Baník spustil nový projekt vlastní středoškolské akademie. Po dlouhých měsících příprav byl ve čtvrtek při ZŠ Bohumíra Dvorského v městské části Ostrava-Jih slavnostně otevřen první ročník středoškolského oboru pro absolventy klubové akademie, který má mladým hráčům zajistit kontinuální přechod mezi základní a střední školou ve specializovaném režimu přizpůsobeném fotbalové kariéře.
Do nově otevřeného čtyřletého maturitního oboru Ekonomika a sport s povinně volitelným předmětem fotbal nastoupilo 4. září 22 talentovaných fotbalistů ve věku 15 a 16 let.
“Dnešní den je pro Baník velmi významný. Od chvíle, kdy jsem vstoupil do klubu, jsem snil o dni, jako je tento. Chtěl bych poděkovat představitelům Statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje a městskému obvodu Ostrava-Jih i partnerským organizacím z Obchodní akademie v Karviné a ZŠ Bohumíra Dvorského. Ti všichni mají na vzniku nové baníkovské akademie lví podíl,” řekl majitel Baníku Václav Brabec a vyzdvihl význam projektu akademie.
“Síla Baníku vždy spočívala ve vlastních odchovancích. Baník v historii vychoval desítky hráčů, kteří proslavili Ostravu, Moravskoslezský kraj i Českou republiku doma i v zahraničí. Jména jako Jiří Křižák, Miroslav Wiecek, Pavel Srniček, Tomáš Galásek, Marek Jankulovski nebo Milan Baroš se navždy zapsala do historie českého fotbalu. Všichni tito fotbalisté vzešli z mládežnického programu Baníku. Cílem nově otevřené akademie je na tyto úspěchy navázat a vychovávat hráče, kteří se snadno zapracují do klubového A-mužstva,” uvedl Václav Brabec.
Baník byl v minulosti považován za továrnu na fotbal. V posledních letech se však produkce talentovaných hráčů zasekla. “Měli jsme a máme skvěle fungující žákovskou základnu, která má zázemí na Základní škole Jana Šoupala v Ostravě-Porubě,” řekl sportovní ředitel mládeže FC Baník Ostrava a předseda Akademie FC Baník Ostrava Petr Mašlej. “Bohužel při přechodu ze žákovského do dorosteneckého věku se nám talenty začaly ztrácet. Bylo to dáno tím, že jsme kluky po základní škole ztratili z dohledu. Chlapci se rozutekli na nejrůznější střední školy a my jsme je v době, kdy jsou v nejcitlivějším věku, viděli pouze na tréninku. Do tréninkového procesu se zapojovali s různou úrovní kondiční připravenosti a o jejich prospěchu nebo chování ve škole jsme ztratili přehled úplně. Často se stávalo, že šidili školu, a pak museli opakovat ročník. Problémy ve škole se začaly projevovat na psychice a promítaly se do výkonnosti. Ve finále fotbalová výkonnnost chlapců poklesla a ani k maturitě někdy nedošli. To by se středoškolskou akademií mělo změnit,” řekl Petr Mašlej.
Projekt nové středoškolské akademie Baníku je společným dílem šesti subjektů. Města Ostravy, obvodu Ostrava-Jih, Moravskoslezského kraje, Obchodní akademie Karviná, Základní školy Bohumíra Dvorského a samozřejmě klubu. Baník do projektu přináší studenty a učitele fotbalových předmětů, obchodní akademie středoškolské know how a učitele odborných předmětů, ZŠ Bohumíra Dvorského učitele základních předmětů a municipality finanční a politickou podporu.
“Když jsme zvažovali nejvhodnější prostory pro novou akademii, volba na ZŠ Bohumíra Dvorského pod záštitou ředitele Miloše Kosíka byla jednoznačná. Základní škola byla myšlence nové akademie otevřena, měla volnou kapacitu a má naprosto skvělé sportovní vybavení - hřiště s umělou trávou, atletický ovál, dvě tělocvičny, basketbalová hala, gymnastický sál, posilovna. Navíc je kousek od Visty, kde budujeme nové tréninkové centrum, které bude využíváno k přípravě dorosteneckých kategorií,” vysvětlil Petr Mašlej.
Už o první ročník baníkovské akademie byl velký zájem. “V prvním roce jsme otevřeli jednu třídu pro 22 kluků. Valná většina z nich nastupuje v baníkovském týmu U16,” řekl Petr Mašlej. V nové třídě jsou například čeští mládežničtí reprezentanti Vojtěch Wojatschke, Josef Knedla nebo Timofej Barkov.
Hráči budou studovat obor sportovní management, který umožní hráčům propojit studium s náročným tréninkovým procesem nejen časově ale také odborně. Kvalitnější propojení studia se sportovní přípravou umožní klubu systematičtější a komplexnější práci s hráči, kteří by v důsledku měli být mnohem lépe připraveni pro přechod z dorosteneckých kategorií do kategorie mužů.
Každodenní výuka bude probíhat od 8 hodin ráno a bude trvat přibližně do čtyř hodin odpoledne. Hráči budou trénovat čtyřikrát týdně dvoufázově a o víkendu mají mistrovská utkání. Ve čtvrtek je naplánován individuální trénink útočníků s klubovou legendou Václavem Daňkem a obránci budou pilovat defenzívu s René Bolfem.
“I přes veškerou snahu hráče i klubu se do profesionálního fotbalu může dostat je malé procento hráčů. Radi bychom u fotbalu udrželi co nejvíce kluků, proto se snažíme z této etapy jejich vývoje udělat kvalitní odrazový můstek, ať už půjde o kariéru hráče, trenéra, rozhodčího nebo sportovního manažera. V budoucnu bychom rádi navázali spolupráci s vysokými školami, které mají obory tělesná výchova a sport nebo sportovní management,” nastínil budoucí plány Akademie FC Baník Ostrava Petr Mašlej.