FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Vyjádření Baníku k situaci ohledně Václava Svěrkoše

23.10.2014 | redakce

Čtvrteční mimořádná tisková konference FC Baník Ostrava přinesla mimo jiné vyjádření předsedy představenstva Petra Šafarčíka k současné situaci ohledně Václava Svěrkoše, která v minulých dnech v médiích i mezi fanoušky vyvolala řadu rozporuplných reakcí.

Předseda Baníku v úvodu svého vyjádření zdůraznil, že vedení klubu po svém příchodu na Bazaly v roce 2012 zdědilo spoustu závazků a sporných kauz z minulosti, které se vždy snažilo řešit smírnou cestou. Což pochopitelně platí i v případě Václava Svěrkoše. „Ve sporu s Václavem Svěrkošem nejde o dluh Baníku Ostrava, ale bývalého vlastníka Tomáše Petery. Klub v tomto sporu figuruje pouze jako ručitel, který většinu dluhu uhradil. Zbývající část byla vložena na advokátský účet, z něhož budou uvolněny ve chvíli, kdy se prokáže, že Václavu Svěrkošovi skutečně náleží,“ řekl Šafarčík.

V současné době totiž běží soudní spor mezi Svěrkošem a Peterou, který půjčku, v níž Baník figuruje jako ručitel, popírá. Vedení Baníku v této věci dělá vše pro to, aby došlo k takovému narovnání, které nepoškodí klub jako takový. Druhou věcí je to, že ze strany Václava Svěrkoše byl navzdory výše uvedeným faktům již počátkem srpna tohoto roku podán návrh na exekuci Baníku. „Proto došlo k tomu, že byly Baníku zablokovány všechny účty, což se projevilo mimo jiné mínusovým stavem transparentního účtu. Nechci komentovat samotný návrh na exekuci a okolnosti, které s tím souvisely. Toto jsme nikdy nechtěli mediálně rozšiřovat. Podstatné je, že na základě naší rychlé reakce byla exekuce odložena, účty odblokovány a Baník může dál fungovat,“ vysvětlil dále Šafarčík.

Kromě tohoto zásadního sdělení, které je důležité a uklidňující nejen pro klub, ale i pro jeho fanoušky a partnery, je podstatné také to, že otázka dluhu táhnoucího se za bývalým majitelem Peterou bude nyní řešena soudní cestou. Budou to soudní orgány, kdo rozhodne, zda dlužná částka právem patří Václavu Svěrkošovi či nikoli. Z pohledu Baníku je však jisté, že o sumu osmi miliónů, o které se v kauze jedná, jakožto ručitel nemůže přijít. Buďto je bude vymáhat po bývalém majiteli, anebo po Svěrkošovi v případě, že se neprokáže jeho nárok na dlužnou částku. Další možností je samozřejmě také dohoda obou stran, o kterou Baník podle Šafarčíka usiloval od samého počátku jednání.

Komentář ze strany předsedy představenstva padl také k aktuálnímu smluvnímu vztahu mezi Baníkem Ostrava a Svěrkošem. „V říjnu letošního roku jsme vypověděli Václavu Svěrkošovi smlouvu. K tomu bych řekl pouze to, že každý hráč má nejen svá práva, ale také povinnosti. Pokud je jakýkoli hráč opakovaně porušuje, ač je na to upozorněn, máme právo smlouvu s ním vypovědět. A to jsme udělali,“ dodal Šafarčík s tím, že všechny aspekty ukončení hráčské smlouvy budou nyní posouzeny orgány Fotbalové asociace ČR.


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA