so 10.2.2024

Špatný jarní start: Dynamo - Baník 3:0

Vstup do jarní části sezony Baníku nevyšel. České Budějovice třemi góly v rozmezí deseti minut rozhodly o svém vítězství a na konci utkání platilo: Dynamo - Baník 3:0.

Sotva utkání začalo, dostal se Baník do první obří šance. David Lischka poslal dlouhý míč za českobudějovickou obranu, našel rozběhnutého Filipa Kubalu, který se najednou ocitl sám proti gólmanu Šípošovi. Nedokázal jej ale překonat.

Ve 3. minutě pálil velmi nebezpečně Jiří Klíma, Šípoš vyrazil na roh.

Pak ale začali hrozit domácí. V 10. minutě se před malým vápnem dostal ke střele Zdeněk Ondrášek, několikrát tečovaná rána ale nakonec proletěla těsně kolem tyčky.

Ondrášek se o chvíli později dostal ke střele hlavou, balon znovu prosvištěl kolem pravé tyče branky Jiřího Letáčka.

Hlavou to pak na druhé straně zkoušel také Filip Kubala. Pálil prudce, ale přesně do místa, kde stál Šípoš, který Kubalův pokus zalepil do rukavic.

Ve 26. minutě zahrozil Marcel Čermák, vypálil z nějakých sedmi metrů, Jiří Letáček ale stál přesně tam, kde měl, a těžkou situaci zvládl. Střelu chytil.

Obří šance Jihočechů přišla ve 41. minutě. Baník ztratil na levé straně míč, Jan Suchan potáhl akci po pravé straně až k šestnáctce, poslal před branku přízemní přihrávku a Ondrášek, jemuž zřejmě trochu zacláněl Musa Ali, napálil míč ze dvou, možná tří metrů do břevna.

Brzy po pauze přihrál Jiří Klíma před branku Filipu Kubalovi, ten dostal míč do branky, ale VAR následně odhalil ofsajdové postavení Jiřího Klímy a gól nakonec neplatil.

V 56. minutě zahrávali domácí roh. K hlavičce se dostal Ondrášek, Jiří Letáček neuvěřitelným zákrokem pro daný okamžik situaci zachránil. Vyražený míč se však dostal k Šigutovi, ten vypálil, na brankové čáře ležící gólman Baníku i tuto střelu zastavil. Jak ale následně prokázalo video, přece jen těsně za čárou – 1:0.

V 63. minutě se v souboji prosadil Matěj Šín, potáhl míč k šestnáctce, předložil Filipu Kubalovi, jenž ale zamířil o půlmetr mimo.

Také druhý gól vstřelili domácí po rohovém kopu. Nacentroval Alli, na malém vápně se prosadil Martin Králík a zblízka zvýšil.

V 69. minutě přišel třetí domácí úder. Alli vnikl ze strany do šestnáctky a ve chvíli, kdy všichni čekali jeho přihrávku od koncové čáry před branku, se on rozhodl pro přímé ohrožení a z úhlu propasíroval míč do branky.

O korekci stavu se pokusil Ewerton, jeho ránu ale kousek před brankou zablokoval jeden z domácích hráčů, o chvíli později se v nadějné pozici ocitl Quadri Adediran, tomu však jeho střelu chytil Šípoš.

V závěru zápasu měli Slezané štěstí, že chybu v rozehrávce nepotrestal Robin Polanský, kterému před prázdnou brankou chyběly k Alliho přihrávce centimetry. A v nastaveném čase běžel Alli na Jiřího Letáčka úplně sám, brankář Baníku v tomto souboji uspěl.

Jiří Lerch: "Jsme teď v euforii, ale musíme ji brzdit a zůstat pokorní. Utkání jsme zvládli skvěle, hráčům musím poděkovat za obrovské nasazení. I za to, že plnili věci, které jsme si před zápasem řekli. Myslím, že máme dobrý tým, který rozhodně má na to, aby se zachránil."

Pavel Hapal: "Kromě úvodu zápasu, kdy jsme měli stoprocentní šanci, jsme celých devadesát minut tahali za kratší konec. Viděl jsem tam spoustu špatných výkonů. Nejen fotbalových, i běžeckých. Kdyby to byl jeden nebo dva hráči, přemýšlel bych o tom jinak. Takhle tu porážku beru na sebe a na celý realizák, protože si myslím, že jsme na tento zápas nebyli dobře připraveni. Věřím, že do dalšího zápasu to změníme, že i hráči o tom popřemýšlí a že výkon bude mnohem lepší. Protože dnes byli ze strany Baníku vynikající jen naši fanoušci."