ne 28.4.2024

Škoda dvougólového náskoku: Baník - Liberec 2:2

Baník vstoupí do FINÁLE FORTUNA:LIGY ze 4. místa. Rozhodlo o tom poslední kolo základní části, v němž Ostravané remizovali s Libercem 2:2, třebaže vedli už 2:0. Do nadstavbové části tedy Baník vstoupí 4. května na hřišti Slavie, v Ostravě se poprvé představí 11. května v utkání s Mladou Boleslaví.

Utkání mělo z pohledu Baníku poněkud hororový úvod, uběhla sotva půlminuta, když z nějakých osmnácti metrů vypálil liberecký Daniel Tetour, a jeho rána skončila na tyči.

Baník trefil brankový prostor poprvé v osmé minutě, střelu Matěje Šína lapil Olivier Vliegen.

Další nebezpečí pro libereckou branku pak vyprodukovala dvojice Jan Juroška – Filip Kubala. První jmenovaný vyslal z dálky dlouhý pas, jímž v šestnáctce našel nabíhajícího spoluhráče. Filip Kubala volil zakončení hlavou, Vliegen měl štěstí, že stál přesně tam, kam Kubala mířil.

Na začátku 19. minuty se Baník nejdřív šikovně vymanil z libereckého presinku, míč dostal na pravé straně Jan Juroška, využil volného prostoru a svým typickým způsobem zasprintoval dopředu, aby ve finále poslal míč do šestnáctky. Tam se věci ujal David Buchta, jenž zamotal libereckým bránícím hráčům hlavu tak moc, že jej Jan Žambůrek fauloval a byla z toho penalta. Té se ujal Ewerton, a to je záruka jistoty – 1:0.

Jakub Markovič v brance Baníku se dostal zásadnějším způsobem do akce ve 26. minutě, kdy velmi nebezpečně vypálil Lubomír Tupta. Jeho střela takřka „olízla“ břevno a téměř i konečky prstů ostravského gólmana, který se efektně prolétl vzduchem a situaci kontroloval.

33. minuta přinesla velkou šanci Filipu Kubalovi. V šestnáctce dostal míč od Matěje Šína, měl dost prostoru ke střele z otočky, z nějakých sedmi metrů také vypálil, ale minul branku.

Ve 36. minutě se do liberecké šestnáctky z pravé strany vřítil Jan Juroška, míč mu poté, kdy se velmi hezky uvolnil, přiťukl do běhu Matěj Šín a Jan Juroška se v pozici z úhlu, nicméně ve velké blízkosti, dostal ke střele. Vliegena však nepropálil.

Pak ale přišly liberecké chvíle. Vše začalo zajímavým průnikem Ahmada Ghaliho, který svou individuální akci zakončil střelou těsně mimo. Za malý okamžik se v šestnáctce dostal ke střele Denis Višinský. Vypálil z nějakých jedenácti metrů, navíc velmi tvrdě. Jakub Markovič ale reflexivním zákrokem jeho bombu fantasticky vyboxoval.

A pak ještě Michal Fukala mířil do odkrytého brankového prostoru, v němž ale zastoupil gólmana Baníku Filip Blažek, který míč mířící do branky dokázal vykopnout.

Start druhého poločasu proměnil Baník ve zvýšení náskoku. Psala se 47. minuta, když Baník rozehrál rohový kop nakrátko, David Buchta vyslal podél koncové čáry oblouček, který přeplachtil malé vápno a zdálo se, že jej liberecká obrana odvrátí, když se do situace vřítil Patrick Kpozo a hlavou poslal míč zblízka do sítě.

Liberec ale snížil, přišlo to v 55. minutě po rychlém, brejku, který táhl po pravé straně Luka Kulenovič. Míč nakonec dostal do branky střelou zblízka a navíc o tyč Lubomír Tupta.

Vyrovnání mohlo přijít v 63. minutě. V gólové pozici se ocitl Filip Horský, Jakuba Markoviče ale nepropálil.

Stav 2:2 nicméně přesto brzy nastal. Stalo se tak po Tuptově rohovém kopu, který v 69. minutě hlavou zužitkoval Filip Prebsl.

Nerozhodný stav se na hřišti nelíbil nikomu. Baník chtěl před domácími fanoušky vyhrát a uhájit čtvrtou pozici, Liberec usiloval o postup do elitní šestky. Více než deset tisíc fanoušků na stadionu propuklo v jásot v 83. minutě, kdy Quadri Adediran zblízka překonal Vliegena, brzy však vyšlo najevo, že z ofsajdu. Ani liberecká snaha se gólově neujala.

A tak se nakonec zrodila remíza, po níž Baník i díky souhře ostatních výsledků uhájil čtvrtou příčku, zatímco pro Liberec zůstala brána do elitní šestky uzavřena.

Pavel Hapal: "Mísí se ve mně dva pocity. Spokojenost, že jsme skončili po základní části čtvrtí, a nespokojenost z toho, že jsme doma před svými fanoušky opět nevyhráli. Dostali jsme se do vedení, ze standardky jsme přidali druhý gól, ale pak jsme udělali zbytečné chyby a dovolili soupeři vyrovnat. Čekal jsem, že v závěru ještě vytěžíme z nějaké rychlé protiakce gól, nakonec jsme ho dali, ale bohužel z ofsajdu."

Josef Petřík: "Byl to velice emotivní zápas na velice dobré úrovni. V prvním poločase jsme zbytečně ztráceli míče a gól, který jsme inkasovali, visel ve vzduchu. Do druhé půle jsme vstoupili nejhůř, jak jsme mohli, znovu jsme inkasovali, ale vážím si toho, že kluci šli za vyrovnáním, a poté, kdy jsme se dozvěděli, že nám remíza k postupu do šestky nestačí, i za vítězstvím, i když to už nepřišlo."