vyrovnat v bojovnosti

Spolu s René Bolfem usedl ve středu do připraveného křesla před Fanshopem Baníku v OC Nová Karolina a zahájil tím autogramiádu dvou baníkovských legend. Řada fanoušků si setkání s ním nenechala ujít a RADOSLAV LÁTAL se rád sešel s nimi. A při té příležitosti ztratil také pár slov pro náš web. Nabízíme vám tedy rozhovor s kapitánem mistrovského týmu z roku 2004.

Prozradím, že jste pozvání Baníku na autogramiádu přijal bez váhání...

Nedivte se. Já tady zažil časy, na které nikdy nezapomenu. A pokaždé, když kvůli něčemu jedu do Ostravy, hrozně moc se sem těším. Na fanoušky, na všechny ty lidi a samozřejmě na vzpomínky, které se okamžitě vyrojí, jen co minu ceduli s nápisem Ostrava. Takže se nedivte, že jsem opravdu neváhal ani na chvíli a byl to i pro mě moc příjemný zážitek se s fanoušky Baníku zase setkat. Pro mě to pořád hodně znamená, když mě klub pozve na akci, na které mohu vystupovat za Baník Ostrava. Ten klub mi obrovsky přirostl k srdci a už v něm zůstane.

Na autogramiádě jste se setkal s René Bolfem, s nímž jste spolutvořil tým, který v roce 2004 vyhrál mistrovský titul. Jaké to pro vás bylo setkání?

Renda patří mezi lidi, kterých si moc vážím. Dokázal toho ve fotbale hodně, ale mám ho rád i pro jeho povahu. Lidskou stránku. Setkání s takovými lidmi, jako je on, jsou vždycky krásná.

Je známo, že Baník stále bedlivě sledujete…

Když mi to čas dovolí, vždycky se jedu na zápas Baníku do Ostravy podívat. A snažím se sledovat veškeré dění okolo Baníku. Na tom není nic zvláštního. Jednak ta moje minulost v Baníku a vztah k němu, a jednak to, že Baník patří mezi největší kluby v Česku.

Co soudíte o tom, jak si Baník v této sezoně vede?

Odpovím bez přemýšlení. Baník si vede skvěle.

I teď, kdy…

(skočí do řeči) ...vím, přesně, co chcete říct. Že teď Baník delší čas nevyhrál. Ano, ta moje odpověď zahrnuje i toto období. Já mám pocit, že spousta lidí na řadu věcí tak trochu zapomněla. Řeknu vám jednu věc, za kterou si pevně stojím. Trenér Páník dostal na podzim ze svého týmu absolutní maximum. Víc už vytěžit nešlo. Tím nechci mužstvo Baníku nijak shazovat. Naopak! Je to kvalitní tým a jsou v něm velmi dobří hráči. Ale vezměte si, že tohle mužstvo se dalo dohromady teprve nedávno a v létě do něj přišli další hráči nynější základní sestavy, A přesto skončilo po podzimu třetí za Plzní a Slavií. Před Spartou, Jabloncem, Libercem, Boleslaví a tak dále. To byl skoro zázrak. Hodně lidí si teď myslí, že Baník by měl třetí čtvrtou příčku udržet. Já říkám, že pokud se Baníku podaří skončit v šestce, bude to pro něj velký úspěch. Na který bude samozřejmě muset v dalších sezonách navazovat. Čím víc mužstvo zraje, tím by mělo být lepší. Ani my jsme v roce 2004 nevyhráli titul zničehonic. Kostra toho týmu byla pohromadě několik let. Dobře se doplnila, to jistě ano, ale kostra tohoto současného týmu je spolu ještě příliš krátkou dobu. Přesto je Baník v tabulce nahoře. To je skvělé.

Co čekáte od pátečního duelu v Karviné?

Jsem na něj moc zvědavý a těším se. Bude to pro Baník moc těžký zápas. Karviná hraje o všechno, to je přesně situace pro trenéra Straku. Navíc derby proti silnému rivalovi. Další motivační důvod pro Karvinou. Tohle všechno si musí kluci před zápasem uvědomit a jít do toho souboje s maximálním nasazením. Je mi moc líto, že i když je to derby, že atmosféru derby to utkání mít nebude.

Asi víte proč…

Vím. Respektuju rozhodnutí fanoušků Baníku, kteří než aby mezi sebou hledali nějaké ty privilegované, kterým těch málo vstupenek rozdají, rozhodli se dát lístky holkám, ženám, dětem a fandit zpoza stadionu. Smutný je pro mě přístup Karviné, která se rozhodla, že tam víc fanoušků Baníku mít nechce. Takže pro mě to tím pádem ztrácí punc derby a je to škoda. 

20
Jakub
Pokorný
30
Viktor
Budinský
66
Denis
Granečný
23
Jaroslav
Svozil
7
Ondřej
Chvěja
17
Muhammed
Sanneh
25
Jiří
Fleišman
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
16
Jan
Laštůvka
24
Jan
Juroška
21
Jiří
Klíma
5
Adam
Jánoš
4
Yira
Sor
99
Ladislav
Almási
12
Radovan
Murin
6
Daniel
Tetour
9
David
Buchta
8
Jaroslav
Harušťák
22
Filip
Kaloč
77
Gigli
Ndefe
19
David
Lischka
33
Ondřej
Kukučka
11
Nemanja
Kuzmanović
32
Lukáš
Budínský
13
Roman
Potočný