FC Baník Ostrava Mistr ligy 1976 | 1980 | 1981 | 2004
FC Baník Ostrava

Vojtěch Štěpán: Nechceme být zalezlí

28.08.2014 | redakce

Ve velmi dobré formě hrající Vojtěch Štěpán by rád, kdyby Baník v Liberci navázal na způsob hry, který mu přinesl tři body z Letné, kde porazil pražskou Spartu. Devětadvacetiletý záložník ostravského celku zdůraznil, že pokud tým přijede pod Ještěd pouze bránit, zápas pro něj nedopadne dobře. „Budeme se snažit hrát aktivně,“ slibuje Štěpán před výkopem sobotního mače.

S čím chcete v sobotu vyrukovat na Liberec, našeho nadcházejícího protivníka v Synot lize?

"Nechceme být zalezlí, budeme se snažit hrát aktivně. Faktem je, že obrana je základ. Pokud budeme dobře bránit, tak nějaké okénko vepředu se nám určitě otevře. A kdyby se nám podařilo zužitkovat nějaký protiútok a vedli bychom, zápas by se pro nás mohl vyvíjet dobře. Jet do Liberce pouze bránit, to by nedopadlo dobře. Vždyť i na Spartě jsme byli v prvním poločase nebezpeční, tak proč něco měnit v Liberci?"

Zápas se Spartou tedy probíhal přesně podle vašich představ?

"Chtěli jsme být aktivní a nebezpeční, což si myslím, že se nám dařilo. Ale ono je to těžké vydržet na Spartě celých devadesát minut. Ve druhém poločase jsme už tak aktivní nebyli, ale ten první jsme odehráli tak, jak jsme chtěli."

Na jaře loňské sezóny Baník podlehl Liberci 2:3, jak vzpomínáte na tento zápas?

"Minule se nám tam nepovedl začátek, když jsme dostali dva rychlé góly. Pak jsme snížili, a kdybychom nedostali na 1:3 hned z kraje druhého poločasu, tak si myslím, že jsme v Liberci mohli bodovat i minule. Když jsme hráli aktivně, tak jsme se mu úplně v pohodě vyrovnali. Věřím, že v sobotu tam přijedeme hrát svůj fotbal a nějaké body snad přivezeme."

Levák Davor Kukec hraje na pravé straně zálohy, vy jakožto pravák nastupujete vlevo. Vyhovuje vám to?

"Je to proto, abychom mohli hrát i do středu hřiště, mít to do střely. Myslím, že jsme méně čitelní, navíc nemáme problém si během zápasu vyměnit strany. Když hraju zprava, soupeř ví, že jsem pravák a většinou míč zatáhnu doprava. Takhle můžu jít po křídle nebo i středem. V dnešním moderním fotbale je tento trend častý."

Baník je po pěti odehraných kolech na šestém místě ligové tabulky, to je velmi dobrý vstup do sezóny…

"Po vydařeném závěru jara, a pak i přípravě, kterou jsme prošli bez prohry, jsme si řekli, že touto cestou se chceme vydat. Už v přípravě jdeme do každého zápasu, ať narazíme na jakéhokoliv soupeře, s vítězným odhodláním, abychom si to nastavili do hlav. Nejinak je tomu i v lize. Ať hrajeme doma nebo venku, na Spartě, s Příbramí, proti Brnu, chceme v každém zápase uspět."

Stává se z Baníku opět respektovaný protivník?

"Už koncem sezóny lidé začali evidovat, že tam nějaká proměna je. To samé po přípravě, která se nám výsledkově povedla. Doufám, že to tak je, ale musíme pokračovat. V tom je fotbal krutý, jeden týden jste nahoře a za dva týdny to může být úplně obráceně."

 Splňuje zatím angažmá na Bazalech vaše představy?

"Než jsem do Baníku přestoupil, dost lidí mě od toho odrazovalo, říkalo, že Baník je na tom špatně, že sestoupí. Ale já jsem rád za to, že jsem do Baníku přišel. Během tři čtvrtě roku se udělala velká proměna v tom, jak se Baník prezentuje. I v samotném klubu všechno funguje, nejsou žádné problémy mezi kabinou a vedením nebo trenéry."

Autor: David Kubáň

Foto: Tomáš Svoboda


Twitter
MW Dias
PUMA
M&M reality holding a.s.
Radegast
Satum
VACUTEC MORAVIA, spol. s r.o.
AUTOBOND
Město Ostrava
Moravskoslezský kraj
CETRIS
ŠKODA VAGONKA a.s.
malang
Satos Prostějov a.s.
Solaris Bus
ha-vel
KAIMAN, s.r.o.
LAMA energy
B of B cars s.r.o.
SOR Libchavy spol. s r.o.
FORTUNA