FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Debuty odchovanců: v lize poprvé nastoupili Denis Granečný a Jan Matěj

15.02.2016 | Tomáš Svoboda

Mimo jiné také ve znamení ligových debutů baníkovských mladíků probíhá z pohledu našeho klubu aktuální sezóna Synot ligy. V sedmnácti dosud odehraných kolech svoji ligovou premiéru absolvovalo celkem sedm odchovanců Baníku. Posledními dvěma byli Denis Granečný a Jan Matěj, kteří nastoupili v nedělním zápase na hřišti Mladé Boleslavi (0:3).

Křest to byl vskutku poctivý hlavně pro sedmnáctiletého levého obránce Granečného, který odehrál celých devadesát minut a v soubojích se čas od času potkával také se čtyřiatřicetiletým legendárním útočníkem Milanem Barošem. Došlo tedy na pozoruhodný střet dvou generací baníkovských odchovanců. Když Baroš na podzim 1998 debutoval v dresu Baníku, bylo Granečnému teprve něco přes dva měsíce…

I z tohoto věkového srovnání je jasně patrné, že se naši mladíci ještě mají hodně co učit. Platí to samozřejmě i pro dalšího debutanta Jana Matěje. Devatenáctiletý střední záložník, který v zápase střídal zraněného stopera Martina Honiše, si připsal svých prvních jedenapadesát ligových minut. Na svoji šanci přitom čekal už relativně delší dobu, neboť s áčkem se začal poprvé připravovat již na konci sezóny 2013/2014. Od té doby však nastupoval převážně za juniorský celek a na podzim zamířil dokonce na hostování do Vlašimi, kde se potkal s nynějším koučem Baníku Vlastimilem Petrželou.

Výraznější prostor předvést svůj potenciál a sbírat ligové zkušenosti však odchovanci Baníku dostávají až nyní, kdy se pod vedením zkušeného kouče začíná tvořit nové mužstvo pro světlejší budoucnost klubu. „Z tohoto týmu musí vykrystalizovat to lepší a pak budeme shánět někoho, kdo mladé doplní. Jsem rád, že v mužstvu už je devadesát procent kluků, kteří jsou vychovaní v Ostravě. Už je to Baník a ne nějaká slátanina, která byla o ničem,“ řekl Petržela.

Na závěr si ještě připomeňme, kterých sedm kluků během této sezóny debutovalo v první lize. Na podzim to byli Martin Honiš (20 let), Josef Celba (21 let), Marek Szotkowski (20 let), Dan Ožvolda (19 let) a Ondřej Šašinka (17 let), ke kterým se nyní na jaře přidali Denis Granečný (17 let) a Jan Matěj (19 let). Jen tak dál, baníkovci!

Twitter
MW Dias
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
FORTUNA