so 20.4.2024

Drama bez bodového konce: Sparta - Baník 4:3

Tři góly dokázal vstřelit Baník v utkání 29. kola Fortuna ligy na hřišti pražské Sparty. Inkasoval však ještě o jeden víc, a tak se na Letné zrodil těsný výsledek 4:3 pro domácí.

První střelu na branku vyprodukoval Baník a měla velmi zajímavé parametry. David Buchta v 18. minutě využil relativně snadného zisku míče Slezanů na polovině Sparty, převzal si přihrávku a zpoza šestnáctky vypálil křížnou ránu, kterou Peter Vindahl vynikajícím způsobem vyrazil.

Za malou chvíli získal Baník míč na půlce Sparty opět. Jiří Klíma přiťukl do vynikající pozice Abdullahi Tankovi, ten volil v šestnáctce obstřel levačkou a minul branku.

24. minuta přinesla obrovskou šanci Spartě. Jan Kuchta si naběhl za obranu Baníku, kam také dostal míč. A běžel úplně sám na Jakuba Markoviče. Ten ale předvedl famózní zákrok a Kuchtův pokus o průstřel zpacifikoval!

O tři minuty později zlikvidoval Jakub Markovič také pokus Jana Kuchty mířící pod břevno.

Ve 38. minutě se zrodila další šance Baníku. Měl ji Tomáš Rigo, který zakončil zajímavý útok Baníku střelou ze třinácti metrů, která však trefila Vindahla.

Ve 41. minutě se dostal s míčem do šestnáctky Veljko Birmančevič, z relativně nenápadné pozice vypustil křížnou ránu, a ta byla přesná. Od tyče se odrazila do branky Baníku a Slezané, třebaže byli v první půli možná i lepším týmem, úvodní pětačtyřicetiminutovku prohráli.

Na vedoucí gól navázala Sparta zkraje druhé půle. Matěj Ryneš našel dlouhým pasem rozběhnutého Kuchtu, přesným pasem jej poslal do sóla. Kuchta udělal kličku Jakubu Markovičovi, který proti němu vyběhl, a zacílil do prázdné – 2:0.

O čtyři minuty později, v 52. minutě, se prosadil s míčem na noze Birmančevič, Jakub Markovič proti němu musel vyběhnout, hráč Sparty ale v pravý čas přihrál Kuchtovi, a ten poslal míč do prázdné branky – 3:0.

Baník se nepoložil a za další dvě minuty snížil. V 54. minutě zahrál Ewerton roh do místa, kam naskakoval Filip Blažek, který by nejspíše hlavou skóroval, kdyby se před ním nedostal k letícímu balonu domácí Ladislav Krejčí, jenž v nouzové situaci trefil vlastní branku – 3:1.

V 63. minutě to bylo znovu o tři góly. Lukáš Haraslín napřáhl, trefil šibenici a dobře chytající Jakub Markovič, který si v brance odbýval svou ligovou premiéru v dresu Baníku, neměl nejmenší šanci.

Bylo to 4:1, vše se zdálo být jednoznačné. Ale Baník se dokázal vrátit do hry a ještě pomýšlel na bodový zisk. Vše jakoby předznamenal fantastický Markovičův zákrok. Haraslínova rána z voleje z několika metrů se zdála být nechytatelná, brankář Baníku ji ale na lejně dokázal k údivu plného stadionu vytrčenou nohou vytěsnit mimo brankový prostor.

V 79. minutě přiťukl v pokutovém území Sparty Ewerton Jiřímu Klímovi, ten vypálil levačkou z první a trefil přesně k tyči – 4:2.

A v 85. minutě se na levé straně rozběhl do volného prostoru opět Ewerton, poslal si míč kolem atakujícího Vitíka, načež mu utekl, míč si vzal znovu pro sebe, doběhl s ním k šestnáctce, předložil Filipu Kubalovi, a ten dostal Baník na kontakt – 4:3!

K vyrovnání už ale Baník svůj mocný finiš nedotáhl.

BRIAN PRISKE: "Vyhráli jsme, ale dostali jsme tři góly. Nejsem nespokojen, protože jsme vyhráli, ale vedli jsme 4:1 a místo toho, abychom zápas definitivně zlomili v náš prospěch, jsme si nechali dát dva góly. Na druhou stranu, máme po 29 kolech 73 bodů, a to je určitě úspěch."

PAVEL HAPAL: "O osudu utkání rozhodl vedoucí gól Sparty a první minuty druhého poločasu. Do zápasu jsme dobře vstoupili, mohli jsme určitě více vytěžit z možností, které jsme v prvním poločase měli, to se bohužel nestalo. Pak přišly bohužel individuální chyby, po kterých jsme inkasovali. Kluci se nevzdali a ještě dokázali utkání zdramatizovat."