pá 22.11.2019
Juniorka aktuality

Daniel Tchuř: S podzimem jsme relativně spokojeni

V MSFL plní roli nováčka. Popasovali se s ní se ctí. V polovině sezony jsou fotbalisté Baníku Ostrava „B“ na sedmém místě třetiligové tabulky. S pouhou tříbodovou ztrátou na druhé místo! Je to dost, nebo málo? Ostravští kanonýři Radovan Lokša a David Buchta jsou navíc po podzimu společně na druhé příčce tabulky střelců. S deseti trefami. Co na takový podzim v podání béčka Baníku říká trenér Daniel Tchuř?

Jak tedy hodnotíte podzimní účinkování svého týmu v MSFL?

Dosavadní průběh bych zhodnotil relativně pozitivně. Většina našich hráčů nastoupila do dospělého fotbalu poprvé právě v této sezoně. Tabulka je navíc velice vyrovnaná. Na to, že jsme v soutěži nováčci, můžeme být zatím s výsledky vesměs spokojeni. Čeká nás ale ještě spoustu práce. Jsme si vědomi, že jsme teprve v polovině, takže s detailnějším hodnocením bych raději počkal.

Splňuje aktuální postavení v tabulce vaše původní očekávání?

Nenazval bych to úplně očekáváním. Před sezonou jsem měl o této soutěži nějaké informace a určitý přehled. Věděli jsme, že nás bude čekat velice těžký podzim. Kluci si potřebovali na ten dospělácký fotbal zvyknout. Nastupovali proti nám zkušenější týmy a kluci se s tím museli porvat. Zápasy nám potvrdily, že na naší straně ty zkušenosti občas chyběly.

Jak si podle vás vedou mladší hráči vašeho týmu v konkurenci těch starších a zkušenějších?

Největší pokrok jsem u nich zaznamenal ve druhé polovině podzimní části. Nikdo z nich zpočátku moc nevěděl, co od toho čekat. Hned v prvních zápasech se projevilo mládí a hlavně nezkušenost našich hráčů. Sbírali jsme sice body a neprohrávali jsme. Byly to ale zápasy, které jsme měli vyhrát. Měli jsme je výborně rozehrané a přesto jsme ztratili body. Scházela nám zkušenost, která by nám pomohla tyto zápasy dotáhnout do vítězství. Přechod z dorosteneckých a juniorských soutěží je pro tak mladé kluky obrovský skok.

Jak jste tedy spokojen s hrou, kterou béčko Baníku na podzim v MSFL produkovalo?

Už před sezonou jsme si řekli, že chceme využít právě to mládí a dravost jako naši výhodu. Musím říct, že kluci pochopili, co se po nich chce. Postupem času bylo vidět, že nám tento herní styl vyhovuje. Máme trochu problém s nevyrovnaností výkonnosti. Někdy se nám daří více a vyhráváme, pak ale prohrajeme tři zápasy v řadě. Projevuje se to i na individuálních výkonech. Věřím ale, že po podzimní části si kluci uvědomili, jak to v mužském fotbale chodí, a jejich výkony se podaří ustálit. A že jejich progres tak bude ještě větší, než byl v první polovině sezony.

Co ještě od druhé poloviny sezony očekáváte?

Určitě bychom chtěli být co nejvýše v tabulce, tak jako každý jiný klub. Našim cílem je ale také výchova hráčů a jejich příprava na dospělý fotbal, abychom jim pomohli probojovat se do áčka. Taky se chceme prezentovat kvalitním fotbalem. Nechceme hrát na vrchu tabulky na úkor toho, že budeme jen nakopávat balóny. Učíme kluky, aby se nebáli hrát a aby náš fotbal bavil je i fanoušky.

Gólově se podzimní část povedla Davidu Buchtovi…

Buchtič je velice perspektivní hráč. Je to skvělý fotbalista. V klubu se to o něm už dlouhou dobu ví. David je přesně ten typ hráče, který trochu doplácí na své nestabilní výkony. Je schopný zahrát tři zápasy skvěle, pak se mu pár zápasů nepodaří a musí se chytat znovu. Aby byl schopný posunout se do áčka, musí si udržet stálejší výkonnost. Pokud dokáže udržet takové výkony, jaké předvedl v posledních třech kolech třeba v sedmi utkáních v řadě, určitě ho to hodně posune.

Doplácí tedy také především na nedostatek zkušeností?

To rozhodně. Tak jako ostatní mladší hráči potřebuje i Buchtič zlepšit osobní souboje. Pokud mu soupeř nechá více volného prostoru, je to velice nebezpečný hráč a dokáže toho využít. A naopak. Má trochu problémy prosadit se proti obraně, která se mu dostane pod kůži. Čím dříve dokáže zapracovat na těchto věcech, tím dříve se posune výše.

Vidíte podobnou perspektivu i v dalších hráčích?

Určitě. Každý hráč v našem týmu má nějakou perspektivu. My se snažíme nabídnout jim ty nejlepší podmínky pro tréninkový proces, aby se mohli posunout co nejvýše. Nějaký čas to ještě zabere. Věřím ale, že pokud budeme pokračovat v našem zavedeném stylu, podaří se nám vychovat hráče pro áčko. Ve finále to záleží jen na hráčích, jak svou šanci uchopí.

30
Jiří
Letáček
4
Robert
Mišković
29
Ladislav
Takács
9
David
Buchta
35
Jakub
Markovič
20
Abdullahi
Tanko
19
David
Lischka
12
Tomáš
Rigo
0
Paixao da Silva
Ewerton
13
Samuel
Grygar
77
Gigli
Ndefe
26
Filip
Blažek
28
Filip
Kubala
7
Karel
Pojezný
15
Patrick
Kpozo
10
Matěj
Šín
17
Michal
Frydrych
24
Jan
Juroška
11
Eldar
Šehić
5
Jiří
Boula
21
Jiří
Klíma