FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Luboš Kozel: Potřebujeme získat sebevědomí

11.02.2020 | Redakce

Poslední dny zbývají do okamžiku, kdy Baník pod vedením trenéra Luboše Kozla vstoupí do jarní části sezony. Jak je mužstvo připraveno? Jak se vypořádalo s únavou po náročném soustředění? A jak velkým problémem budou četné absence, s nimiž se Baník bude muset na Slovácku vypořádat? Zeptali jsme se trenéra Luboše Kozla.

Jak je mužstvo na blížící se start jarní části sezony připraveno?

To vždycky ukáže až ta sezona. Příprava byla už před mým příchodem nějak naplánovaná. To jsme akceptovali, i když na můj vkus tam bylo možná moc utkání. Potřebovali jsme totiž hodně trénovat, tak aby si kluci zažili některé nově věci. Na podmínky jsme si stěžovat nemohli. Určitě ne na Maltě, tam byly velmi dobré. A teď věřím, že se i tady počasí už trochu umoudří, trénujeme na trávě a věřím, že budeme připraveni.

Komplikovala přípravu skutečnost, že pro první zápas nemůžete počítat hned s několika hráči?

Tohle je vždycky nepříjemné. Pokud se jedná o jednoho nebo dva hráče, to se vždycky nějak nahradit dá. Část zápasů, které jsme v přípravě hráli, jsme odehráli ve složení, které nějakým způsobem směřovalo k prvnímu zápasu. Čtyři chybějící hráči, z toho tři defenzivní, to je hodně citelný zásah do sestavy. Ale nějakou dobu jsme na to, abychom se na to nachystali, měli, takže věřím, že to bude znát co nejméně.

Měl jste a máte o tom, jak chybějící hráče pro utkání se Slováckem nahradíte, dlouhodobě víceméně jasno, nebo jste si názor třeba s každým odehraným přípravným zápasem nějak měnil?

Pracoval jsem s nějakými alternativami. Těch možností až tolik není, zvláště když chybí hlavně hráči dozadu. Já se teď modlím, aby se už nikomu nic nestalo, abychom v tom složení, v jakém jsme se připravovali, byli na sobotu připraveni.

Cítíte, že je mužstvo na první zápas řádně natěšené?

Cítil jsem z nich samozřejmě únavu. Protože trénovat jsme chtěli a museli. Ta příprava se netýká jen toho prvního zápasu, děláte to kvůli celému jaru. Pro fotbal, který se budeme snažit hrát, je potřeba, aby hráči byli fyzicky připraveni. Takže bez ohledu na to, že jsme hráli hodně zápasů, jsme i hodně trénovali. A ta únava byla na hráčích patrná. I v těch zápasech, které to samozřejmě ovlivnilo. Utkání s Trnavou, které mělo být původně generálkou, jsme nakonec nehráli, hráči tedy měli čas vstřebat. A teď od neděle se mi zdá, že se hráči cítí daleko lépe. Takže si myslím, že to bude vidět i na dynamice.

Když jste do Baníku přišel, po několika trénincích jste řekl, že máte pocit, že mužstvo má chuť pracovat. Zůstal vám ten pocit po celou dobu přípravy?

Ano. Nemůžu říct, že bych měl nějaký problém s přístupem. Něco jiného bylo, když třeba něco nesplnili v utkání, ale to bylo dáno i tou únavou, ve které se nacházeli. Ale co se týká tréninkového procesu, neměl jsem jediný problém.

Berete utkání se Slováckem jako prověrku toho, do jaké míry se podařilo vnést do hry Baníku nové herní prvky?

Já bych to tak brát nechtěl. Zatím jsme v těch utkáních dělali zbytečné chyby. To, že třeba máme míč více v držení, než to bývalo dřív, to ještě o ničem nerozhoduje. Budeme se snažit hrát tak, abychom to soupeři co nejvíce znepříjemnili a abychom taky nabrali i nějaké herní sebevědomí. Protože jsem viděl v některých momentech, hlavně když jsme dostávali góly, že tohle nám ještě trochu chybí. A to je něco, co trvá delší dobu.

Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA