po 15.2.2016
A-tým

Debuty odchovanců: v lize poprvé nastoupili Denis Granečný a Jan Matěj

Mimo jiné také ve znamení ligových debutů baníkovských mladíků probíhá z pohledu našeho klubu aktuální sezóna Synot ligy. V sedmnácti dosud odehraných kolech svoji ligovou premiéru absolvovalo celkem sedm odchovanců Baníku. Posledními dvěma byli Denis Granečný a Jan Matěj, kteří nastoupili v nedělním zápase na hřišti Mladé Boleslavi (0:3).

Křest to byl vskutku poctivý hlavně pro sedmnáctiletého levého obránce Granečného, který odehrál celých devadesát minut a v soubojích se čas od času potkával také se čtyřiatřicetiletým legendárním útočníkem Milanem Barošem. Došlo tedy na pozoruhodný střet dvou generací baníkovských odchovanců. Když Baroš na podzim 1998 debutoval v dresu Baníku, bylo Granečnému teprve něco přes dva měsíce…

I z tohoto věkového srovnání je jasně patrné, že se naši mladíci ještě mají hodně co učit. Platí to samozřejmě i pro dalšího debutanta Jana Matěje. Devatenáctiletý střední záložník, který v zápase střídal zraněného stopera Martina Honiše, si připsal svých prvních jedenapadesát ligových minut. Na svoji šanci přitom čekal už relativně delší dobu, neboť s áčkem se začal poprvé připravovat již na konci sezóny 2013/2014. Od té doby však nastupoval převážně za juniorský celek a na podzim zamířil dokonce na hostování do Vlašimi, kde se potkal s nynějším koučem Baníku Vlastimilem Petrželou.

Výraznější prostor předvést svůj potenciál a sbírat ligové zkušenosti však odchovanci Baníku dostávají až nyní, kdy se pod vedením zkušeného kouče začíná tvořit nové mužstvo pro světlejší budoucnost klubu. „Z tohoto týmu musí vykrystalizovat to lepší a pak budeme shánět někoho, kdo mladé doplní. Jsem rád, že v mužstvu už je devadesát procent kluků, kteří jsou vychovaní v Ostravě. Už je to Baník a ne nějaká slátanina, která byla o ničem,“ řekl Petržela.

Na závěr si ještě připomeňme, kterých sedm kluků během této sezóny debutovalo v první lize. Na podzim to byli Martin Honiš (20 let), Josef Celba (21 let), Marek Szotkowski (20 let), Dan Ožvolda (19 let) a Ondřej Šašinka (17 let), ke kterým se nyní na jaře přidali Denis Granečný (17 let) a Jan Matěj (19 let). Jen tak dál, baníkovci!

Zápasy

15.
sobota
ledna
Lech Poznaň VS Baník
Přátelská utkání
18.
úterý
ledna
 
Kisvárda FC VS Baník
Přátelská utkání

Další články

24
Jan
Juroška
23
Jaroslav
Svozil
77
Gigli
Ndefe
32
Lukáš
Budínský
12
Radovan
Murin
16
Jan
Laštůvka
30
Viktor
Budinský
21
Jiří
Klíma
4
Yira
Sor
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
22
Filip
Kaloč
20
Jakub
Pokorný
99
Ladislav
Almási
25
Jiří
Fleišman
8
Jaroslav
Harušťák
33
Ondřej
Kukučka
6
Daniel
Tetour
9
David
Buchta
11
Nemanja
Kuzmanović