ne 2.7.2023

Baník deklasoval Farul 5:0

Vysoká výhra na úvod soustředění v polské Opalenici. Baníkovci porazili úřadujícího rumunského mistra Farul Constanta 5:0. Hattrickem se blýsknul Abdullahi Tanko.

Baník proti soupeři, kterého od lajny emotivně koučovala legenda rumunského fotbalu Gheorge Hagi, zahájil se dvěma debutanty Jakubem Markovičem a Patrickem Kpozem v sestavě energicky, ale první větší možnosti se počaly rodit až po půlhodině. Matěj Šín se nejprve zastřeloval pokusem z dvaceti metrů, pak ho ale míč po ose Ewerton – Jan Juroška našel na malém vápně a ostravský mladík v 39. minutě pohodlně umístil balon do sítě.

Krátce před poločasem prokázal svou mrštnost i Markovič, který na čáře vytáhl nepříjemnou střelu Dussauta z šestnáctky.

Pavel Hapal udělal v přestávce vícero změn v sestavě a Slezané si vytvářeli tlak a stále více šancí. S obrovskou chutí hrál čerstvý Abdullahi Tanko, jehož rychlost rozvracela defenzívu protivníka. Po centru Eldara Šehiće v 52. minutě nejdřív z otočky trefil boční tyčku, ale sotva se míč dostal opět do hry, prostrčil mu ho na ose hřiště Ladislav Almási na velké vápno a Tanko šajtlí umístil balon k tyči. V 55. minutě se navíc Tanko po dalším Almásiho přiklepnutí řítil znovu sám na brankáře, ale tentokrát mu obstřel nevyšel.

Zato v 66. minutě vyšla Baníku parádně kombinace po levé straně a Šehičův centr poslal Ewerton hlavičkou potřetí do brány.

Závěrečná půlhodina Baníku vyšla skutečně jako z partesu. Rychlá hra přinášela další možnosti: v 75. minutě Jaroňovu jedovku zlikvidoval Buzbuchi, o minutu později Tankovi chyběl po kličce do strany možná jeden krok ke gólu do prázdné brány a Šehić po jeho zpětné přihrávce přestřelil. V 77. minutě David Buchta po sólovém průniku trefil tyčku a Šehićovu dorážku z lajny rukou vytáhl nad brankář.

V 85. minutě už ale dostal Tanko od Petra Jaroně znovu balon ideálně do běhu za obranu a s brankářem si věděl rady. Klička do strany – 4:0. Těsně před koncem pak Nigerijec zkompletoval svůj první hattrick v Baníku, když se pro změnu prosadil parádní technickou trefou z levého křídla.

Pavel Hapal: "Musím říct, že jsem s hrou i výsledkem spokojen, ale nemáme žádný důvod to přeceňovat. Bavil jsem se s trenérem Hagim a soupeř tam taky poslal spoustu hráčů, i kluky ročník 2007. Takže to musíme brát opravdu střízlivým pohledem. Ale s přístupem kluků jsem spokojen, byly tam výborné akce, dali jsme pět gólů, takový rozdíl jsme nečekali. Ale oni to hodně prostřídali, nechceme to přeceňovat ani podceňovat."

2.
Farul Constanta VS Baník

Branky: 39. Šín (Juroška), 52. Tanko (Almási), 66. Ewerton (Šehić), 85. Tanko (P. Jaroň), 88. Tanko (Šehić).