st 12.6.2019
Aktuální zprávy

Baník slaví titul! Patnáctka porazila Spartu 2:0!

Baník Ostrava slaví mistrovský titul! O skvělý úspěch se postarala baníkovská patnáctka, která ve finále žákovské ligy ve Frýdku-Místku zdolala pražskou Spartu 2:0 a vybojovala mistrovský pohár!

Je to pro skvělou generaci mladých baníkovců další skvělý úspěch. Tým, který v minulých měsících dokázal zdolat Liverpool F.C., vyhrát v Kyjevě nad tamním Dynamem, remizovat a v minulé sezoně dokonce porazit Bayern Mnichov, obstál i na domácí scéně. Poté, kdy zcela suverénně vyhrál Moravskoslezskou žákovskou ligu U15, si ve finále poradil i s vítězem české žákovské ligy, jímž byla Sparta Praha. V zápase, v němž byl Baník s výjimkou jedné pasáže ve druhé půli zřetelně lepší.

Ostravané si ve Frýdku-Místku od prvních minut vynutili tlak. A přišly i šance. V jednom případě skončil míč na břevně, ve druhém vykopával hráč Sparty z brankové čáry. 

Po půlhodině hry se Baník dočkal prvního střeleckého zápisu. Po faulu na Daniela Šmigu dostal Baník výhodu přímého kopu z nějakých sedmnácti metrů a sám faulovaný provedl jeho exekuci tak skvěle, že Matěj Chloupek v brance Sparty neměl šanci zasáhnout - 1:0!

Sparta toužila po vyrovnání, nicméně Baník pokračoval v aktivní hře. Zajímavý moment nastal ve 35. minutě. Po souboji u postranní čáry se míč odrazil do autu. Ačkoliv se zdálo, že posledním hráčem, jenž se dotkl míče, byl hráč Sparty, rozhodčí odmával aut pro Pražany, která tak mohla pomýšlet na rychlou akci směřující k vyrovnávací brance.. Sparťanský trenér Michal Vychodil, který z lavičky situaci viděl, však arbitry na jejich omyl upozornil a ukázal jim, že to byl hráč jeho týmu, od něhož šel míč do zámezí. A přiznal míč Baníku. Bravo! Sportovní gesto trenéra Vychodila ocenilo potleskem i publikum.

Brzy po přestávce zaujali baníkovci velmi pohlednou kombinací, na jejímž konci byla střela Daniela Šmigy. Skončila v brance, jenže sudí odmávali ofsajd.

V další fázi utkání začali být sparťané nebezpečnější. Z tlaku vytěžili sérii rohových kopů, skrumáží, v jedné chvíli míč poskakoval těsně před brankovou čarou, později nastřelili sparťané i tyč, nicméně, Baník čisté konto uhájil a vypracoval si další sérii velkých šancí. V 52. minutě zahrávali baníkovci přímý kop, míč se po zásahu gólmana Chloupka odrazil před malé vápno a Lukáš Levčík jej s chladnou hlavou vrátil do sítě - 2:0!

O chvíli později dostal Daniel Šmiga krásnou přihrávku do volného prostoru, v šestnáctce se chtěl uvolnit, bl faulován a Baník kopal penaltu. Tu však brankář Chloupek Lukáši Levčíkovi chytil.

Daniel Šmiga se ocitl ještě ve dvou, možná třech vyložených příležitostech. a Chloupka už ale nevyzrál. Baníku však vedení 2:0 k mistrovské radosti stačilo! "Jsme nejlepší tým v Česku! To je skvělé!" radoval se po utkání Lukáš Levčík, autor druhého gólu Baníku Ostrava. "Věděli jsme, že máme silný tým a čekali jsme, že Spartu přehrajeme," užíval si ostravský mladík mistrovské radosti.

"Byl to vyrovnaný zápas," volil diplomatičtější slova Milan Chalupa, člen trenérského dua Chalupa-Žemlík. Na námitku, že Baník měl výrazně víc šancí než Pražané, odvětil: "To ano, ale my to z lavičky prostě vidíme jinak. Sparta ukázala, že má velmi silný tým," stál si Milan Chalupa za svým. Z titulu měl radost, nicméně dodal, že pro hráče, kteří jej vybojovali, to znamená jen určitý mezník. "Je to úspěch, pohár do vitríny, ale nám jde o něco jiného. Chceme tyhle kluky jednou vidět na ligovém trávníku. To je hlavně smysl a případný úspěch naší práce," dodal Milan Chalupa.

Utkání ve Frýdku-Místku sledovala řada baníkovských mládežnických trenérů a činovníků, nemohl chybět ani šéf mládežnického úseku Petr Mašlej. "Tenhle úspěch je potvrzením naší cesty. Znovu se ukázalo, že akademie Baníku patří k nejlepším v zemi. A věřím, že z toho brzy bude výrazně těžit i ligové áčko," řekl Petr Mašlej a na jeho slova navázal i Michal Bělák, výkonný ředitel FC Baník Ostrava. 

Také on ve společnosti sportovního ředitele Marka Jankulovského frýdeckomístecký duel sledoval. "Pro Baník je tohle důležitý a velký úspěch. Gratuluju všem trenérům i hráčům, kteří se na něm podíleli. Vyhrát titul je krásné. A porazit ve finále Spartu je prestižní. Věřím, že za pár let budou kluci z tohoto týmu oblékat ligový dres Baníku," uzavřel výkonný ředitel Baníku.

VÝSLEDEK:

Baník - Sparta 2:0

Branky: 30. Šmiga, 52. Levčík.

Sestava Baníku: Hrubý - Buryan, Jiříček, Macej, Puchala (21. Janál) - Šín, Obuch - Šudák (60. Bitta), Levčík, Látal (48. Frébort) - Šmiga. Trenéři: Žemlík, Chalupa. 

30
Viktor
Budinský
6
Daniel
Tetour
11
Nemanja
Kuzmanović
99
Ladislav
Almási
32
Lukáš
Budínský
33
Ondřej
Kukučka
8
Jaroslav
Harušťák
19
David
Lischka
4
Yira
Sor
77
Gigli
Ndefe
25
Jiří
Fleišman
24
Jan
Juroška
22
Filip
Kaloč
18
Tomáš
Zajíc
17
Muhammed
Sanneh
66
Denis
Granečný
13
Roman
Potočný
12
Radovan
Murin
20
Jakub
Pokorný
16
Jan
Laštůvka
7
Ondřej
Chvěja
21
Jiří
Klíma
91
Dyjan Carlos
De Azevedo
9
David
Buchta
5
Adam
Jánoš
23
Jaroslav
Svozil