čt 29.10.2020
A-tým

Jan Laštůvka: Věřím, že se to rozběhne

Trénují naplno jako v rozehrané sezoně, a přesto nehrají zápasy. Baníkovci ani další ligové týmy zatím neví, kdy by se FORTUNA:LIGA znovu mohla rozběhnout. „Potřebovali bychom už mít nějaký záchytný bod,“ říká kapitán Jan Laštůvka.

Jaké to je připravovat se, aniž byste věděli, kdy se začne hrát?

Komplikované. Trénujeme naplno, ale pro nějaké časování, ladění a vlastně i udržování formy potřebujete znát nějaký program. Takhle nevíme, co bude. Makáme, jako by se normálně hrála liga. Žádná volna, žádné úlevy. Chybí jenom ten cíl před námi, který je vždy utkání.

Podle některých náznaků se mohla liga opět rozjet začátkem listopadu, ale už je jisté, že restart soutěže se znovu oddálil.

Nikdo situaci nezlehčuje, není to jednoduché. Ale taky si myslím, že ve sportovním prostředí byl fotbal, pokud jde o prevenci, bezkonkurenční. Kluby do toho daly ze svého dost finančních prostředků, testovalo se před každým kolem, což zabránilo riziku skupinového přenosu. Pokud se objevil nějaký pozitivní případ, bylo to podchyceno včas a nedošlo k žádné kolektivní nákaze. Myslím si, že zápasy v profesionálním fotbale za těchto okolností nejsou rizikové, pokud jde o šíření viru mezi týmy a hráči, a mohli bychom tedy normálně dělat svou práci. 

Pokud by se začalo hrát, nepochybně bez diváků. Jaké to je pro vás hrát fotbal před prázdnými tribunami?

Je to špatné, co si budeme povídat. Fotbal se hraje pro lidi, to je vlastně smysl každého sportu. Ještě pro nás v Baníku, kde jsou fanoušci opravdu tím dvanáctým hráčem a v zápase vám můžou hodně pomoct. Bez fanoušků to nemá atmosféru. Ale doba je zlá a ústupky musí udělat všichni. Je jasné, že plné stadiony hned tak neuvidíme. Než několik měsíců vůbec nehrát a úplně to zastavit, tak je asi menší zlo to chvíli vydržet bez diváků. I mezi lidmi cítím, že jim fotbalové zápasy chybí a nějakou dobu by to u televize snad překousli. 

77
Gigli
Ndefe
23
Jaroslav
Svozil
6
Daniel
Tetour
21
Jiří
Klíma
33
Eldar
Šehić
14
Petr
Jaroň
3
Muhammed
Sanneh
99
Ladislav
Almási
26
Muhamed
Tijani
7
Karel
Pojezný
13
Daniel
Smékal
25
Jiří
Fleišman
11
Nemanja
Kuzmanović
1
Martin
Hrubý
17
Michal
Frydrych
5
Jiří
Boula
29
Ladislav
Takács
30
Jiří
Letáček
18
Robert
Mišković
16
Jan
Laštůvka
19
David
Lischka
9
David
Buchta
22
Filip
Kaloč