čt 18.6.2020
Aktuální zprávy

Jan Baránek: Skvělý výsledek, ale hlavně hra!

Je to skvělý úspěch! Memoriál Vlastislava Marečka je vysoce kvalitní klání napříč českými mládežnickými akademiemi a jeho finálový turnaj, který se konal v Praze, byl přehlídkou čtyř nejlepších týmů v kategorii U16. Probojovaly se do něj týmy Slavie, Sparty, Teplic a Baníku. Ten nejdřív díky zvládnutému penaltovému rozstřelu vyřadil Spartu a ve finále porazil 2:1 Slavii! O turnaji jsme si popovídali s Janem Baránkem, asistentem trenéra Marcela Frajta.

Jak moc si Baník cení vítězství v Memoriálu Vlastislava Marečka?

Je to pro kategorii U16 největší turnaj. V této kategorii se hrají jen regionální soutěže, my jsme účastníky Moravskoslezské dorostenecké ligy, ta konfrontace s ostatními špičkovými týmy v této kategorii chybí. Tu přináší právě Memoriál Vlastislava Marečka. Z toho vyplývá, že vítězství v něm je opravdu výborným úspěchem.

A vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou soutěž, ne náhodným…

Musím říct, že jsme měli s trenérem Marcelem Frajtem opravdu výborně připravený tým. Což je také velká zásluha Marka Poštulky, který s tímto týmem dlouho pracoval. Platí, že každý takový výsledek je o to cennější, oč pozdější věková kategorie ho dosáhne. A šestnáctka, to už je kategorie, v níž už v takových klubech, jako je Sparta nebo Slavia, hrají hráči stažení z celých Čech.

A obě pražská „S“ Baník na finálovém turnaji porazil. Pojďme si tedy o průběhu semifinále a finále popovídat…

Chci především říct, že ještě větší radost než samotný výsledek mi udělala hra, kterou jsme se na finálovém turnaji v obou zápasech prezentovali. Nevěděli jsme, co s námi ta koronavirová pauza udělá, když jsme hráli na umělce poslední zápas před tímto turnajem s Pardubicemi, ještě to herně nebylo úplně ono, i když jsme vyhráli, ale s tím, co jsme předvedli v Praze, spokojeni být musíme. Potvrdilo se, že tento tým je opravdu silný. Ukázal to už ten zápas v semifinále proti Spartě. V něm jsme kromě jedné desetiminutovky, v níž nám dala Sparta dva góly a mohla přidat i další, hráli velice aktivně, kombinačně po zemi a nebezpečně směrem dopředu. Zaslouženě jsme vyrovnali a myslím si, že bylo podle průběhu hry spravedlivé, že ten rozstřel jsme nakonec vyhráli my.

Jednu penaltu v rozstřelu proměnil i gólman Martin Hrubý…

I v zápase samotném podal dobrý výkon. V rozstřelu se mu povedlo hned první penaltu chytit. O to víc si věřil a šel hned kopat. Proměnil, což nebyla náhoda, on penalty opravdu umí. A pak ještě jednu chytil a postoupili jsme do finále.

V něm jste narazili na Slavii…

Nevstoupili jsme do něj dobře, dostali jsme brzy gól, ale klobouk dolů před klukama, jak dokázali zabrat a průběh i skóre otočit. Znovu to byl z jejich strany sebevědomý rychlý kombinační fotbal a brzy bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy vyrovnáme a otočíme.

Určitě si některý z hráčů zaslouží pochvalu…

Určitě ano, ale musel bych jich jmenovat minimálně sedm, a to je moc. Řeknu to jinak, každý kluk, který v těch dvou zápasech zasáhl do hry, odvedl přinejmenším svůj dobrý standard Nikdo nezklamal. Všichni hráli dobře, někteří kluci výborně. Ale turnaj skončil, práce pokračuje dál a je nás trenérech, abychom kluky udrželi při zemi a aby na sobě makali přinejmenším tak, jako dosud.

16
Jan
Laštůvka
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
13
Roman
Potočný
7
Ondřej
Chvěja
6
Daniel
Tetour
32
Lukáš
Budínský
24
Jan
Juroška
25
Jiří
Fleišman
12
Radovan
Murin
4
Yira
Sor
9
David
Buchta
23
Jaroslav
Svozil
5
Adam
Jánoš
22
Filip
Kaloč
11
Nemanja
Kuzmanović
19
David
Lischka
66
Denis
Granečný
8
Jaroslav
Harušťák
21
Jiří
Klíma
33
Ondřej
Kukučka
99
Ladislav
Almási
77
Gigli
Ndefe
30
Viktor
Budinský
20
Jakub
Pokorný
17
Muhammed
Sanneh