so 26.8.2023

Spasitel Tanko: Baník - Č. Budějovice 2:0

Baník doma i napotřetí udržel čisté konto a podruhé zapsal všechny tři body. Gólově se Slezané prosadili až po pauze, kdy se dvakrát trefil Abdullahi Tanko, a porazili tak České Budějovice 2:0.

Oboustranně poněkud opatrnější úvod vyústil v zajímavou hlavičku Karla Pojezného, která mířila vedle, v několik českobudějovických výpadů, ty zase obvykle vyřešil včasným vyběhnutím Jiří Letáček, a v zajímavou střelu Daniela Tetoura zpoza šestnáctky, která mířila nad.

První větší možnost měli hosté, po rychlé akci po pravé straně se v pokutovém území ke střele dostal Zdeněk Ondrášek, naštěstí pro Baník nemířil přesně.

Baník se do nebezpečnější pozice dostal ve 26. minutě, kdy Filip Kubala vybojoval míč na útočné polovině, Ewerton poslal doleva Patricku Kpozovi, a ten mu na hranici šestnáctky balon vrátil. Ewerton vystřelil a o kousek minul pravou tyč.

O chvíli později zahrával Baník roh, Michal Frydrych hlavou prodloužil rozběhnutému Filipu Blažkovi, ten už ale nestačil v rychlosti usměrnit míč do branky, balon se od něj odrazil a znovu těsně minul tyč, tentokrát levou.

Domácí si pak se soustředěnou obranou soupeře po určitou dobu nevěděli rady a Budějovičtí hrozili z brejků. Pět minut před pauzou se právě takto zrodila obrovská šance Jihočechů. Lukáš Čmelík rozběhl brejk po levé straně, předložil na malé vápno ke vzdálenější tyči Quadrí Adredianovi, ten chtěl dát do prázdné branky, ale trefil skluzujícího Karla Pojezného, který tak Baník zachránil od pohromy.

Po přestávce přišlo ze strany Baníku zlepšení. .Slezané zahrozili po třech minutách. Jan Juroška vysunul Abdullahi Tanka, ten se vřítil do šestnáctky, i když byl tísněn, dostal se ke střele, ale prozatím napálil boční síť. Jeho chvíle ale měly brzy přijít.

V 65. minutě se Baník konečně dočkal. Patrick Kpozo vnikl po levé straně do pokutového území, poslal křížnou zpětnou přihrávku. Tu si před šestnáctkou našel David Buchta, vystřelil, českobudějovická obrana jeho střelu zablokovala, ale míč se na malém vápně odrazil k Abdullahi Tankovi. A ten míč bez váhání poslal zblízka do branky.

A v 75. minutě se oba hráči postarali i o druhý gól. David Buchta dal nádherně do běhu Abdullahi Tankovi, ten byl rychlejší než obránci Dynama, utekl jim a ač byl mírně z úhlu, míč uklidil přesně k tyči a gólmanu Janáčkovi nedal šanci.

Korekci výsledku mohla přinést tvrdá křížná střela Jiřího Skaláka z předposlední minuty, ale prosvištěla kolem tyče do zámezí a Jiří Letáček tak znovu doma udržel čisté konto.

Pavel Hapal: "Jsem spokojen, že jsme vyhráli. Ale první půle byla hodně nervozní z naší strany. Hráli jsme pomalu a nepřesně, hodně jsme ztráceli, neporadili jsme si s rozestavením soupeře. Pomohli jsme si jako minule střídáními, ale nebylo to jednoduché."

Tomáš Zápotočný: "Rozhodl první gól. To jsme si říkali, že který tým ho dá, ten vyhraje. Byla to Ostrava, my jsme své příležitosti nevyužili, je to škoda. Fotbal je o chybách, o detailech a dneska byla díky Tankovi kvalitnější Ostrava. Po gólu jsme  museli otevřít trochu hru a byla to voda na mlýn Ostravy. Mají rychlostní typy, Ewerton byl výborný, Tanko taky výborný, rozhodl prostě první gól."