út 7.3.2017
Aktuální zprávy

Retro seriál: Venku zvítězil jen Baník

Baník se po půlstoletí ocitl v druhé nejvyšší soutěži. Prostřednictvím našeho retro seriálu, který jsme připravili ve spolupráci s mediálním partnerem Moravskoslezským deníkem, se každý týden vydáme proti proudu času a v dobových novinových článcích, které ze svého archívu vytáhl kronikář Roman Popek, si připomeneme, co hýbalo děním na Bazalech v analogickém ročním období i části sezony před padesáti lety.

Doma na začátek rozprášil čtvrtou Prievidzu, čekalo se, co předvede venku ve Zlíně. Ale i tam Baník nezaváhal. Nepříjemného soupeře s námahou skolil zásluhou tečované střely Michalíka z první desetiminutovky. Baník tedy dvěma výhrami na úvod jarní části hlasitě zatroubil ke zteči na návrat do nejvyšší soutěže.

Nová svoboda: Venku zvítězil jen Baník

Ostrava (březen 1967) – V 15. kole druhé fotbalové ligy zvítězila všechna domácí mužstva, jedinou výjimkou je bezbranková hra Viktorie Žižkov se Spartou B a vítězství Baníku Ostrava v Gottwaldově. Taková skutečnost je důkazem, jak velkou sílu má domácí prostředí. Tlačenice ve skupině B je jak v čele tabulky mezi Baníkem a Vítkovicemi (větší odstup k Považské Bystrici je v moci Baníku, který v dalším kole hraje s tímto celkem na Bazalech), tak hlavně na konci, kde i Vsetín uhrál cenné body s Lok. Spišská Nová Ves. Ve skupině A při porážce Kladna v Chebu se zdá být rozhodnuto, vždyť Plzeň vede již o 7 bodů!

TJ Gottwaldov – Baník Ostrava 0:1 (0:1). Zápas obou předních mužstev tabulky vynesl druholigovými měřítky dobrou kopanou. Domácím navíc návštěvu 5 000 diváků, kterou tady dlouhá léta nepamatují (velký podíl ostravských příznivců), hostům důležitější – oba body. V prvním poločase měl Baník převahu a několik pěkných gólových šancí. Díky fotbalové ironii, ta nejméně nápadná přinesla rozhodující branku. V 10. minutě Michalík po zemi vystřelil a domácí obránce ve shluku tečoval. Ve druhé části hry byli domácí v poli o něco lepší, ale řízná obrana hostí se dovedla vždy poradit. Čisté konto za její práci mluví nejlépe.

V závěru měl Baník deset „prvoligových“ minut, ale brankově už nevyjádřených. Rozdíl mezi mužstvy byl ve startu na míč, hosté také hráli mnohem moderněji, s nabíháním obránců a rychlý, měněním míst, zatímco domácí hráli dost staticky. Nejlepší muže měli ve Foltýnovi a Danzerovi. Zklamáním byl výkon extřineckého Jambora. Baník měl spolehlivé zadní řady, své přidala mravenčí práce nenápadného Korty, u Ondáka při startu na míč byla znát ta nešťastná třísla. V útoku se líbil Bartalský, uspokojil i Michalík, nejnebezpečnější pro branku byl Haspra, ale dvě neproměněné příležitosti, kdy šel sám na brankáře, odpustit nelze. Shrnuto: celkově lepší a moderněji hrající hosté zaslouženě vyhráli. Řídil Kapusta z Bratislavy.